9 sposobów dbania o higienę jamy ustnej, o których pewnie nie słyszałeś
Higiena jamy ustnej ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia. Okazuje się jednak, że samo szczotkowanie zębów i stosowanie wybranych produktów, jak uczono nas w dzieciństwie, może nie wystarczyć. I dlatego tak ważne jest, by prawidłowo dbać o uzębienie, stosując się do zaleceń i wskazówek naukowców i dentystów.
Ekipa Jasnej Strony zebrała dla was 9 porad, jak wyrobić sobie proste nawyki, które pomogą zadbać o zdrowie jamy ustnej i uniknąć wielu problemów w przyszłości.
1. Odczekajcie, zanim umyjecie zęby.
Wiele osób rozpoczyna dzień od szklanki soku, a kończy na owocach. I nie ma w tym absolutnie niczego złego — to słodkie, smaczne i bogate w witaminę C przekąski. Problem pojawia się wtedy, gdy od razu po spożyciu tego typu produktów idziemy umyć zęby.
Owoce mają wysoką zawartość kwasów, które zmiękczają i uszkadzają szkliwo. I właśnie dlatego nie warto szczotkować zębów tuż po ich zjedzeniu. Po spożyciu owoców i soków cytrusowych, pomidorów czy napojów gazowanych najlepiej odczekać co najmniej 30 minut.
2. Najpierw szczotkujcie najtrudniej dostępne miejsca.
Istnieje wiele sposobów mycia zębów, ale tylko niektóre z nich można bezpiecznie stosować na co dzień. Stomatolodzy zalecają, by szczotkowanie zawsze zaczynać od najtrudniej dostępnych miejsc i kończyć na tych najbardziej widocznych.
Wielu z nas robi na odwrót i zaczyna myć zęby z przodu, pomijając ich wewnętrzną stronę i wiele innych miejsc ważnych dla zdrowia jamy ustnej. Wyróbcie sobie nawyk — zaczynajcie szczotkować z samego tyłu, a następnie przesuwajcie się do przodu, szorując ząb po zębie najpierw po wewnętrznej, a potem po zewnętrznej stronie. Na koniec umyjcie powierzchnię żującą.
3. Można myć zęby BEZ pasty.
Jeśli nie jesteście pewni, jaką pastę do zębów stosować — wypróbujcie najpierw metodę szczotkowania na sucho bez pasty i bez wody. Samo włosie szczoteczki bez problemu poradzi sobie z bakteriami. Pasta jest tylko dodatkiem. Naukowcy udowodnili, że szczotkowanie zębów na sucho ogranicza odkładanie się płytki nazębnej, krwawienie i zapalenie dziąseł o co najmniej 50%.
4. Stosujcie płyn do płukania jamy ustnej.
Wiadomo, że płyn do płukania ust nie zastąpi szczotkowania i nici dentystycznej. Nie usunie także nagromadzonych na zębach i dziąsłach bakterii. Ale tak czy inaczej, jest to świetny dodatkowy produkt do dbania o higienę jamy ustnej. Najkorzystniej stosować go tuż po dokładnym szczotkowaniu. Aby zadziałał jak najlepiej, zaleca się, by po opłukaniu ust przez co najmniej przez 30 minut nic nie jeść i nie pić.
5. Żujcie gumę.
Po posiłku warto również żuć gumę. Wspomaga ona wydzielanie śliny, która neutralizuje kwasy. Ślina zawiera duże ilości wapnia i fosforanów, które remineralizują zęby, wzmacniają szkliwo, a nawet zmniejszają nadwrażliwość zębów. Najważniejsze, żeby guma nie zawierała cukru, ponieważ jest on pożywką dla szkodliwych bakterii żerujących na uzębieniu.
6. Wymieńcie szczoteczkę na miękką.
Na rynku dostępne są szczoteczki o różnym rodzaju włosia. Ale jeśli korzystacie z twardej, być może nadszedł czas, by wymienić ją na bardziej miękką. Nawet szczoteczki o średniej twardości mogą z czasem ścierać i uszkadzać dziąsła i zęby.
Nie oznacza to jednak, że miękka szczoteczka ma być tania. Zdarza się, że tańsze produkty nie są badane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Dlatego zawsze lepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę wysokiej jakości, która spełnia wszelkie wymogi i ma odpowiednie atesty.
7. Nie myjcie zębów zbyt często.
Powszechnie wiadomo, że zęby należy szczotkować co najmniej dwa razy dziennie, ponieważ jednorazowe mycie nie wystarczy, by utrzymać czystość jamy ustnej. Niektórzy ludzie robią to jednak trzy albo więcej razy. I choć da się przesadzić z szorowaniem zębów, to uszkodzenia powstają częściej na skutek złej techniki, niż zbyt częstego mycia.
Podobnie jak w wielu innych dziedzinach naszego życia, więcej wcale nie znaczy lepiej. To samo tyczy się mycia zębów. Jeśli szorujecie je zbyt często, może dojść do uszkodzenia szkliwa, co z kolei może powodować nadwrażliwość. Poza tym zęby zrobią się bardziej żółte, ponieważ uwidoczni się znajdująca się pod szkliwem zębina. W niektórych przypadkach nadmierne szczotkowanie prowadzi do recesji dziąseł.
8. Woda to najlepszy napój dla zębów.
Podobnie jak ślina, woda również oczyszcza jamę ustną. W przeciwieństwie do soków, napojów gazowanych i izotonicznych, wypłukuje ona resztki pokarmów i nie zostawia cukru na zębach. Woda rozcieńcza również kwas wydzielany przez obecne w ustach bakterie. Aby jeszcze dokładniej oczyścić zęby, warto stosować irygator, który działa o wiele skuteczniej niż nici dentystyczne.
9. Jedzcie więcej chrupiących rzeczy.
Świeże i chrupiące produkty spożywcze zawierają więcej błonnika i są najlepsze dla zębów. Na pierwszym miejscu znajdują się surowe owoce, warzywa i orzechy. Produkty te oczyszczają zęby, wzmagają wydzielanie śliny, nawilżają jamę ustną i ograniczają rozwój bakterii.
Proste, prawda? Znacie inne przydatne sposoby na dbanie o higienę jamy ustnej? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!