Dlaczego z wiekiem zmienia się zapach naszego ciała
Jedno z badań wykazało, że jesteśmy w stanie rozpoznać wiek człowieka po jego zapachu. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się on wraz z wiekiem, a wpływ na to ma stan naszego zdrowia, przyjmowane leki, dieta, zmiany hormonalne itp. Zapach ciała zmienia się przez nadmierne pocenie wynikające z tych czynników lub z powodu diety oraz zmian struktury chemicznej skóry.
Ekipa Jasnej Strony odkryła najczęstsze powody, dla których zapach ciała zmienia się wraz z upływającymi latami.
Życie z chorobami
Z wiekiem wzrasta ryzyko problemów zdrowotnych. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca, mogą zmienić nasz zapach niezależnie od tego, ile mamy lat. To schorzenie znane jest z owocowej, słodkiej woni, ponieważ organizm wytwarza dużą ilość ketonów.
Inne choroby, które zmieniają nasz zapach to na przykład nadczynność tarczycy i choroby wątroby.
Starzejąca się skóra
Nasza skóra z wiekiem wytwarza więcej kwasów tłuszczowych, które są odpowiedzialne za tak zwany „zapach starszych ludzi”. Gdy te związki wchodzą w kontakt z powietrzem, wzrasta poziom substancji chemicznej znanej z kwaśnego, gazowego i tłustego zapachu: 2-nonanal. Więc „zapach starszych ludzi” naprawdę istnieje, ponieważ zmienia się woń ich skóry!
Dieta zmieniająca się wraz z wiekiem
Rozmaite produkty spożywcze, takie jak ryby, przyprawy i czerwone mięso, mogą mieć wpływ na wasz zapach. Gdy pożywienie rozkłada się w naszym organizmie, wydzielamy wraz z potem substancje chemiczne, które bywają bardzo silne!
Zapach ciała zależy też od tego, ile wody pijemy. Im bardziej jesteśmy odwodnieni, tym gorzej pachnie nasz oddech. Sucha jama ustna to idealne miejsce dla rozwoju bakterii, ponieważ ślina lub woda nie są w stanie ich wypłukać.
Zmiany hormonalne
Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasze hormony często się zmieniają, zwłaszcza w okresie menstruacji i menopauzy. Jedno z badań wykazało nawet, że mężczyźni uważają kobiety w trakcie owulacji za najbardziej atrakcyjne, właśnie z powodu zapachu ich ciała!
Inne zmiany hormonalne, na przykład w trakcie dojrzewania lub wzmożonego stresu, także mają wpływ na to, jak pachniemy.
Przyjmowanie niektórych leków
Niektóre suplementy i lekarstwa, na przykład antydepresanty, mogą zmienić nasz zapach, gdy je przyjmujemy. Ze względu na to, że powodują nadmierne pocenie z gruczołów apokrynowych pod pachami i pachwinami, woń naszego ciała się zmienia. Pot miesza się z bakteriami na skórze, tworząc silny zapach.
Ogólna higiena jamy ustnej
Ślina jest naturalnym obrońcą przed nieświeżym oddechem, a wraz z wiekiem jama ustna produkuje jej mniej. Gdy zaczynamy nosić protezy, zwiększa się też ryzyko przedostawania się złych bakterii do ust, nawet jeśli regularnie je czyścimy.
Starsi ludzie częściej cierpią na choroby dziąseł, co także powoduje brzydki zapach i wpływa na ogólną woń ciała.
Jak myślicie, czy dieta ma duży wpływ na nasz zapach? Macie jakieś porady, jak go poprawić?