8 sposobów radzenia sobie z niechcianymi pytaniami. Upewnij się, że już nigdy ich nie usłyszysz!
Ludzie zadają nam bardzo osobiste pytania i oczekują na nie odpowiedzi z wielu różnych powodów. Może chodzić na przykład o to, że ktoś jest do ciebie wrogo nastawiony i chce cię przyprzeć do muru. Czasami jednak nasi rozmówcy nawet nie zdają sobie sprawy, jak bardzo nie na miejscu jest ich pytanie. Dlatego sam musisz ich poinformować, że absolutnie nie masz zamiaru na nie odpowiedzieć.
Ekipa Jasnej Strony pragnie podzielić się z wami 8 metodami, które sprawią, że wścibskie osoby nie będą już wtykać nosa w wasze sprawy.
1. Przekształć swoją odpowiedź w analogiczne pytanie.
Pytania o stan cywilny lub o życie osobiste są zazwyczaj nie tylko natrętne, ale i obraźliwe. Zamiast się bronić i rozpoczynać pasywno-agresywną rozmowę, możesz po prostu zadać drugiej osobie analogiczne pytanie. Nie powinieneś czuć potrzeby bronienia swoich indywidualnych wyborów przed ludźmi, którzy są po prostu wścibscy. „Odbicie piłeczki” przeniesie uwagę na nich i być może dzięki temu zdadzą sobie sprawę, że ich życiowe decyzje wcale nie są tak wspaniałe, jak myśleli.
2. Bądź bezpośredni i dosadny, nawet jeśli zabrzmisz przez to niegrzecznie.
Odpowiadanie zdecydowanym tonem może być odbierane przez niektórych jako niegrzeczne, ale jest to sposób na pokazanie swoich prawdziwych uczuć. Jeśli więc uważasz, że druga osoba przekracza jakąś granicę, możesz powiedzieć jej wprost, że to nie jej sprawa. Zachowaj przy tym pewność siebie, a rozmówca na pewno zrozumie, że musi porzucić dany temat. Niewykluczone, że dzięki temu wścibska osoba oduczy się również zadawania osobistych pytań w przyszłości.
3. Zapytaj go, dlaczego tak bardzo chce się tego dowiedzieć.
Niewygodne pytanie może paść nawet od kogoś, kto się o ciebie troszczy lub chce poznać twoje osobiste doświadczenia. Pytając rozmówcę, dlaczego chce się o tobie dowiedzieć danej rzeczy, odkryjesz jego prawdziwe intencje. Nie musisz robić tego w agresywny ani podejrzliwy sposób, chyba ktoś da ci wyraźny znak, że jest intrygantem. Powiedz: „A czemu pytasz?” lekkim i przyjaznym tonem, ponieważ na pewno nie chcesz, aby druga osoba zaczęła się bronić lub by obraziła się, jeśli jej intencje są dobre.
4. Przeformułuj pytanie.
Jest to sposób na przejście od niezręcznego pytania do bardziej komfortowego obszaru dyskusji. Zasadniczo przekierujesz dzięki temu rozmowę do spraw, o których bez problemu możesz mówić. To zupełnie normalnie, że nie czujesz się gotowy, aby rozmawiać z innymi o swoich myślach i uczuciach na jakiś temat. Przeformułowując pytanie możesz nie tylko uniknąć bezpośredniej odpowiedzi, ale także masz okazję stworzyć punkt wyjścia do miłej rozmowy.
5. Zamiast bezpośrednio odpowiadać, daj radę.
Mówienie o niedawnym rozstaniu bywa trudne i drażliwe, ale ciekawscy ludzie i tak będą cię o to pytać. Możesz wyjść z trudnej pozycji, oferując kilka osobistych porad, które pomogły ci przejść przez ten bolesny czas. W ten sposób unikniesz podawania zbyt wielu szczegółów na temat swojego związku i stworzysz bardziej ogólną rozmowę. A na dodatek pozostali rozmówcy będą mieli szansę dołączyć do dyskusji i podzielić się własnymi radami oraz doświadczeniami, które pomogły im w podobnych sytuacjach.
6. Żartobliwie zawstydź wścibską osobę.
Bądźmy szczerzy: osoby, które lubią wtykać nos w nie swoje sprawy, zasługują na to, by trochę je zawstydzić. Oczywiście nie chodzi o to, by kogoś obrazić, tylko uświadomić mu, że jest zbyt wścibski. W odpowiedzi na niewygodne pytanie możesz po prostu rzucić coś w stylu: „Wow, ale ty jesteś ciekawski!” i odejść. Robiąc to, zatrzymasz rozmowę i unikniesz wszelkich możliwych nieprzyjemności.
7. Uniknij odpowiedzi, udzielając komplement.
Większość osób uwielbia komplementy i chętnie je przyjmie, a po takiej zachęcie opowie coś o sobie. Jeśli więc usłyszysz słynne pytanie: „Kiedy będziesz mieć dzieci?”, możesz po prostu skomplementować swojego rozmówcę. Zacznij mówić o jego maluchach, zachwycając się, jakie są wspaniałe. A jeśli zechcesz, posuń się jeszcze dalej i pochwal rodzica, że doskonale wychowywał swoją pociechę.
8. Odpowiedz w niejednoznaczny sposób.
Odpowiadając nieejednoznacznie nie podasz swojemu rozmówcy żadnych konkretnych informacji, dzięki czemu nie będzie on mógł zadawać ci dalszych pytań. Ta metoda działa, gdy nie chcesz odpowiedzieć na jakieś pytanie lub gdy wolisz przemyśleć daną kwestię. W ten sposób stworzysz zasłonę tajemnicy, a druga osoba zda sobie sprawę, że nie uzyska od ciebie jasnej odpowiedzi. To zdecydowanie lepsze niż tworzenie fałszywej historii, która prędzej czy później wyjdzie na jaw.
Czy kiedykolwiek zadano wam bardzo osobiste pytanie? Jakiej metody użyliście, aby wyjść z niezręcznej sytuacji?