12 prawdziwych historii, które wystraszyłyby nawet Hitchcocka

Prawie każdy z nas doznaje stresu. Niestety, trudno go uniknąć we współczesnym świecie, który nieustannie się zmienia, a my musimy się do tego dostosować. Nasze ciało wysyła sygnały, żeby nas ostrzec, że poziom stresu jest u nas zbyt wysoki. Jeśli więc doświadczasz któregokolwiek z tych objawów, nie ignoruj ich, tylko udaj się do specjalisty.
ARTYKUŁ MA WYŁĄCZNIE CELE INFORMACYJNE I NIE ZASTĘPUJE PORADY MEDYCZNEJ.
W SPRAWIE STANU ZDROWIA I SCHORZEŃ NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM.
Stres może zmniejszyć ilość produkowanej przez nas śliny, co prowadzi do uczucia suchości. Ponadto wiele osób oddycha przez usta, kiedy odczuwają niepokój, a to może dodatkowo wysuszyć tkanki jamy ustnej. Brak śliny prowadzi do innych problemów, ponieważ sprawia, że bakterie i resztki pokarmu nie są usuwane z jamy ustnej, a to może powodować próchnicę zębów.
Nie zapominaj o piciu wystarczającej ilości wody, aby zapobiec suchości w jamie ustnej. Pomóc może również płukanie jej bezalkoholowym płynem.
Stres może obniżać zdolność organizmu do zwalczania infekcji i chorób, w tym również dziąseł. Osłabienie układu odpornościowego spowodowane stresem jest głównym czynnikiem powodującym rozwój tych chorób i rozwój zapalenia dziąseł w zapalenie przyzębia z ryzykiem utraty zębów.
To bardzo ważne, żeby dbać o zęby i jamę ustną. Należy dokładnie szczotkować zęby dwa razy dziennie i codziennie czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną. Regularne wizyty kontrolne u dentysty są również niezbędne, jeśli chcesz mieć zdrową jamę ustną.
Napięcie w szyi, ramionach lub plecach może mieć podłoże psychiczne. Mięśnie napinają się pod wpływem stresu, a jeśli trwa to zbyt długo, to zaczynają boleć. Żeby rozluźnić mięśnie, możemy wypróbować domowych sposobów, takich jak ciepłe kompresy lub poduszka elektryczna przyłożone do obolałych miejsc, a także ich delikatne rozciąganie.
Z pewnością każdy doświadczył tego objawu. Trudno się wyspać, kiedy czujesz się zdenerwowany lub niespokojny. Ale to błędne koło, bo się nie wyśpisz, to może zepsuć cały dzień i sprawić, że będziesz jeszcze bardziej zmęczony. Długoterminowe skutki bezsenności dla organizmu to zwiększone ryzyko chorób serca, cukrzycy, a nawet raka.
Przestrzeganie zbilansowanej diety i regularne zażywanie ruchu, ćwiczenia oddechowe i inne techniki relaksacyjne pomogą złagodzić stres i ułatwić zasypianie.
Badania wykazały, że istnieje silne połączenie między naszym mózgiem a przewodem pokarmowym poprzez centralny układ nerwowy. Kiedy odczuwamy niepokój i stres, nasz organizm uwalnia hormony i neuroprzekaźniki. Może to negatywnie wpływać na motorykę układu pokarmowego, czyli pracę żołądka i jelit, które za pomocą skurczów przesuwają produkty przemiany materii.
Stres może również wpływać na delikatną równowagę bakterii, powodując rozstrój żołądka. Podczas gdy uczucie „motyli w brzuchu” jest normalne, zdenerwowanie może wywołać biegunkę, zaparcia lub rozstrój żołądka, a nawet zgagę lub refluks żołądkowy.
Stres może powodować silne bóle głowy, najczęściej tak zwany napięciowy ból głowy, spowodowany naprężeniem mięśni, szczególnie szyi i skóry głowy. Powoduje to uczucie ucisku w całym ciele, skroniach, a nawet z tyłu głowy.
Techniki relaksacyjne mogą zmniejszyć objawy stresu, w tym bóle głowy. Słuchaj muzyki, tańcz, uprawiaj sport, czytaj książkę lub baw się ze zwierzęciem. Zorganizuj czas na odprężenie i wypróbuj jedną z poniższych aktywności: medytację, jogę, tai chi lub ćwiczenia oddechowe.
Długotrwały stres może wpływać na układ rozrodczy, powodując nieregularne cykle, nasilenie objawów przedmiesiączkowych i trudności z zajściem w ciążę. Może nawet dojść do zatrzymania miesiączki, ponieważ organizm wstrzyma funkcję reprodukcyjną do czasu poprawy sytuacji.
Jeśli chcesz się pozbyć stresu i objawów, które on powoduje, skorzystaj z jednej ze wskazówek w naszym artykule: 8 skutecznych metod na uwolnienie się od stresu i bólu związanego ze stanami napięcia.