Co się stanie, gdy będziemy uczyć dziewczynki, by były odważne, nie idealne
Metody wychowawcze wobec synów i córek się różnią. Czasami mają na nie wpływ stereotypy lub uprzedzenia, którymi podświadomie się kierujemy. Chłopcy mają być odważni, niewzruszeni i dzielni. Natomiast dziewczynki powinny być spokojne, ostrożne i idealne. Jednak takie podejście może negatywnie wpłynąć na przyszłość naszych dzieci.
Ekipa Jasnej Strony przejrzała różne badania naukowe, aby pokazać czytelnikom, że jeśli będziemy wspierać dziewczynki, aby były odważne, możemy sprawić, że osiągną sukcesy i będą szczęśliwe.
Dążenie do perfekcji nie jest zdrowe
Jak mówią: „praktyka czyni mistrza”. Ale czy musimy byś mistrzami we wszystkim? Psychologowie twierdzą, że dążenie do perfekcji nie jest zdrowe. Perfekcjonizm napędza nasz strach przed popełnieniem błędu. A gdy czujemy lęk, nie jesteśmy w stanie podejmować racjonalnych decyzji. Dlatego zachęcając dzieci do bycia idealnymi, uczymy ich obawy przed popełnieniem błędu.
Jednak błędy w życiu są nieuniknione. Jeśli dziecko je popełni, to powinniśmy zachęcać je do rozwiązania problemu i przede wszystkim nie powinniśmy się denerwować.
To dziewczynkom najczęściej brakuje pewności siebie
Dyskusje o tym, że płcie różnią się od siebie pod kątem pewności siebie, trwają już od dawna. Jednak jedno z najnowszych badań potwierdziło, że kobiety częściej oceniają własne działania jako nieudane niż mężczyźni. W badaniu wzięło udział 4000 uczestników, a jego celem było ustalenie, czy istnieje różnica w pewności siebie i promowaniu swojej osoby między mężczyznami a kobietami. Eksperyment wykazał, że kobietom nie tylko brakuje pewności, ale też rzadziej chwalą same siebie, nawet kiedy są pewne, że ich osiągnięcia są równie dobre co mężczyzn.
Reshma Saujani, prawniczka, aktywistka i założycielka organizacji non-profit Girls Who Code, mówi o swoich doświadczeniach: „Uczmy dziewczynki odwagi, nie perfekcji”. Saujani wyjaśnia, że dziewczęta, które boją się popełniać błędy podczas nauki, wolą w ogóle nie próbować, niż spróbować i ponieść porażkę. „Perfekcja albo nic” — powiedziała.
Aby uchronić córki przed zaprzepaszczeniem okazji, które daje im życie, powinniśmy uczyć je podejmowania ryzyka, wyrażania swoich opinii i adekwatnego oceniania swoich umiejętności
Pozbądź się stereotypów
Jednym z głównych powodów, dla których dziewczynki nie mają pewności siebie, są stereotypy narzucane przez społeczeństwo. Oczekuje się od kobiet, że będą ładne, ciche i słabe w naukach ścisłych, natomiast mężczyźni są silni, odważni i potrafią wykonywać w pamięci skomplikowane obliczenia. To stereotypowe podejście może ukształtować pogląd kobiety na jej umiejętności. Przeprowadzone badanie pozwoliło ustalić, jak ludzie postrzegają swoje zdolności. Wykazało, że kobiety często nie doceniają swoich umiejętności w dziedzinie, która jest uważana za „męską”.
„Stereotypy dotyczące płci kształtują poglądy ludzi na temat ich samych i innych” — powiedział jeden z naukowców.
Zmień sposób mówienia
Badania pokazują, że różni się też sposób, w jaki mówimy do chłopców i dziewczynek. Zwykle chwalimy chłopców za „starania” lub „włożony wysiłek”, natomiast dziewczynki — za bycie „dobrymi”, „idealnymi” lub „sprytnymi”. Przestańmy szufladkować córki osądami i chwalmy je za ich starania. Nie mają być „dobre”, tylko czuć zachętę do podejmowania starań, aby osiągnąć swój cel.
Czy wasze córki są wystarczająco odważne? Co robicie, jako rodzice, aby zwiększyć ich pewność siebie? Dajcie znać w komentarzach.