8 umiejętności, które każde dziecko powinno opanować, by wyrosnąć na odpowiedzialną osobę
Wiele osób uświadamia sobie w dorosłym życiu, że brakuje im pewnych umiejętności, których w dzieciństwie nie nauczyli ich rodzice. Dla jednych będzie to niezależność i pewność siebie. Inni żałują, że nie nauczyli się planować i rozwijać swojej kariery. Ale są też inne ważne rzeczy, które należy wpoić dzieciom, by przygotować je na przyszłość.
Jasna Strona chce, by wasze pociechy lepiej odnalazły się w dorosłym świecie. Oto kilka przydatnych umiejętności, których warto ich nauczyć, póki są jeszcze małe.
1. Jak się bronić.
Każdy dorosły człowiek powinien wiedzieć, jak się bronić. Dzieci też muszą się tego nauczyć. Przydaje się to na przykład, kiedy ktoś im dokucza. Umiejętność bronienia się dodaje pewności siebie i sprawia, że dziecko czuje się niezależne, bo wie, że może samodzielnie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji i nie musi prosić dorosłych o pomoc.
Samoobrona wcale nie musi być fizyczna. Dzieci mogą nauczyć się łagodzić konflikty słowami, żeby nie dopuścić do bójki. Ważne jest, by nauczyć pociechę werbalnej asertywności. Dziecko powinno wiedzieć, jak nie dać się sprowokować albo że czasem po prostu trzeba odwrócić się na pięcie i odejść.
Pokażcie mu, że przemoc nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdy konflikt przerodzi się w bójkę. W takiej sytuacji najlepiej „przyblokować” przeciwnika ramionami, jak w zapasach, przez co agresor będzie miał ograniczone pole manewru.
2. Jak udzielać pierwszej pomocy.
Każdy powinien wiedzieć, jak to robić. Ta umiejętność może dosłownie uratować komuś życie. Równie ważne jest, by wiedzieć, jak postępować w przypadku drobnych urazów. Naukę udzielania pierwszej pomocy można zacząć od przejrzenia zawartości apteczki i wyjaśnienia, do czego służą wszystkie przedmioty. Możecie też poudawać, że jesteście ranni i poprosić dziecko o założenie opatrunku. Ważne, by nauczyć pociechę najważniejszych umiejętności potrzebnych przy udzielaniu pierwszej pomocy, takich jak uciskanie rany w celu zatamowania krwawienia i przeprowadzanie resuscytacji, którą można poćwiczyć na manekinach lub choćby lalkach.
3. Jak gotować.
Badania dowiodły, że dzieci, które nauczono gotować, częściej sięgają po zdrowe jedzenie. A ponieważ odpowiednie odżywianie jest niezmiernie ważne dla zdrowia i samopoczucia, to kultywowanie tych nawyków już od dzieciństwa sprawi, że waszym pociechom łatwiej będzie prowadzić taki tryb życia w dorosłości. Ważne jest, by zapoznać najmłodszych z szeroką gamą zdrowych artykułów, żeby się nie znudziły i czerpały z nich jak najwięcej korzyści.
Powodem, dla którego dzieci często sięgają po niezdrowe produkty, takie jak chipsy i słodycze, jest to, że nie muszą poświęcać czasu na ich gotowanie. Przyzwyczaiły się, że to rodzice przygotowują im posiłki, więc kiedy nie mają na to czasu, sięgają po fast foody i przekąski. A kiedy dorastają i wyprowadzają się z domu, może być im trudno zacząć gotować dla siebie pożywne dania, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiły.
4. Jak postępować w nagłych wypadkach.
Gdy wydarzy się coś złego lub niespodziewanego, nawet dorośli mogą się przestraszyć i spanikować. Dlatego tak ważne jest, by dzieci też były przygotowane i wiedziały, jak postępować w nagłych wypadkach. Jeśli powiecie im, co robić, sytuacja będzie dla nich mniej przerażająca, a w dorosłym życiu może być im nawet łatwiej radzić sobie w stresujących chwilach.
Przede wszystkim trzeba nauczyć dziecko, pod jaki numer powinno zadzwonić w kryzysowej sytuacji. Po drugie, musi wiedzieć, co powiedzieć dyspozytorowi: podać powód, dla którego dzwoni, jak się nazywa i pod jakim adresem mieszka. Możecie nawet odgrywać z dzieckiem scenki, które przygotują je na taką ewentualność.
