9 rzeczy, których lepiej unikać w supermarkecie, aby kupić dobry produkt
Robiąc zakupy spożywcze, wszyscy chcemy mieć smaczną i świeżą żywność. Jednak wielu producentów i sprzedawców detalicznych skupia się bardziej na swoich zyskach, próbując na różne sposoby sprzedać nam mało popularny produkt. Na przykład, czy wiecie, że dodanie dużej ilości przypraw do gotowej sałatki pomaga ukryć jej przeterminowane składniki? Kupujący coraz bardziej uważają na to, co kupują, ujawniając przy tym nowe, nieuczciwe zagrywki sprzedawców.
Ekipa Jasnej Strony zebrała dla was kilka wskazówek, które pomogą uchronić się przed oszustwem w sklepie i sprawią, że zawsze będziecie zadowoleni ze swoich zakupów.
1. Unikaj przepakowanych produktów.
Starajcie się unikać ponownie przepakowanych produktów, które np. zostały pokrojone lub przygotowane na stoiskach (wędliny, półmiski serowe lub sałatki warzywne i owocowe). Jest bardzo prawdopodobne, że tym produktom kończy się data ważności bądź już się przeterminowały.
W tym przypadku data przepakowania nic wam nie powie, ponieważ naklejkę z tą informacją można zmieniać kilka razy dziennie. Nawet świeża żywność w takim opakowaniu od razu przyciąga bakterie, dlatego lepiej poprosić kogoś z obsługi, aby pokroił i zapakował jedzenie przy was lub wybrać towar zapakowany przez producenta.
2. Zachowaj ostrożność na dziale garmażeryjnym.
Kupując gotowe sałatki, zwróćcie uwagę na te, które mają dużo przypraw oraz czosnku. W ten sposób sklepy starają się ukryć przeterminowane towary. Wybierając sałatkę, trzeba pamiętać, że te z mięsem bądź rybą szybciej tracą świeżość niż wersje z warzywami, a te polane olejem są bezpieczniejsze niż z majonezem.
Zawsze lepiej wybierać sałatki bez dressingów, które można przechowywać do 2 dni. Bezpieczeństwa nigdy za wiele, więc możecie zajrzeć do sklepu i sprawdzić, czy pracownicy przestrzegają zasad bezpieczeństwa i higieny przy żywności. Oto niektóre z nich:
- gotową sałatkę należy przechowywać w osobnej gablocie, w szklanym naczyniu (sałatka łatwo utlenia się w naczyniach metalowych),
- każdy pojemnik ma swoją łyżkę,
- pracownik sklepu musi nosić jednorazowe rękawiczki podczas kontaktu z żywnością.
3. Sprawdzaj stan opakowania.
Pogniecione boki, deformacje, pęknięcia, uszkodzony karton ze śladami zaschniętej cieczy — to nie są tylko „wady kosmetyczne”. Wszystkie takie uszkodzenia mogą być oznaką niewłaściwego przechowywania, transportu w złych warunkach, a nawet przeterminowania.
4. Dokładnie obejrzyj towar.
Pracownicy sklepu wiedzą, w jaki sposób wyeksponować towary z jak najlepszej strony. Waszym zadaniem jest zobaczyć, co chcieli ukryć. Na przykład oświetlenie w lodówkach na mięso ma sprawić, że wszystko wygląda świeżo i apetycznie. Najlepiej poprosić pracownika sklepu, aby pokazał wam konkretny produkt z bliska, ponieważ może on wyglądać inaczej w normalnym świetle.
To samo dotyczy mrożonek. Nie kupujcie żywności z dużą ilością lodu. Bardzo często oznacza to, że towar był wielokrotnie zamrażany i rozmrażany, a to może być niebezpieczne dla zdrowia. Trudno też wizualnie stwierdzić, co kryje się pod lodem.
Starajcie się unikać stereotypów. Wiele osób nie kupuje mięsa z suchym kawałkiem na wierzchu, ponieważ uważa, że jest ono stare. Oznacza to jednak tylko, że mięso miało kontakt z powietrzem i nie zostało pokryte folią. Jeśli kawałek wygląda na zbyt mokry, to prawdopodobnie pracownicy sklepu próbowali go „odświeżyć”, polewając go wodą, co sprawia, że mięso będzie mniej soczyste po ugotowaniu.
