8 szkód, jakie depresja może wyrządzić naszemu ciału
Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które dotyka 264 miliony ludzi na całym świecie. Choroba ta zmienia nie tylko psychikę, ale także ciało. Wpływa na zdrowie fizyczne i może powodować inne poważne choroby.
Ekipa Jasnej Strony chciałaby opowiedzieć wam o możliwych fizycznych skutkach depresji.
1. Pogorszenie czynności nerek
Depresja dotyka zarówno osoby zmagające się z przewlekłymi schorzeniami nerek, jak i te zdrowe. To zaburzenie przyspiesza również rozwój chorób tych narządów. Jedną z możliwych przyczyn może być wzrost białek zapalnych, które uruchamiają procesy autoimmunologiczne.
2. Problemy z układem pokarmowym
Nasz mózg pozostaje w ścisłym związku z układem pokarmowym, który jest wrażliwy na emocje. To one go stymulują i mogą powodować dyskomfort. Depresja wpływa niekiedy na skurcze i ruchy w przewodzie pokarmowym. A ci, którzy już mają problemy z przewodem pokarmowym, mogą odczuwać jeszcze mocniejszy ból brzucha.
3. Cukrzyca
Depresja zwiększa poziom hormonów stresu, a one z kolei mogą wpływać na ilość cukru we krwi i insulinooporność. To powiązanie działa w obie strony — osoby z cukrzycą są też bardziej narażone na zachorowanie na depresję.
4. Ryzyko zawału serca
Osoby cierpiące na depresję mogą doświadczać wysokiego ciśnienia krwi i zwiększonego tętna, które często prowadzą do chorób serca. Hormony stresu, o których wspomnieliśmy wcześniej, również mogą mieć negatywny wpływ na serce.
5. Problemy z naczyniami krwionośnymi
Tego typu kłopoty również mogą stanowić zagrożenie dla serca. Wysokie ciśnienie zmniejsza przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, które się kurczą i zaczynają być coraz bardziej kruche. W ten sposób ulegają uszkodzeniu i nie są w stanie doprowadzić wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu do komórek i tkanek.
6. Ból pleców
Oczywiście ból pleców nie zawsze jest związany z depresją — zła postawa i słabe mięśnie to bardziej powszechne przyczyny tej dolegliwości. Rzecz w tym, że depresja może powodować przewlekły ból, spowodowany niekiedy stanem zapalnym, który jest odpowiedzią organizmu na depresję.
7. Problemy z pamięcią i bóle głowy
Depresja może powodować kłopoty z pamięcią krótkotrwałą i dezorientację. Stan ten sprawia, że ludzie stają się bardziej zapominalscy i mają osłabioną zdolność koncentracji. Zdarza się, że ta choroba wywołuje również przewlekły, pulsujący ból głowy, który nazywany jest „napięciowym bólem głowy”. Przejawia się łagodnym pulsowaniem głównie w okolicach brwi.
8. Artretyzm
Oba schorzenia są ze sobą ściśle powiązane — depresja może powodować zapalenie stawów i odwrotnie. Głównym czynnikiem jest stan zapalny, który występuje z powodu obu tych chorób. Depresja może również pogarszać zapalenie stawów i wpływać na jego przebieg.
Uwaga: Zły nastrój może przytrafić się każdemu i nie zawsze oznacza zaburzenie psychiczne. Jeśli jednak doświadczasz kilku objawów depresji jednocześnie, radzimy skonsultować się z lekarzem.
Czy doświadczyliście kiedyś depresji? A może zmaga się z nią ktoś z waszego otoczenia? Jak poradziliście sobie z tą chorobą?