9 zasad etykiety biznesowej, do których powinieneś się stosować, jeśli marzysz o awansie
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w miejscu pracy należy trzymać się pewnych zasad, ale zazwyczaj myślimy, że chodzi tylko o odpowiedni ubiór i uprzejmość. Niewiele osób ma świadomość, że w środowisku zawodowym istnieje coś takiego jak etykieta biznesowa. Jest to dość specyficzny i jasny zestaw norm, których przestrzeganie może znacznie poprawić wizerunek pracownika i zwiększyć szanse na awans.
Przestrzeganie wartości korporacyjnych firmy
Dobrzy menedżerowie rozumieją, że zestaw wartości jest kluczowym elementem kultury firmy i to on odzwierciedla jakość świadczonych usług lub dostarczanych produktów. W związku z tym oczekują od pracowników, że będą zachowywać się zgodnie z tymi wartościami, ponieważ są one ważne nie tylko dla reputacji firmy, ale także dla jej rozwoju.
Jeśli chcecie rozwijać swoją karierę zawodową i uzyskać awans, musicie pamiętać o tych zasadach, zaakceptować je i stosować na co dzień. W przeciwnym razie prędzej czy później zostaniecie uznani za nieprofesjonalnych.
Włączanie kamery podczas spotkania online
Prawdopodobnie podczas spotkań online, zwłaszcza gdy pracujecie zdalnie przez dłuższy czas, zawsze czujecie pokusę, aby wyłączyć kamerę. Wydaje się, że nie ma w tym nic złego, zwłaszcza jeśli nie zamierzacie się wypowiadać. Jednak włączona kamera jest ważną oznaką szacunku dla współpracowników i warto wziąć to pod uwagę.
Włączenie kamery pozwala być bardziej skupionym i nie rozpraszać się innymi sprawami. Ten gest pokazuje zaangażowanie w komunikację, co pomaga tworzyć bliższe więzi i produktywne interakcje z zespołem. Ponadto informacje wizualne — mimika twarzy i gesty — po prostu minimalizują wszelkie nieporozumienia. Wszystkie te niuanse wpływają na wasz wizerunek w oczach przełożonych.
Taktowne zwracanie uwagi współpracownikom
Dyplomatyczne zwrócenie komuś uwagi jest ogólnie przydatną umiejętnością w życiu, ale w środowisku pracy odgrywa szczególnie ważną rolę, więc nie należy tego lekceważyć. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, że nie powinno się tego robić publicznie. Współpracownik z pewnością nie będzie wam wdzięczny, jeśli upomnicie go w obecności innych.
Po drugie, ważne jest, aby trzymać się pewnych zasad: jeśli waszym celem ma być pomoc, a nie tylko obwinianie, należy unikać protekcjonalnego tonu, przedstawić argumenty, aby nagana nie była bezpodstawna, pochwalić dobre aspekty wykonanej pracy, a na koniec zaoferować swoją pomoc. W ten sposób zademonstrujecie swój profesjonalizm.
Reguły grzeczności i dziękowanie innym
Od dzieciństwa jesteśmy uczeni, jak ważne jest dziękowanie innym. W pracy obowiązują te same zasady. Jednak w środowisku zawodowym słowo „dziękuję” nie jest tylko przejawem grzeczności, ale może stać się potężną siłą, która poprawia relacje, zwiększa produktywność i buduje zaufanie.
Dlatego należy przyjąć zasadę dziękowania. Powinna ona obowiązywać na wszystkich poziomach: od menedżera do zespołu, od zespołu do przełożonych i oczywiście wśród współpracowników, ponieważ tworzy to pozytywną atmosferę i podnosi na duchu. Dlatego też nie zachowujcie podziękowań tylko na wielkie zwycięstwa lub duży poziom zaangażowania. Dziękujcie współpracownikom nawet za drobnostki, a szybko zyskacie ich sympatię i wdzięczność.
