Filmowi złoczyńcy, którzy zakochali się bez pamięci
Kiedy oglądamy film, zwykle nie sympatyzujemy ze złoczyńcą, ponieważ na ogół jest w stałym konflikcie z protagonistą, którego uwielbiamy. Jednak na przestrzeni lat, Hollywood nieco odeszło od stereotypowych „bardzo złych” antagonistów i „bardzo dobrych” bohaterów. Obecnie historie miłosne złoczyńców zaczynają nabierać większego znaczenia, pomagając nam trochę lepiej zrozumieć powody, które doprowadziły postać do bycia „tym złym”.
Ekipa Jasnej Strony streściła historie 8 kultowych filmowych złoczyńców, którzy również kochali i często była to miłość nieodwzajemniona. Fabularne pogłębienie ich historii sprawiło, że pokochaliśmy ich trochę bardziej lub przynajmniej spojrzeliśmy na nich z nieco innej perspektywy.
1. Hrabia Drakula w Dracula
W przeciwieństwie do oryginalnej historii napisanej przez Brama Stokera w 1897 roku czy filmów z udziałem Beli Lugosi (1931) lub Christophera Lee (1958), w tym przypadku Hrabia wcale nie jest bezwzględnym potworem. To zakochany książę, który stracił swoją żonę, Elizabetę, podczas wypraw krzyżowych. Wampir doszukuje się podobieństwa swojej żony do wiktoriańskiej damy Minie Harker.
Bohater chce znowu kochać i jest przybity przez utratę ukochanej i klątwę nieśmiertelności, co zostało szczegółowo przedstawione w Draculi (1992) w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Do „okoliczności łagodzących” wampira na pewno należy fakt, że do mordowania popycha go miłość do Miny.
2. Erik, Upiór w operze
Historia Upiora w operze we wszystkich adaptacjach pozostawała mniej więcej taka sama. W XIX-wiecznym Paryżu Erik, błyskotliwy człowiek o zdeformowanej twarzy, pracuje jako asystent w operze. Co ciekawe, wykorzystuje swoje umiejętności i wiedzę, by nękać operę śmiertelnymi pułapkami i narzędziami tortur, o których istnieniu wie tylko on sam. W ten sposób ci, którzy zbytnio się do niego zbliżają lub wyśmiewają się z niego, stają się ofiarami jego sztuczek i umierają.
Erik mieszka w podziemiach opery i nie cieszy się dobrymi relacjami z ludźmi ze względu na swój wygląd. Kiedy poznaje Christine, młodą i niewinną śpiewaczkę operową, cały jego świat się zmienia. Chcąc zdobyć jej serce, nieśmiało pomaga jej w karierze i chroni przed tymi, którzy chcą ją skrzywdzić. Ona postrzega go jako swego rodzaju mentora i dobrze czuje się u jego boku, ale kiedy pojawia się Raoul, niezwykle powierzchowna postać, wszystko wymyka się spod kontroli i Erik wpada w furię.
Oryginalna opowieść Gastona Leroux opublikowana w 1910 roku, jak i jej późniejsze adaptacje, wcale nie kończą się dobrze, ponieważ Erik umiera lub, co gorsza, kończy samotnie.
3. Severus Snape w Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II
Przez całą sagę o Harrym Potterze widzieliśmy Severusa Snape’a, nauczyciela eliksirów (później w roli nauczyciela obrony przed czarną magią i wreszcie dyrektora Hogwartu) jako surowego, wymagającego, a czasem niesprawiedliwego człowieka wobec swoich uczniów, zwłaszcza Harry’ego. Snape nieustannie dręczy i oczernia Harry’ego, a także źle mówi o jego ojcu Jamesie.
Wraz z biegiem fabuły widzowie dowiadują się, że nienawiść Snape’a do Harry’ego nie jest przypadkowa. Severus i Lily (matka Harry’ego) byli w dzieciństwie najlepszymi przyjaciółmi, a młody mężczyzna darzył czarodziejkę nieodwzajemnionym uczuciem. Kiedy dostali się do Hogwartu, Lily poznała Jamesa Pottera i przestała przyjaźnić się z Severusem, któremu James i jego przyjaciele nieustannie dokuczali.
W ten sposób profesor Snape przyjął Harry’ego Pottera w szkole jako owoc miłości dwojga ludzi — znienawidzonego Jamesa i ukochanej Lily. Na prośbę Albusa Dumbledore’a, by chronić Harry’ego przed planami Lorda Voldemorta, Severus poświęcił swoje życie opiece nad chłopcem, ponieważ w głębi duszy widział w nim Lily, której nigdy nie przestał kochać.
4. Imhotep w Mumia
W filmie Mumia (1999) arcykapłan Imhotep zostaje objęty klątwą życia wiecznego po zamordowaniu faraona Seti. Faraon odkrywa romans między kapłanem i swoją nałożnicą Anck-Su-Namun i zostaje przez nich zamordowany. Obawiając się schwytania przez strażników Anck-Su-Namun popełnia samobójstwo, a Imhotep ucieka przez pustynię do Hamunaptry, miasta umarłych, gotów wskrzesić ukochaną.
W trakcie rytuału wskrzeszenia Imhotep i jego kapłani zostają schwytani przez strażników faraona. Kapłani Imhotepa zostają zmumifikowani żywcem, a arcykapłan pada ofiarą klątwy Hom Dai: jego język zostaje wycięty, a kapłan pogrzebany żywcem z żywiącymi się ludzkim ciałem skarabeuszami.
Tysiące lat później Imhotep zostaje omyłkowo wskrzeszony przez bibliotekarkę Evelyn Carnahan i Ricka O’Connella. Ożywiony kapłan ponownie usiłuje przywrócić do życia swoją ukochaną.