5. Uważaj na jaskrawe produkty.
Przyjemniej patrzeć na jasne kolory. Kojarzą nam się z lepszym smakiem. Ale ta zasada nie zawsze działa w przypadku jedzenia. Na przykład owoce i warzywa uprawiane na otwartym terenie zazwyczaj mają matowy kolor skórki, plamy i inne niedoskonałości, mimo że są zdrowe i smaczne. Za to owoce uprawiane w szklarniach ładnie wyglądają, ale mogą zawierać substancje chemiczne.
Wiele osób uważa, że im jaśniejszy jest ser, tym więcej zawiera tłuszczu i tym lepszy jest jego smak. Ale naturalny ser jest zawsze biały lub żółtawy. Mocny żółty kolor uzyskuje się tylko przez dodanie barwnika. W większości przypadków jest to nieszkodliwy barwnik z nasion drzewa arnoty właściwej, ale jaskrawy kolor nadal nie powinien być kategorią, którą kierujecie się przy wyborze sera.
Jaśniejszy kolor łososia można uzyskać, używając barwników chemicznych. Kolejnymi przykładami są keczupy czy sosy. Chociaż zawsze przyciągają nas kolorowe słoiki, to lepiej wybrać sos o naturalnym kolorze. Oznacza to, że został on wykonany z naturalnych składników.
6. Porozglądaj się za lepszym towarem.
Aby sprzedać nam droższy produkt, sprzedawcy umieszczają go na najbardziej widocznych półkach tzn. na wysokości oczu kupującego, w środkowej części regału. Produkty te są rozpoznawalne dzięki reklamom, ale nie oznacza to, że są wykonane z wysokiej jakości składników.
Aby zminimalizować straty z powodu przeterminowania się towarów, pracownicy sklepów przesuwają te, które wkrótce się przeterminują, bliżej krawędzi półki. Wniosek nasuwa się sam: nie bądźcie leniwi, sięgnijcie głębiej, aby kupić świeższe oraz lepsze jakościowo produkty.
7. Czytaj etykiety ze zrozumieniem.
To oznacza, że produkty zawierające substancje mlekopochodne bądź mlekopodobne nie zawsze posiadają prawdziwe składniki. Producent, nadając te nazwy, chce zamaskować i sprzedać tani, niskiej jakości odpowiednik prawdziwego towaru.
Nie myślcie też, że znaki, takie jak „bez dodatku cukru”, „bez cholesterolu”, „wzbogacony witaminami” i inne, są oznaką jakości. W rzeczywistości „bez dodatku cukru” oznacza, że coś zawiera dużo chemicznych słodzików, a produkty zawierające duże stężenie witamin nie zawsze są dobre.
8. Wybieraj lokalne produkty.
Czasami pomijamy niezbędne informacje, myśląc, że są to fałszywe reklamy. Na przykład konieczne sprawdźcie, czy produkt był pozyskiwany lokalnie i w sposób ekologiczny. To ważne kryterium przy wyborze owoców, warzyw i produktów mlecznych.
Lepiej kupować towary z lokalnych źródeł, ponieważ długi transport, jak i ewentualne naruszenie warunków przewozu mogą wpłynąć na jakość i smak produktów.
9. Zapytaj pracownika o radę.
Nietrudno jest w atrakcyjny sposób ułożyć towar na półkach, ale nie tak łatwo okłamać klienta. Skorzystacie z okazji aby zapytać pracownika sklepu o interesujące was towary — gdzie można je znaleźć, czy są świeże i kiedy przybędzie nowy towar. Nawet jeśli pracownik sklepu będzie próbował was oszukać, prawdopodobnie to zauważycie i wyciagnięcie własne wnioski.
Produkty należy wybierać mądrze i ostrożnie. Nie zapominajcie, że pracownicy sklepów robią wszystko, co w ich mocy, żebyście kupili ich towary. Jeśli jednak będziecie bardziej uważać, na waszych stołach pojawią się najsmaczniejsze i najzdrowsze posiłki.
Jakie macie sposoby na wybór najlepszych produktów w sklepie spożywczym?