Dlaczego dłubanie w nosie jest nie tylko niekulturalne, ale również szkodliwe
Zazwyczaj dłubiemy w nosie, ponieważ jesteśmy znudzeni lub zdenerwowani, mamy alergię albo po prostu weszło nam to w nawyk. Wstyd się przyznać, ale większość z nas wykonuje tę czynność dość regularnie. Na szczęście przeważająca część społeczeństwa doskonale wie, kojarzy się to z brakiem kultury, więc na co dzień raczej nie oglądamy ludzi dłubiących w nosie w miejscach publicznych. Okazuje się jednak, że to brzydkie przyzwyczajenie jest nie tylko odpychające, ale może być również szkodliwe.
Ekipa Jasnej Strony bardzo ceni dobre maniery, ale warto wiedzieć, że dłubanie w nosie jest też po prostu niezdrowe. Przekonajmy się dlaczego.
1. Ryzyko infekcji
Paznokcie, zwłaszcza jeśli są dłuższe lub szorstkie, podczas dłubania mogą przecinać tkankę, powodując gromadzenie się bakterii i wywołując w ten sposób infekcje. Według pewnego badania osoby, które dłubią w nosie, drapią go lub pocierają, ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii wywołujących zapalenie płuc. Roznoszą się one zarówno w suchym, jak i w mokrym środowisku. Jeśli chcemy chronić siebie i innych przed infekcjami, kluczowe jest dbanie o higienę rąk.
2. Uszkodzenie jamy nosowej
Jeśli często i długotrwale dłubiecie w nosie, możecie uszkodzić tkankę w jamie nosowej. Analiza wykazała, że osoby, które regularnie wykonują tę czynność, borykają się ze stanem zapalnym i obrzękiem, co nierzadko prowadzi do zwężenia otworów nosa.
3. Ryzyko choroby
Śluz w nosie wyłapuje wszelkiego rodzaju wdychane bakterie i wirusy; kiedy więc dłubiecie w nosie, automatycznie przenosicie je na palce. Przedostanie się wszystkich tych zarazków na dłonie prowadzi do rozprzestrzeniania się bakterii z nosa na powierzchnie w waszym otoczeniu. Badania potwierdzają, że osoby dłubiące w nosie mogą przenosić bakterie wywołujące zapalenie płuc.
4. Krwawienie z nosa
Dłubanie może powodować pęknięcie naczyń krwionośnych w nosie i wywołać krwawienie z nosa.
5. Pojawianie się pryszczy
Dłubanie w nosie może też być przyczyną zapalenia przedsionka nosa, na skutek którego pojawiają się bolesne strupy. Co więcej, jeśli wkładacie do nosa palce, możecie przypadkiem wyrywać włoski z mieszków włosowych, w których później często tworzą się małe wypryski.
6. Naruszenie przegrody nosowej
Przegroda nosowa to bariera, która przedziela oba nozdrza. Dłubiąc w nosie, ryzykujecie jej uszkodzenie, a nawet dezintegrację — nazywa się to perforacją przegrody nosa.
Udało wam się zwalczyć nawyk dłubania w nosie? Wasze wskazówki mogą okazać się bardzo cenne dla innych osób.