5. Kong w King Kong
Film King Kong 1933 roku i jego kolejne adaptacje umieszczają nas na tajemniczej Wyspie Czaszki, gdzie ogromny goryl Kong jest uważany za ósmy cud świata i czczony przez mieszkańców wyspy. Kiedy wyprawa ze Stanów Zjednoczonych zakłóca spokój tego miejsca i zagraża królestwu goryla, ekspedycja staje w obliczu niebezpieczeństwa. Kong jest wściekły, ale kiedy spotyka Ann, złożoną w ofierze przez tubylców wyspy, zakochuje się w niej do szaleństwa.
Kong zostaje przewieziony do Stanów Zjednoczonych i tam ponownie próbuje schwytać Ann, ale oddział armii zabija go na szczycie Empire State Building. Przed śmiercią goryl uwalnia dziewczynę i ostrożnie umieszcza ją w bezpiecznym miejscu, aby ocalić ją przed upadkiem.
6. Anakin Skywalker w Gwiezdnych wojnach
Wszyscy pamiętamy mrocznego Dartha Vadera, złoczyńcę z filmowej sagi Gwiezdne wojny, w jego czarnym kombinezonie i ponurej masce. Vader pozbywa się każdego, kto stanie mu na drodze do realizacji celu, zabijając swoich wrogów z zimną krwią za pomocą Mocy.
Zanim stał się chłodnym mordercą, Vader był Anakinem Skywalkerem i dorastał pod pieczą Zakonu Jedi. Anakin poznaje królową i senator Naboo, Padmé. Para zakochuje się w sobie mimo że wiedzą, że ich romans nie może trwać dalej, ponieważ gdyby został ujawniony, ich kariera byłaby zagrożona. Są zmuszeni zakończyć swój romans, gdy Padmé zachodzi w ciążę, a Anakin ulega pokusie ciemnej strony mocy.
Cierpiąca Padmé postanawia szukać Anakina, ale zostaje zatrzymana przez Obi-Wana Kenobiego, który usiłuje powstrzymać Vadera. Darth wierzy, że jego ukochana go zdradziła i próbuje ją udusić, ale Obi-Wan ratuje ją, aby mogła urodzić Leię i Luke’a. Padmé umiera w trakcie porodu, a Vader wpada w sidła ciemnej strony mocy, dopóki nie staje twarzą w twarz z Lukiem i wyznaje mu, że jest jego ojcem.
7. Davy Jones w filmie Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
Davy Jones, jeden z najbardziej charakterystycznych złoczyńców w serii Piraci z Karaibów, to człowiek, którego pasja do morza wykracza poza ludzkie rozumienie. Jego miłość do wód osiąga taki poziom, że zakochuje się w Calypso, bogini 7 mórz. Wbrew wszelkim przeciwnościom bogini zostaje z nim, a związek przez długi czas układa się pomyślnie do momentu, gdy nie napotykają dwóch istotnych przeszkód: Calypso musi żyć jak śmiertelniczka i porzucić morze. Oprócz tego, kobieta (podobnie jak morze) nie miała łatwego charakteru i nie była skłonna prowadzić spokojnego życia.
Calypso proponuje Jonesowi, aby dowodził statkiem zwanym Latającym Holendrem, zaczarowanym jej mocami, aby ratować dusze zmarłych na morzu. Uratowane dusze mogły odpocząć przez kolejnych 100 lat, przysięgając lojalność kapitanowi Jonesowi. W zamian kapitanowi wolno było postawić stopę na lądzie tylko raz na 10 lat, by spotkać się z boginią.
Bogini jednak nie dotrzymała słowa. Kiedy Davy Jones wylądował po raz pierwszy po 10 latach, Calypso nie czekała na niego tak, jak uzgodnili. Zdruzgotany mężczyzna wyrwał sobie serce własnymi rękami. Niestety, wiązało się to tylko z większym cierpieniem, ponieważ jedną z mocy, którą obdarzyła go Calypso, była nieśmiertelność. Serce nadal biło poza jego ciałem, zamknięte w skrzyni, a on stał się bezwzględnym złoczyńcą.
8. Kobieta-Kot w Powrocie Batmana
Film Powrót Batmana (1992) opowiada historię Kobiety-Kot, na pierwszy rzut oka śmiertelnego wroga Batmana. Prawdziwe imię Kobiety-Kot to Selina Kyle. Pracowała jako sekretarka dla Maxa Shrecka, bezwzględnego biznesmena i właściciela kilku firm w Gotham City. Próbował ją zabić, gdy odkryła jego złowrogi plan, w wyniku którego miał przejąć monopol nad przemysłem energetycznym.
Selina przeradza się w Kobietę-Kot. W swoim czarnym stroju usiłuje zemścić się na swoim szefie. W ten sposób poznaje Batmana i zaczyna rozwijać z nim relację. Teoretycznie są przeciwieństwami, ale w rzeczywistości okazują się być bratnimi duszami.
Kobieta-Kot odkrywa, że kryje w sobie zbyt wiele urazy i nie jest z siebie zadowolona, co uniemożliwia jej nawiązywanie relacji z ludźmi, nie mówiąc już o Batmanie, który ma swoje demony do pokonania. Koniec końców Selina zdaje sobie sprawę z tego, że jej potencjalny związek z Batmanem jest skazany na niepowodzenie, aczkolwiek żałuje, że nawet nie spróbowali.
Z którym z tych złoczyńców najbardziej się utożsamiacie? Czy znacie innych antagonistów, którzy przeżyli tragiczną historię miłosną? Napiszcie w komentarzach!