Umiejętność zdystansowania się i cierpliwość
Tempo współczesnego życia rośnie, a my stajemy się coraz bardziej niecierpliwi, czekając na odpowiedzi na wiadomości i e-maile. Czujemy się również zobowiązani do reagowania niemal natychmiast, myląc nadaktywność z prawdziwą produktywnością. Może to prowadzić do obniżenia jakości pracy, zmniejszonej koncentracji i podejmowania pochopnych decyzji.
Odzwyczajając się od oczekiwania szybkiej odpowiedzi i od odruchu szybkiego reagowania, wyświadczycie sobie i swoim współpracownikom wielką przysługę. Nie będziecie zamęczać ich pytaniami o to, czy otrzymali wiadomość, a także przestaniecie spieszyć się z natychmiastowym wysłaniem odpowiedzi, dzięki czemu skoncentrujecie się na ważniejszych zadaniach.
Pokój socjalny nie jest przestrzenią prywatną.
Pomimo tego, że pokój socjalny służy do relaksu, warto pamiętać, że jest to przestrzeń wspólna, co oznacza, że nadal należy przestrzegać pewnych zasad przyzwoitości. Na przykład, trzeba unikać zajmowania pokoju wyłącznie na własne potrzeby i głośnego rozmawiania przez telefon.
Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest spędzić ten czas na nawiązywaniu kontaktów i wzmacnianiu relacji ze współpracownikami. Na przykład omawianie hobby jest uważane za zgodne z dobrymi manierami i etykietą biznesową. Należy jednak pamiętać o poziomie hałasu, ponieważ ktoś w pokoju może potrzebować trochę ciszy, aby się zrelaksować.
Niestosowanie odpowiedzialności grupowej
Jeśli zarządzacie grupą ludzi, w której tylko kilku pracowników konsekwentnie łamie pewne zasady, takie jak na przykład punktualne przychodzenie do pracy, lepiej omówić sprawę indywidualnie z każdym z nich, zamiast tworzyć wiadomość z niejasnymi sformułowaniami dla całego zespołu.
Taka ogólna informacja, wysłana do całej grupy, może podkopać morale tych, którzy konsekwentnie przestrzegają zasad. Czują się oni niezasłużenie upomniani na równi z tymi, którzy faktycznie popełnili błąd. Niektórzy mogą poczuć się oburzeni, a nawet wpaść w panikę, a żaden z tych scenariuszy nie sprzyja dobrej atmosferze w zespole.
Wystrzeganie się telefonów do współpracowników poza godzinami pracy
Czasami nie chcemy lub nie możemy odebrać telefonu, nawet jeśli dzwoni ktoś z rodziny czy kręgu znajomych. Nietrudno się więc domyślić, że jeszcze większy dyskomfort mogą sprawić telefony od współpracowników, zwłaszcza poza godzinami pracy. Aby nie przysparzać komuś stresu, należy przestrzegać kilku prostych zasad.
Po pierwsze, należy obiektywnie rozważyć, czy dana sprawa jest na tyle istotna, że trzeba się nią zająć od razu, czy też może poczekać na lepszy moment. Po drugie, jeśli ten problem należy rozwiązać natychmiast, zacznijcie od wysłania wiadomości tekstowej z pytaniem, czy możecie zadzwonić. W ten sposób wykażecie się uważnością i szacunkiem do drugiej osoby.
Zasady zachowania w miejscu pracy mogą się różnić od tych, których przestrzegamy na co dzień.
Obowiązujące w prywatnym życiu dobre maniery zazwyczaj są związane między innymi z płcią i wiekiem. Mężczyzna ustępuje kobiecie, a młodsza kobieta przepuszcza w drzwiach starszą. Większość osób uważa, że te same zasady należy stosować w miejscu pracy, ale nie do końca jest to prawda.
Na przykład etykieta biznesowa jest neutralna pod względem płci. Tak więc drzwi niekoniecznie otwiera tylko mężczyzna — może je przytrzymać kobieta, jeśli podejdzie pierwsza. Ponadto istnieje kryterium statusu. Podwładny powinien okazać szacunek szefowi i pozwolić mu wejść jako pierwszemu, jeśli zaistnieje taka sytuacja.