Nie chcę być poniżany tylko dlatego, że jestem biedny

Prawdopodobnie doświadczyliście kiedyś sytuacji, gdy będąc przez długi czas w tej samej pozycji, poczuliście, jakby jakaś część waszego ciała „zasnęła”. Gdy próbujecie się wtedy poruszyć, zaczynacie odczuwać mrowienie. Czasami jest to tak nieprzyjemne, że człowiek woli się nie ruszać. Jeśli zastanawiacie się, co zrobić, by temu zapobiec i dlaczego w ogóle pojawia się ten stan, to trafiliście na odpowiedni artykuł.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła przeszukać internet, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego nieprzyjemnego mrowienia i sprawdzić, czy jest coś, co możemy zrobić, aby raz na zawsze pozbyć się tej dolegliwości. Uwaga, spoiler: nie ma, ale przynajmniej możemy zmniejszyć częstotliwość jej występowania!
Jak podaje amerykański Narodowy Instytut Zaburzeń Neurologicznych i Udaru, uczucie drętwienia, pieczenia lub kłucia w organizmie nazywamy parestezją. Zwykle dotyka ona dłoni, ramion, nóg i stóp, ale może wystąpić też w innych częściach ciała. Prawdopodobnie znacie ten bardzo niekomfortowy stan, który przypomina stado mrówek maszerujących przez dane miejsce na ciele.
Pewne badanie, w którym analizowano doznania odczuwane w kończynach podczas ucisku, potwierdziło, że drętwienie zwykle pojawia się bez ostrzeżenia. Dzieje się tak, ponieważ człowiek nie jest świadomy tego, kiedy dokładnie zaczyna się ten stan. Na dodatek nie zawsze powoduje on ból, częściej dyskomfort. Tego typu nieprzyjemności dotykają miliony ludzi na całym świecie, zwłaszcza osoby wykonujące pracę biurową lub spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej, przez co ich mobilność fizyczna jest mocno ograniczona.
Z pewnością nie zaskoczy was informacja, że w pewnym momencie życia każdy z nas doświadczył czegoś, co fachowo nazywa się przejściowymi parestezjami. Mogliście mieć wrażenie, że jakaś część waszego ciała „zasypia”, a najczęściej ludzie opisują to uczucie jako „wbijanie igieł” lub „mrówki pod skórą”. Dzieje się tak, gdy znajdujemy się przez długi czas w tej samej pozycji. Często zdarza się to, na przykład, gdy siedzimy ze skrzyżowanymi nogami lub zasypiamy z ręką podłożoną pod głowę.
Jak już wspomnieliśmy, w większości przypadków drętwienie występuje, gdy na nerw wywierany jest stały nacisk. Należy jednak pamiętać, że może ono pojawiać się również na skutek istniejącego urazu lub jakiegoś innego schorzenia związanego z uszkodzeniem układu nerwowego, jak np. uraz nerwu, przepuklina dyskowa czy guz.
Gdy mamy do czynienia z parestezją, dotknięta kończyna drętwieje i wydaje się sztywna, ale jednocześnie pozostaje giętka. Mrowienie nasila się, gdy dana część ciała spoczywa na twardej lub miękkiej powierzchni, lub gdy ten nieprzyjemny stan rozprzestrzenia się po całej ręce lub nodze.
Uczucie zesztywnienia znika zwykle dość szybko, gdy ucisk na porażony nerw zostaje złagodzony, przywracając krążenie krwi w danym miejscu. Aby tak się stało, można po prostu poruszać ścierpniętą częścią ciała, wykonując ćwiczenia, rozciągając ją lub masując. Mrowienie stopniowo zacznie słabnąć, aż zupełnie przestaniecie je odczuwać.
Mimo że uczucie mrowienia wcześniej czy później ustępuje, parestezje mogą doprowadzić do wystąpienia pewnych konsekwencji, takich jak:
Wyróżniamy między innymi następujące rodzaje parestezji:
Jeśli to dziwne uczucie mrowienia przytrafia się wam lub waszym znajomym z dużą regularnością, może to być przypadek przewlekłej parestezji. Zwykle jest to objaw choroby neurologicznej lub urazowego uszkodzenia nerwu. Przyczyną mogą być przede wszystkim zaburzenia związane z ośrodkowym układem nerwowym, do których zaliczają się udar, stwardnienie rozsiane czy zapalenie mózgu. Problem ten może być również konsekwencją guza lub uszkodzenia naczyń. Niektóre zespoły chorobowe, np. zespół cieśni nadgarstka, mogą uszkadzać nerwy obwodowe i powodować parestezje, którym towarzyszy ból.
Diagnoza dokonywana przez specjalistę obejmuje zwykle analizę historii chorób pacjenta, badanie fizykalne i testy laboratoryjne. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania. Jeśli przyczyną pieczenia lub swędzenia jest stan patologiczny, należy go bardzo uważnie kontrolować.
Dlatego nie zwlekajcie z konsultacją lekarską, jeżeli:
Często obserwujecie u siebie drętwienie i mrowienie? Co najbardziej irytuje was w tym stanie? Macie jakieś sprawdzone sposoby na szybkie pozbycie się tego nieprzyjemnego uczucia?