8 rzeczy, które potrafi zrobić twój język
Język jest organem, z którego korzystamy na co dzień, ale zwykle nie zwracamy na niego większej uwagi. Używamy go do najbardziej podstawowych funkcji ludzkiego życia, takich jak jedzenie i mówienie, ale język skrywa o wiele więcej tajemnic. Przykładowo, niewiele osób wie, że jest to jeden z najbardziej odpornych i elastycznych narządów w ludzkim ciele.
Byliśmy zdziwieni, że tak zwyczajna i tak często używana część ciała kryje w sobie mnóstwo niespodzianek! Ekipa Jasnej Strony chciałaby podzielić się z wami kilkoma ciekawymi faktami na temat języka, o których być może nie macie pojęcia.
1. W przeciwieństwie do innych mięśni, język nigdy się nie męczy.
Czy zauważyłeś, że chociaż język jest mięśniem, nigdy się nie męczy ani nie ma zakwasów? Oczywiście, o ile jest zdrowy. W przeciwieństwie do nóg lub ramion, które na skutek wysiłku fizycznego zaczynają boleć, twój język może wytrzymać ciągły ruch, ponieważ składa się z 8 mięśni. Dzięki temu jest też niezwykle elastyczny. Czy to dlatego niektórzy potrafią jeść bez przerwy?
2. Każdy język jest inny.
Język jest unikatowy. Podobnie jak palce, ma swój niepowtarzalny nadruk, więc może być używany jako metoda identyfikacji. Jednak nie byłoby to zbyt przyjemne. Czy możesz sobie wyobrazić, że musisz zeskanować swój język na lotnisku?
3. Czy potrafisz zwinąć język w rurkę?
Naukowcy wciąż próbują znaleźć logiczne wytłumaczenie faktu, że duży procent ludzi potrafi zwinąć język w rurkę, podczas gdy część osób nie jest w stanie tego zrobić. Niektórzy badacze sugerują, że wszystko sprowadza się do genetyki, ale przeprowadzono badania, z których wynika, że w pewnych przypadkach rodzice nie potrafią tego zrobić, a ich dzieci tak. Inne badania mówią, że język, którym mówimy, również może odgrywać pewną rolę. Nie jesteśmy jeszcze pewni, od czego zależy ta niezwykła umiejętność, ale możesz spróbować i zobaczyć, czy twoi znajomi też potrafią to zrobić.
Jest coś jeszcze — niewielki procent ludzi może również zrobić z języka koniczynkę. To jeden z najrzadszych kształtów, jakie może przyjąć język!
4. Język nie męczy się, ale może przytyć.
Jak już wspomnieliśmy w pierwszym punkcie, ludzkie ciało męczy się — a wyjątkiem od tej reguły jest język. Oczywiście może to prowadzić do myślenia, że język ciągle ćwiczy i jest w formie, ale, tak jak każdy inny mięsień, może przytyć, jeśli przybierzesz na wadze. Chrapanie i problemy ze snem mogą być związane z posiadaniem grubego języka!
5. Język tak naprawdę nie wyczuwa konkretnych smaków w różnych obszarach.
Z powodu złego tłumaczenia pracy naukowej, najpopularniejsza „mapa smaków” języka została źle zrozumiana. To, co znamy jako obszary, w których język odbiera smaki, na przykład słodki na czubku, a gorzki z tyłu, po prostu nie istnieje.
Niemiecki naukowiec David Hänig przedstawił w 1901 roku swoją rozprawę doktorską, w której sugerował, że niektóre miejsca na języku są bardziej wrażliwe na różne smaki. Jednak z powodu wykresu, którego użył do pokazania tych obszarów, jego praca została błędnie zinterpretowana.
W 1974 roku badaczka Virginia Collings potwierdziła, że każda część języka wyczuwa smaki. To, co różni się w zależności od obszaru, to intensywność, z jaką są postrzegane. Nawiasem mówiąc, kubki smakowe są naturalnym sposobem na ratowanie naszego życia, ponieważ pozwalają nam zidentyfikować zepsute lub trujące jedzenie.
6. Nie da się uchwycić smaku czegoś za pomocą samego języka.
Język identyfikuje smaki, ale nie w pełni. Spróbuj zjeść cukierek, zakrywając nos. Twój język rozpozna, że jesz coś słodkiego, ale nie będziesz w stanie stwierdzić, czy smakuje jak czekolada czy truskawka, ponieważ rozróżnianie smaków jest częścią zmysłu węchu, a nie smaku. Jeśli nie masz w pobliżu cukierka do spróbowania, pomyśl o tym, co odczuwasz, gdy jesteś chory i masz zatkany nos. Kiedy twój zmysł węchu jest zablokowany, wydaje się, że jedzenie nie ma w ogóle smaku.
7. To część ciała, która goi się najszybciej.
Ile razy ugryzłeś się w język? Pewnie wielokrotnie, ale po kilku minutach zwykle zapominasz, że to się w ogóle wydarzyło. Dzieje się tak, ponieważ dzięki ślinie i tkankom tworzącym język jest to część ludzkiego ciała, która goi się najszybciej. Nie zalecamy jednak testowania tego w domu!
8. Kolor języka może ci coś powiedzieć o twoim zdrowiu.
Jeśli twój język ma jasnoróżowy kolor, gratulacje! To znaczy, że prawdopodobnie jesteś zdrowy. Kiedy ma inny kolor, może to oznaczać, że powinieneś iść do lekarza. Odmienne odcienie powierzchni języka mogą oznaczać różne problemy zdrowotne. Intensywna czerwień sugeruje wiele schorzeń, od drobnej infekcji po problemy z sercem. Żółty wskazuje na problemy z żołądkiem lub wątrobą, a biały może wskazywać na odwodnienie.
Czy próbowaliście zrobić którąś z tych sztuczek podczas czytania artykułu? Umiecie zwinąć język w rurkę? A w koniczynkę? Napiszcie w komentarzach!