Dlaczego paznokcie u rąk rosną szybciej niż u stóp
Nasze paznokcie pomagają chronić nas przed wirusami i bakteriami. Ale ciągle dręczy nas jedno pytanie: dlaczego paznokcie u stóp rosną dużo wolniej niż u rąk? Naukowcy nie lubią zagadek, więc przebadali ten temat, by znaleźć odpowiedź.
Ekipa Jasnej Strony zdecydowała się poznać przyczynę tego zjawiska i odkryła kilka różnych teorii. Dodatkowo na końcu znajdziecie ciekawy bonus.
Paznokcie u stóp mają gorsze krążenie
Komórki naszego organizmu potrzebują do wzrostu określonych rzeczy, takich jak energia, składniki odżywcze i krążenie. Te czynniki mogą być głównym powodem dla wolnego wzrostu. Tak, paznokcie u rąk i stóp są częściami naszego ciała, ale traktujemy je inaczej. Nie nosimy butów czy skarpet na rękach, dlatego mogą częściej oddychać, a przez to mieć lepsze krążenie.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Nasze ręce znajdują się bliżej serca. Przez to do stóp dociera mniej krwi. Oznacza to, że otrzymują one mniej tlenu do produkcji nowych komórek, w związku z tym nasze paznokcie u stóp rosną wolniej. To może być też wyjaśnienie, dlaczego odrastają one wolniej w zimie. Im niższa temperatura, tym mamy wolniejsze krążenie krwi.
Paznokcie u stóp otrzymują mniej składników odżywczych
Kolejnym czynnikiem warunkującym wzrost są składniki odżywcze. Niektórzy z nas mogą zauważyć, że gdy zaczynamy spożywać więcej zdrowych rzeczy, paznokcie i włosy rosną szybciej. To samo dotyczy paznokci u stóp. Ze względu na to, że w stopach jest mniejsze krążenie, paznokcie otrzymują mniej składników odżywczych.
Zwykle ze względu na te czynniki paznokcie u rąk rosną średnio 3,3 mm na miesiąc lub 0,1 mm dziennie. Średnia długość wzrostu paznokci u stóp to 1,5 mm na miesiąc.
Paznokcie u stóp są mniej narażone na uszkodzenia
Kolejnym wyjaśnieniem jest częstotliwość uszkodzeń. Istnieje nowa teoria, która uzupełnia wszystkie inne. Przypomnijcie sobie, jak często uszkadzacie sobie dłonie i paznokcie. Zwykle o coś uderzacie albo uszkadzacie je podczas manikiuru. Następnie proces naprawy rozpoczyna się w skoncentrowanym tempie obrotu komórkowego.
Możemy częściej doznawać mikrourazów paznokci u rąk niż u stóp, a proces naprawczy także wpływa na szybszy wzrost.
Bonus: ciekawostki o paznokciach
- Odkryto, że mężczyznom szybciej odrastają paznokcie, poza jednym wyjątkiem. U kobiet rosną one szybciej w czasie ciąży.
- Jedno z badań wykazało, że paznokieć na małym palcu u ręki rośnie wolniej od innych.
- Jeśli jesteście praworęczni, paznokcie na tej ręce rosną szybciej niż na lewej i na odwrót. Dzieje się tak, ponieważ ta ręka jest bardziej aktywna.
Jak często robicie manikiur w porównaniu do pedikiuru? Wolicie zrobić to samodzielnie czy idziecie do kosmetyczki?