8 tajemnic ludzkiego ciała, nad którymi pewnie nigdy się nie zastanawiałeś
Pomimo faktu, że dokonaliśmy niesamowitych postępów w nauce, wciąż odkrywamy nowe części ciała. Dopiero niedawno naukowcy dowiedzieli się o istnieniu dodatkowych organów produkujących ślinę. Są też takie cechy budowy ciała, które występują u bardzo niewielkiej liczby osób, co dowodzi, że nasze organizmy są naprawdę wyjątkowe.
1. Rozdwojony języczek
Ten kawałek tkanki, który zwisa w tyle gardła, to tak zwany języczek. Pełni on niezmiernie ważną funkcję, ponieważ pomaga nam jeść i pić. Okazuje się, że u 2% ludzi na świecie ten wyrostek jest rozdwojony. Rozszczepiony języczek jest często dziedziczny i może powodować trudności w trawieniu i mówieniu. W cięższych przypadkach zaleca się terapię lub operację.
2. Dodatkowe kubki smakowe
Niektórzy przychodzą na świat obdarzeni większą liczbą kubków smakowych. Osoby te określa się mianem supersmakoszy. Są oni bardziej wrażliwi na gorzkie smaki w produktach takich jak kawa, czekolada czy brokuły. Zdolność tę posiada około 25% populacji, a większy odsetek supersmakoszy stanowią kobiety.
3. Palce bez paznokci
Aż strach pomyśleć, jakby to było nie mieć paznokci u rąk i stóp, ale tak się składa, że niektórzy ludzie przychodzą na świat z tą przypadłością. Anonychia to rzadka wada, która objawia się brakiem paznokci w palcach. Schorzenie w żaden sposób nie wpływa na zdrowie, a czasami objawia się zanikiem płytki tylko w niektórych palcach.
4. Niełamliwe kości
Niewielki odsetek populacji ma niesamowicie gęste kości. Ta genetyczna mutacja, zwana lRP5, została odkryta po tym, jak w 1994 roku pewien mężczyzna wyszedł z wypadku samochodowego bez szwanku. Kości osób z tą przypadłością są odporne na łamanie, a jednocześnie w odpowiedzi na zapotrzebowanie organizmu może dochodzić w nich do wymiany tkanki mineralnej.
5. Mała dziurka koło ucha
Kolejną dziwną cechą, która nie występuje u każdego, jest mała dziurka koło ucha. To tak zwana przetoka przeduszna. Dziurka jest zwykle niegroźna i nie spełnia żadnej określonej funkcji.
6. Rozróżnianie większej liczby kolorów
Osoby z tetrachromacją wykazują rzadką zdolność rozróżniania większej liczby kolorów. Każdy z nas ma w oczach fotoreceptory, dzięki którym widzimy światło i kolory.
U przeciętnego człowieka występują 3 typy tych fotoreceptorów, które reagują na kolor niebieski, zielony i czerwony. Osoby z tym schorzeniem mają natomiast o jeden więcej. Zjawisko częściej można zaobserwować u kobiet. Dodatkowy rodzaj czopka posiada 12% z nich.
7. Nieprzyjemny zapach ciała
Nieprzyjemny zapach ciała, znany również jako trimetyloaminuria, to bardzo rzadka dolegliwość. Jak dotąd odnotowano zaledwie 100 przypadków. Ciało człowieka wytwarza związek chemiczny o rybim zapachu, zwany trimetyloaminą. Metabolizm przeciętnej osoby jest w stanie skutecznie go rozłożyć, ale u niektórych występuje zaburzenie tej funkcji. W efekcie substancja zaczyna się odkładać w organizmie, a to powoduje wydzielanie rybiego zapachu wraz z potem lub w oddechu.
8. Nadmierne owłosienie
Wilkołaki występują tylko w strasznych opowieściach, ale to schorzenie sprawi, że w nie uwierzycie. Hipertrichoza, zwana także syndromem wilkołaka, to nadmierne owłosienie ciała. Choroba występuje bardzo rzadko. Do tej pory udokumentowano zaledwie 50 przypadków. Przyczyny tej anomalii nie są do końca znane, ale często jest ona dziedziczna i może objawiać się już po narodzinach.
Czy macie jakąś rzadką cechę? A może znacie kogoś, kto urodził się obdarzony wyjątkową budową ciała? Dajcie znać w komentarzach!