Dlaczego niektórzy mężczyźni odczuwają objawy ciąży, gdy ich partnerka spodziewa się dziecka
Zmęczenie, nudności i refluks to niektóre objawy, których doświadczają kobiety podczas różnych etapów ciąży. I pewnie nie spodziewają się, że ich partnerzy też mogą odczuwać podobne dolegliwości. Brzmi absurdalnie, skoro przecież to nie mężczyźni zachodzą w ciążę... Trudno jednak spierać się z faktami: czasami po prostu tak się dzieje, i to nawet częściej, niż mogłoby się wydawać.
Na Jasnej Stronie szukaliśmy przyczyny tego naturalnego fenomenu i chętnie podzielimy się z wami rezultatami naszych dociekań.
Jak nazywa się to zjawisko i co oznacza
Gdy para spodziewa się dziecka, łączy ich nie tylko podekscytowanie, wątpliwości i długie godziny spędzane wspólnie na zakupach dla dziecka. Zachodzi też prawdopodobieństwo, że mają podobne objawy.
Zjawisko to zwane jest zespołem kuwady. Nazwa pochodzi od francuskiego słowa couver, które tłumaczy się jako „wysiadywać”. Jednak częściej określa się je mianem „ciąży współczulnej”. Ta fraza wydaje się trafna, ponieważ mężczyzna może doświadczać zmian poziomu hormonów, nudności, przybierania na wadze, zmęczenia, bezsenności, a w niektórych przypadkach nawet skurczów.
Jak często występuje
Zespół kuwady nie został jeszcze zaklasyfikowany jako zaburzenie zdrowia; być może dlatego, że zdania lekarzy i naukowców co do przyczyn są podzielone. Aby w pełni zrozumieć charakter ciąży współczulnej, należy przeprowadzić wnikliwe badania.
Kilka z nich wykazało, że to dość powszechne zjawisko, które może dotyczyć dużej części przyszłych ojców. Występowanie zespołu często różni się w zależności od narodowości, a symptomy pojawiają się w 3. miesiącu lub przez cały ostatni trymestr ciąży kobiety.
Dlaczego zespół kuwady w ogóle występuje
Eksperci nadal nie są w tej sprawie jednomyślni. Biorą pod uwagę kilka teorii, które wyjaśniałyby pojawianie się ciąży współczulnej.
Według niektórych naukowców może być to reakcja somatyczna. Nazwa wydaje się przerażająca, ale objawy somatyczne to po prostu objawy fizyczne o podłożu emocjonalnym. Pomyślcie chociażby o uczuciach, jakie towarzyszą zakochaniu lub ekscytacji — tzw. „motyle w brzuchu”. Możliwe, że stres i oczekiwanie na dziecko oraz nowe ojcowskie obowiązki wywołują u mężczyzn symptomy podobne do tych, które są charakterystyczne dla ciąży.
Część naukowców twierdzi natomiast, że zespół kuwady mogą wywoływać zmiany hormonalne, których doświadczają mężczyźni podczas ciąży partnerek. Zgodnie z tą hipotezą dochodzi do obniżenia produkcji testosteronu i kortyzolu oraz zwiększenia prolaktyny i estrogenu — hormonów, które zwykle utożsamiane są z organizmem kobiety.
Są również eksperci, którzy uważają, że im bardziej przyszły ojciec angażuje się w ciążę i poród, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie dzielił z partnerką różne przypadłości. W ten sposób okazuje przyszłej matce empatię i pragnie wczuć się w nową rolę jako ojciec.
Jak radzić sobie z tą przypadłością
Gdy kobieta urodzi dziecko, objawy u jej partnera znikają równie szybko i niespodziewanie, jak się pojawiły. Tak czy inaczej warto pamiętać, że są to jedynie chwilowe symptomy, które nie zagrażają zdrowiu. Można przyjmować naturalne leki, ale najważniejsza jest zbilansowana dieta chroniąca przed sensacjami żołądkowymi. Jeśli okaże się to konieczne, w niektórych przypadkach sprawdzi się terapia u specjalisty.
Czy wasz partner lub osoba z bliskiego otoczenia doświadczyła zespołu kuwady? A może macie w zanadrzu jakieś śmieszne historie związane z oczekiwaniem na dziecko?