5. Jak zarządzać czasem.
Natłok obowiązków i brak czasu to problem, z którym boryka się wielu dorosłych. Czasem jednak jest to kwestia ustalenia priorytetów i odpowiedniego planowania. Możecie nauczyć swoje pociechy, jak sobie z tym radzić. Ta umiejętność przyda im się nie tylko w dorosłości czy nawet jeszcze w szkole, a przy okazji ułatwi też życie wam jako rodzicom.
Najpierw upewnijcie się, że dziecko wie, jak mierzyć upływ czasu. Możecie dać mu na przykład jakieś zadanie i powiedzieć, że ma 20 minut na jego ukończenie. Postawcie obok zegar i informujcie, ile minut już upłynęło i ile mu jeszcze zostało. Dzięki temu dziecko zrozumie pojęcie upływu czasu i będzie wiedziało, jakie czynności jest w stanie wykonać w danym przedziale czasowym.
W planowaniu równie ważne jest ustalanie priorytetów. Dziecku może być trudno to pojąć, ale można zacząć od uczenia go wykonywania czynności w odpowiedniej kolejności, używając słów takich jak „najpierw”, „potem” i „na końcu”.
Najważniejsze jest to, żeby nauka była dla dziecka zabawą. Możecie kupić mu na przykład kalendarz z obrazkami, w którym może zaznaczać kredkami ważne daty. Pomóżcie mu wypisać wszystkie codzienne czynności i obowiązki, takie jak mycie zębów czy pakowanie tornistra, i poproście, by wykreśliło je z listy po ich wykonaniu. Aby dziecko miało z tego jeszcze więcej frajdy, w nagrodę za wypełnione zadania możecie mu przyklejać naklejki.
6. Jak obchodzić się z pieniędzmi.
Nawet małe dzieci mogą nauczyć się, czym jest pieniądz i jak planować budżet. Lepiej jest nawet rozpocząć naukę, zanim skończą 7 lat, ponieważ do tego czasu wykształcają się już postawy i nawyki związane z finansami.
Najpierw pokażcie dziecku monety, banknoty i karty kredytowe. Wyjaśnijcie, że można za nie kupować różne rzeczy. Wybierzcie się razem do sklepu i pokażcie mu, jak się to robi. Po zakupach przejrzyjcie wspólnie paragon, zwłaszcza jeśli płaciliście kartą, by dziecko zobaczyło, ile wydaliście pieniędzy.
Następnie wyjaśnijcie, że pieniądze nie służą tylko do wydawania, ale że można je też oszczędzać. Kupcie dziecku skarbonkę, do której może wrzucać drobne i odkładać na przyszłość. To nauczy go wyznaczania celów, planowania i opóźnionej gratyfikacji. Oczywiście plany naszych najmłodszych są raczej krótkoterminowe, ale z czasem, gdy staną się bardziej zdyscyplinowani, zaczną oszczędzać na większe cele.
Dziecko musi też wiedzieć, że pieniądze trzeba zarobić, bo to pomoże mu zrozumieć ich wartość. Możecie na przykład stworzyć dla niego listę obowiązków i za ich wypełnienie dawać mu kieszonkowe.
7. Jak podejmować decyzje.
To naturalne, że rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, i dlatego starają się kontrolować ich życie w jak największym stopniu. Okazuje się jednak, że decydowanie za nich w każdej kwestii może sprawić, że w dorosłym życiu będą mieć problem z podejmowaniem decyzji. Nawet małe dzieci powinny umieć dokonywać wyborów i rozumieć, jakie konsekwencje się z tym wiążą.
Aby nauczyć tego swoją pociechę, wystarczy przedyskutować z nią wybór na prostych przykładach. Poproście dziecko, by wybrało jeden z dwóch przedmiotów i wspólnie stwórzcie listę zalet i wad takiej decyzji. Aby utrudnić mu zadanie, zapytajcie go, czy jego zdaniem istnieje trzecia opcja, której nie wymieniliście. Upewnijcie się, że dziecko wie, jakie są konsekwencje jego wyboru i jaki będzie to miało na nie wpływ.
8. Jak nawiązywać relacje z innymi.
Aby dogadywać się z ludźmi i budować z nimi silne, oparte na wzajemnym szacunku relacje, trzeba wykazywać się wyrozumiałością i empatią. Ważne jest, by wykształcić w dziecku te cechy, żeby potrafiło troszczyć się o ludzi i patrzeć na świat z ich perspektywy. Dzięki temu chętniej będzie pomagać innym, a w zamian otrzyma wsparcie, gdy będzie go potrzebować.
Czy zgadzacie się, że te umiejętności są ważne? Co jeszcze powinni przekazywać rodzice swoim dzieciom?