Dlaczego koty mają szorstkie języczki
Jeśli jesteście szczęśliwymi posiadaczami kota, pewnie nie raz zdarzyło się, że zostaliście polizani przez swojego pupila w podziękowaniu za waszą troskę. Nie zdarza się to jednak zbyt często. To psy są znane z takiego zachowania, a my przywykliśmy do ich mokrych i miękkich „buziaków”. Natomiast całuski kota są szorstkie, jakby jego język był zrobiony z papieru ściernego. Okazuje się, że skrywa on pewien sekret, który czyni go tak wyjątkowym i jednocześnie tłumaczy tę chropowatość.
Jasna Strona postanowiła dowiedzieć się więcej na temat kocich języczków, a to, co odkryliśmy, potwierdziło fakt, że to niesamowite zwierzęta i że każdy z nas powinien mieć w domu przynajmniej jednego takiego futrzaka.
1. Język kota jest szorstki, ponieważ jego kubki smakowe są zbudowane z keratyny
Powszechnie wiadomo, że koty uwielbiają się myć. Trudno stwierdzić, co wolą — czy spać, czy wylizywać swoje futro — dlatego uznajmy, że każdą z tych czynności wykonują z równą przyjemnością. Do czyszczenia sierści wykorzystują swój szorstki, przypominający tarkę języczek. Jeśli przyjrzycie mu się z bliska, zauważycie na nim coś w rodzaju „igiełek”, które są znacznie bardziej złożone, niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Czasami nazywa się je nitkowatymi kubkami smakowymi. W przeciwieństwie do naszych kocie brodawki smakowe są zbudowane z keratyny.
Keratyna to substancja, która naturalnie występuje również w naszym organizmie. To właśnie z niej powstały nasze paznokcie. I podobnie jak one, kocie kubki smakowe też są elastyczne i twarde. Mają kształt zbliżony do haczyków lub zadziorów. Dlatego, kiedy kotek liże was po ręce, czujecie szorstką powierzchnię.
2. Język kota pozwala na pielęgnację doskonałą
Najnowsze badanie wykazało, że nitkowate kubki smakowe kota, nie dość, że są zakrzywione jak haczyki, mają pewną ciekawą właściwość, a mianowicie są puste w środku. Wydaje się to dziwne, ale dzięki temu język zwierzęcia może zbierać ślinę z pyszczka i rozprowadzać ją po futerku w czasie mycia. Efektem jest ten wyjątkowo dokładny rytuał pielęgnacyjny.
Aby lepiej zrozumieć, jak to działa, wyobraźcie sobie, że język kota to rodzaj grzebienia lub szczotki. Wypełnione śliną kubki smakowe mogą dotrzeć do głębokich warstw futerka, rozplątując kołtuny, usuwając pasożyty i sierść, a przy tym równomiernie rozprowadzając ślinę. Nic dziwnego, że futerko kotów zawsze wygląda jedwabiście i nie czuć od niego przykrych zapachów!
3. Lizanie pomaga kotu się schłodzić
Biorąc pod uwagę, że przeciętny kot poświęca do 24% dnia na „czesanie” futerka, naukowcy słusznie zastanawiali się, czy takie zachowanie nie jest przypadkiem odpowiedzią również na inne potrzeby oprócz higieny.
Okazuje się, że w tym samym badaniu, o którym była mowa w poprzednim punkcie, udowodniono jeszcze jedną rzecz. Naukowcy zrobili kotom zdjęcia termowizyjne i odkryli, że ogromne ilości śliny, którą zwierzęta rozprowadzają na swoim futerku, pozwalają wyrównać temperaturę, by mogły się ochłodzić.
4. Naukowcy próbują odtworzyć budowę kociego języka, żeby stworzyć inteligentną szczotkę
Naukowcy przebadali języki 6 różnych gatunków kotowatych, szukając ewentualnej inspiracji. W każdym przypadku ich konkluzje były bardzo zbliżone. Język lwa działa tak samo jak ten domowego kotka. Takie arcydzieło inżynierii nie mogło pozostać niezauważone przez badaczy. Wpadli na pomysł stworzenia trójwymiarowej szczotki, która miałaby niesamowite właściwości kociego języka.
Szczotka powstała na bazie tych odkryć nosi nazwę TIGR (skrót od anielskiego zwrotu tongue-inspired grooming, co oznacza „pielęgnację inspirowaną językiem”), a jej budowa ma na celu sztuczne odtworzenie wspomnianych wyżej kocich kubków smakowych. Twórcy tego projektu mają nadzieję, że będzie można ją zastosować do nakładania leków i maści bezpośrednio na skórę zwierzęcia, rozplątywania kołtunów, a nawet usuwania ewentualnych alergenów. A ludziom, którzy uwielbiają swoich pupili, ale niespecjalnie przepadają za ich sierścią, TIGR przydałby się do łatwego usuwania włosów z kanapy i innych materiałów.
Czy chcielibyście się dowiedzieć więcej na temat innych aspektów życia kotów, które wydają się wam szczególnie interesujące?