9 powodów, dla których niektóre kobiety nadal wyglądają jak nastolatki, a inne — jak własne matki
Z roku na rok różnice w wyglądzie rówieśniczek stają się coraz bardziej widoczne. Niektóre trzydziestolatki mogą na przykład nadal zachowywać prezencję studentek, z kolei inne można by pomylić z ich własnymi matkami. Okoliczności wpływające na taki stan rzeczy bywają naprawdę zaskakujące.
Ekipa Jasnej Strony ustaliła, jakie czynniki mogą być „złodziejami” młodości. Omawiamy je dla was w poniższym artykule.
1. Moda na podkreślone kości policzkowe
Odkąd do łask wróciły uwydatnione kości policzkowe, przywodzące na myśl modelki z lat 90. ubiegłego wieku, wiele kobiet zdecydowało się na usunięcie poduszeczki tłuszczowej (tkanki tłuszczowej wypełniającej policzki). Sam zabieg nie należy do skomplikowanych i przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym — chirurg plastyczny nacina policzki od wewnątrz i usuwa poduszeczki tłuszczowe. Choć procedura wydaje się banalnie prosta, może mieć poważne konsekwencje. Lekarze zajmujący się chirurgią plastyczną odradzają zabieg pacjentkom o wąskim licu — twarz pozbawiona części swojej naturalnej struktury może w dłuższej perspektywie sprawiać wrażenie bardzo zmęczonej.
Oczywiście, wyraziste kości policzkowe są piękne, ale tylko, jeśli otrzymało się je w spadku po rodzicach i nie są efektem zabiegu chirurgicznego zmieniającego strukturę twarzy. Trzeba też pamiętać, że skutki operacji są nieodwracalne. Lepiej więc pokochać swoje pucołowate policzki, niż później żałować.
2. Zbyt częste wizyty w salonie urody
Łatwo zauważyć, że skóra kobiet, które przesadzają z zabiegami odmładzającymi, staje się z wiekiem nienaturalnie gładka. Taka osoba może wręcz zacząć przypominać figurę woskową. Niekiedy prowadzi to też do przedwczesnego starzenia się — skóra robi się cienka i słabo napięta, a naczynka i zmarszczki stają się bardziej widoczne.
Stosowanie innego zabiegu popularnego wśród kobiet — iniekcji toksyną botulinową (botoksem) — zdradzają takie cechy jak specyficzne błyszczenie się skóry oraz płaskie czoło, będące konsekwencją zaniku mięśni. Botoks może powodować utratę naturalnej objętości twarzy, przez co skóra wygląda starzej. Natomiast regularne modelowanie twarzy za pomocą wypełniaczy zaburza naturalną anatomię twarzy i wizualnie dodaje kilka lat. Skutki uboczne zabiegów tego typu są szczególnie widoczne u osób, które nie ukończyły jeszcze 35 lat.
Wniosek? Zajmowanie się pacjentkami, których twarze zostały już wielokrotnie poprawione zabiegami chirurgicznymi i zastrzykami, wcale nie jest łatwe dla kosmetyczek i chirurgów plastycznych. Dlatego im później kobieta zdecyduje się na zabiegi dla osób „dojrzałych”, tym dłużej zachowa młody wygląd.
3. Restrykcyjne diety
Im większa utrata wagi, tym większe ryzyko wystąpienia zjawiska wychudzonej twarzy. Przy mniejszej ilości tłuszczu na twarzy bardziej widoczne stają się bruzdy przynosowe, pogłębiają się zmarszczki, a utrata objętości w okolicach oczu sprawia, że buzia wygląda na starszą i zmęczoną.
Po czterdziestce lepiej odpuścić sobie drastyczne odchudzanie czy próby powrotu do swojej wagi z liceum. Wyniki badania przeprowadzonego na bliźniaczkach sugerują, że jeśli wskaźnik masy ciała wzrasta o 4 punkty, to osoba przed 40. rokiem życia wygląda przez to starzej, ale osoba po 40. roku życia — młodziej. Natomiast po ukończeniu 55. roku życia można zwiększyć wskaźnik o kolejne 8 punktów i nadal wyglądać młodziej niż rówieśniczki przestrzegające ścisłej diety.
