15 osób, które postawiły granice bezczelnym ludziom

Zostało udowodnione, że masowanie niemowląt, które urodziły się przedwcześnie, daje cudowne efekty i pomaga im szybciej opuścić szpital. Badania wykazały, że wcześniaki, które były codziennie masowane, szybciej się rozwinęły, poprawiło się funkcjonowanie ich układu odpornościowego oraz ogólny stan zdrowia. Ale to tylko jedna z wielu wskazówek, które przydają się w opiece nad niemowlętami.
Ekipa Jasnej Strony wybrała kilka ćwiczeń i rad dla rodziców, które z pewnością będą bardzo korzystne dla rozwoju i zdrowia ich dziecka.
Niektóre matki niemal instynktownie pocierają ręce i stopy swoich dzieci, kiedy te czują się niespokojne. Mało kto jednak wie, że niemowlaki też reagują na uciskanie pewnych punktów na ciele. Delikatny masaż stóp pomoże im się odprężyć, ułatwi zasypianie i można go stosować każdego dnia.
Jak to zrobić:
Jako rodzice z pewnością instynktownie chcecie głaskać swoje dziecko. Zostało naukowo udowodnione, że dzieci, które były częściej dotykane i którym rodzice okazywali więcej czułości w wieku niemowlęcym, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym w dorosłym życiu, ponieważ wykształciły się u nich silniejsze połączenia neuronowe. „Powiększony o 10% hipokamp to niezbity dowód na to, że czułość to potężna siła” — twierdzi Joan L. Luby, profesor psychiatrii dziecięcej.
Masaż to popularna wśród dorosłych metoda na odstresowanie, ale taki sam efekt zaobserwować można u niemowląt. Masowanie dzieci sprawia, że czują się bezpieczne i otoczone czułością, a także pomaga maluszkom, które cierpią na wzdęcia, skurcze, kolki i zaparcia. Obniża też poziom stresu. Oprócz tego badania wykazały, że codzienne masaże wcześniaków przyczyniają się do ich wzrostu i rozwoju kości.
Jak to zrobić:
Możecie też wykonać te same czynności, kiedy maluszek leży na brzuchu.
W trakcie masażu mówcie do dziecka i utrzymujcie z nim kontakt wzrokowy. To pomoże mu się odprężyć i poczuć bezpiecznie.
Kładzenie dziecka na brzuchu to nie tylko miły sposób na spędzenie wspólnych chwil dla malucha i rodzica. Należy to robić regularnie, ponieważ ta czynność pomaga wzmocnić mięśnie u dzidziusia. Dzięki temu dużo łatwiej będzie mu z czasem raczkować i siadać.
Jak to zrobić:
Zostało udowodnione, że wibracje to jeden z najlepszych sposobów na uspokojenie płaczącego dziecka. Urządzenia, które emitują biały szum dają podobne efekty, a oprócz tego pomagają dziecku zasnąć i dłużej spać. Suszarki i pralki uratowały już niejednego zdesperowanego młodego rodzica. Jak twierdzą eksperci, tego typu dźwięki przypominają odgłosy ciała, które niemowlę słyszy w łonie matki.
Jak to zrobić:
Jeżdżenie samochodem z dzieckiem naprawdę działa, a eksperci twierdzą, że powinniśmy częściej tak robić. Ruch auta działa jak kołysanka dla niemowlaka, ponieważ przypomina ruchy, jakie odczuwało ono w łonie matki. Dzięki temu czuje się bezpiecznie i spokojnie, tak samo jak w brzuchu matki. Tracy Cassels, psycholożka rozwojowa, powiedziała: „Silnik samochodu emituje biały szum, do którego też są przyzwyczajone dzieci. To tak jak ten przytłumiony hałas, który słyszą w łonie matki”.
Komary i inne owady dają się we znaki naszym maluchom (a także nam) zwłaszcza latem. Naturalna pasta z wody i sody oczyszczonej łagodzi ból i swędzenie po ugryzieniu. Zasadowa soda neutralizuje i łagodzi obrzęk o kwaśnym odczynie.
Jak ją zrobić:
A teraz może nie metoda, ale ważna wskazówka od ekspertów z Uniwersytetu Harvarda. Kiedy dziecko płacze, większość rodziców spieszy z karmieniem. Jak twierdzą lekarze to poważny problem, ponieważ może doprowadzić do nadwagi. Płacz dziecka niekoniecznie będzie oznaczać, że jest ono głodne, ale może sugerować zmęczenie, znudzenie albo jakiś dyskomfort. „Jeśli za każdym razem, kiedy dziecko marudzi, jest karmione, po jakimś czasie może zacząć myśleć, że właśnie tego potrzebuje, a to tworzy niezdrową relację z jedzeniem, którą ciężko potem naprawić” — twierdzi lekarz z Harvardu.
Co wypróbować zamiast karmienia:
Czy macie jakieś własne wskazówki, które pomogą młodym rodzicom w opiece nad dzieckiem? Śmiało podzielcie się nimi w komentarzach.