Co może się stać, jeśli zaczniesz codziennie brać kąpiele
Ludzkie ciało składa się w 60% z wody, więc to naturalne, że spędzanie czasu w wannie służy naszemu zdrowiu. Nawet jeśli nie masz czasu lub ochoty, by uczynić z kąpieli regularny nawyk, to warto wiedzieć, że ten rytuał przynosi korzyści zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Zaleca się, by 2-3 razy w tygodniu poświęcać czas na kąpiel w wannie. Jeśli jednak cierpisz na jakiekolwiek schorzenia skóry lub masz alergię, skontaktuj się z lekarzem przed wprowadzeniem zmian w swojej rutynie.
Ekipa Jasnej Strony wie, jak ważne jest dbanie o zdrowie, dlatego stworzyliśmy listę korzyści płynących z kąpieli, które mogą poprawić twoje ogólne samopoczucie.
1. Łatwiejsze oddychanie
Spędzanie czasu w wannie ma pozytywny wpływ na płuca i ilość przyjmowanego przez nie tlenu, a szczególnie, jeśli woda jest przyjemnie ciepła. Dzieje się tak z powodu ciśnienia, jakie ciepła woda wywiera na klatkę piersiową — para wodna udrażnia drogi oddechowe i zatoki, a w rezultacie ułatwia oddychanie.
2. Młodszy wygląd
Może ci się wydawać, że twoja skóra jest sucha, ponieważ nie została odpowiednio nawilżona, ale to nie do końca prawda. Skóra poszukuje sposobów na zatrzymanie wody, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach, a kąpiel pomaga jej wchłonąć wilgoć.
Przebywanie w wannie nie tylko zwalcza wysuszenie skóry, ale ma także właściwości przeciwstarzeniowe: zwiększa elastyczność skóry, wygładza ją i zmniejsza szanse na pojawienie się zmarszczek na twarzy.
3. Łagodzenie objawów depresji
Mimo że we współczesnym świecie istnieje wiele sposobów leczenia depresji, szanse na uzyskanie dobrych efektów za pomocą standardowych metod są mniejsze, a do tego mogą pojawić się pewne skutki uboczne. Dlatego warto wypróbować alternatywne i naturalne kuracje. Niektórym być może wystarczy kilka ciepłych kąpieli, aby poczuć się lepiej!
4. Lepszy sen
Gorąca kąpiel na godzinę lub dwie przed pójściem spać może poprawić jakość snu, zwłaszcza u osób starszych lub cierpiących na bezsenność.
Taki rytuał pomaga się zrelaksować i zmniejszyć poziom stresu, zwłaszcza jeśli bezsenne noce są spowodowane niepokojem. Zanurzenie się w wannie jest także korzystne dla mięśni, ponieważ rozluźnia zesztywniałe tkanki. Poza tym badania wykazują, że słuchanie muzyki podczas kąpieli może spowolnić oddech i obniżyć ciśnienie krwi.
5. Ulga dla obolałych mięśni
Może się wydawać, że jedynym sposobem na złagodzenie bólu mięśni jest lodowata kąpiel, ale gorąca woda też okazuje się skuteczna. Wystawienie ciała na działanie ciepła, gdy mięśnie są obolałe, to świetny sposób na ich rozluźnienie, a dodanie do wanny soli Epsom może usprawnić proces łagodzenia bólu.
Ciepłe kąpiele mogą więc wspomóc regenerację powysiłkową, ale nie należy zastępować nimi rozciągania i schładzania — należy je stosować jedynie jako dodatkowe wsparcie.
6. Ćwiczenie uważności
Uważność oznacza bycie w pełni świadomym i zrelaksowanym, a także oczyszczanie umysłu z wszelkich niepokojów. Kąpiele sprzyjają skupieniu na chwili obecnej, a także mogą ułatwić rozwiązywanie problemów.
Jak to zrobić:
- Stwórz w łazience delikatne oświetlenie.
- Zamknij oczy i weź głęboki oddech.
- Ignoruj negatywne myśli.
- Pozostań w wannie przez ponad 20 minut.
Czy regularnie bierzecie kąpiele? Jak często będziecie korzystać z wanny po przeczytaniu o wszystkich dobrodziejstwach płynących z przebywania w wodzie?