4. Za mało lub za dużo ćwiczeń fizycznych
Aktywny styl życia wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale też pozwala dłużej zachować młodość. Z badania wynika, że starsze osoby, które regularnie ćwiczą, nie tylko spowalniają proces starzenia — ich odporność i poziom cholesterolu są porównywalne z wynikami ludzi młodych.
Ważne jest jednak wyznaczenie sobie zdrowych granic, ponieważ nadmierna aktywność fizyczna to taka sama skrajność jak siedzący styl życia, więc może przynieść więcej szkody niż pożytku. Tracy Mountford, kierowniczka kliniki kosmetycznej w Londynie, zauważyła, że po czterdziestce intensywne ćwiczenia pogłębiają niekiedy proces utraty objętości twarzy, a w konsekwencji bardzo aktywna osoba może wyglądać na starszą, niż jest w rzeczywistości.
5. „Cukrowa” cera
Blada cera, stan zapalny, obwisła skóra, worki pod oczami i zmarszczki na czole to cena, jaką płaci się za zamiłowanie do słodyczy. Cukier sprzyja bowiem glikacji białek — procesowi, w którym nadmiar glukozy uszkadza kolagen i odbiera mu elastyczność, co z kolei przyspiesza starzenie się skóry.
6. Spanie na boku albo na brzuchu
Naukowcy ustalili, że osoby zmagające się z problemami ze snem szybciej się starzeją. Badanie, w którym wzięło udział 60 kobiet w wieku od 30 do 49 lat, wykazało, że osoby pozbawione normalnej ilości snu doświadczyły widocznych oznak starzenia się skóry, takich jak zmarszczki, przebarwienia i utrata elastyczności. Ich skóra stała się też bardziej wrażliwa na czynniki środowiskowe i wolniej regenerowała się po ekspozycji na słońce.
Wyniki innego badania dowodzą natomiast, że znaczenie ma też sposób spania. W ciągu nocy zmieniamy pozycję, w jakiej śpimy, około 20 razy. Aż 65% ludzi śpi na boku, co przyczynia się do powstawania zmarszczek na twarzy i szyi. Z wiekiem coraz rzadziej zmienia się ułożenie ciała w trakcie snu — liczba ta spada z nawet 27 do 16 na noc. A im dłużej pozostaje się w tej samej pozycji, tym dłużej skóra musi „walczyć” z konsekwencjami.
7. Rozwód
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgów Plastycznych, rozwód może pozostawić trwały ślad na twarzy. W analizie brały udział pary bliźniaczek i okazało się, że osoby, które się rozwiodły, wyglądały na niemal dwa lata starsze niż te pozostające w związku małżeńskim, samotne czy nawet owdowiałe.
8. Leki antydepresyjne
Na wygląd uczestniczek badania wpłynął też stres. Naukowcy uważają, że rozluźnienie mięśni wywoływane przyjmowaniem leków antydepresyjnych może być przyczyną utraty napięcia skóry.
9. Niewyraźna rynienka podnosowa
Rynienka podnosowa, czyli zagłębienie pomiędzy podstawą nosa a tzw. łukiem Kupidyna, stanowi ważny element budowy twarzy. U osób młodych jest on wyraźnie zarysowany, ale z wiekiem najczęściej robi się płaski. Da się jednak odmłodzić twarz za pomocą kosmetyków kolorowych — wystarczy nałożyć nad ustami nieco ciemnego pudru do konturowania, aby zacieniować rynienkę podnosową, a następnie użyć rozjaśniacza nad górną wargą.
Czy wyglądacie młodziej, czy raczej starzej od swoich rówieśniczek? Jeśli jesteście szczęściarami, którym udało się oszukać czas, koniecznie podzielcie się swoimi sekretami!