Jak w ciągu ostatniej dekady zmienili się członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej
Królowa Elżbieta II została najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii, książę Filip przeszedł na emeryturę po kilkudziesięciu latach królewskiej służby, zasiadająca na angielskim tronie para doczekała się 8 prawnucząt — to tylko kilka wydarzeń, które miały miejsce od 2010 roku. Sprawdźmy teraz dokładniej, jak wyglądało życie poszczególnych członków rodziny królewskiej oraz co się przez ten czas zmieniło.
Ekipa Jasnej Strony przygotowała ekspresowy przegląd doświadczeń członków brytyjskiego dworu w ciągu ostatniej dekady.
1. Królowa Elżbieta II
Najważniejsze wydarzenie dla królowej miało miejsce 6 lutego 2017 roku, gdy jako pierwszy monarcha w historii Wielkiej Brytanii obchodziła Szafirowy Jubileusz 65-lecia panowania.
W 2016 roku królowa świętowała swoje 90. urodziny. Rok później wraz z księciem Filipem obchodzili platynową rocznicę ślubu, stając się pierwszą parą brytyjskiej monarchii będącą razem przez 70 lat.
2. Książę Filip
W maju 2017 roku, po 65 latach służby, książę Filip przeszedł na emeryturę, rezygnując z pełnienia królewskich obowiązków. Jego ostatnie oficjalne wystąpienie miało miejsce w sierpniu 2017 roku w Pałacu Buckingham. Od tamtej pory prowadzi spokojne życie na Wood Farm w Sandringham w hrabstwie Norfolk, gdzie spotyka się z przyjaciółmi i oddaje takim przyjemnościom jak czytanie, malowanie obrazów czy pisanie listów.
3. Książę Karol
W ciągu minionej dekady książę Karol zaczął stopniowo przejmować coraz więcej obowiązków swojej matki. Następca tronu jest zagorzałym aktywistą na rzecz ochrony środowiska — w 2017 roku wydał nawet książkę poświęconą zmianom klimatu.
4. Camilla, księżna Kornwalii
Camilla wraz z mężem, księciem Karolem, brała udział w licznych oficjalnych wizytach zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i zagranicą. W 2017 roku obchodziła swoje 70. urodziny.
5. Książę William
W 2011 roku William w końcu się ustatkował i poślubił swoją wieloletnią partnerkę Kate Middleton. Dzisiaj jest wspaniałym ojcem i oddanym mężem.
Jeśli chodzi o osiągnięcia zawodowe, to po zdobyciu w 2008 roku odznaki pilota wojskowego brytyjskich sił lotniczych, William odbył szkolenie i dwa lata później stał się w pełni wykwalifikowanym pilotem akcji poszukiwawczych i ratunkowych, latającym śmigłowcem Sea King.
6. Kate Middleton
Po poślubieniu Williama w kwietniu 2011 roku Kate zyskała tytuł księżnej Cambridge i poświęciła się działalności charytatywnej na rzecz dzieci, osób z problemami psychicznymi, a także promowaniu wydarzeń sportowych i artystycznych.
W ciągu ostatnich 10 lat urodziła troje dzieci — księcia George’a (2013), księżniczkę Charlotte (2015) i księcia Louisa (2018).
7. Książę Harry
Dziesięć lat temu książę Harry był całkowicie oddany armii. Miał tytuł kapitana brytyjskich sił lotniczych, a w 2012 roku został wysłany do strefy działań wojennych w Afganistanie. Trzy lata później oficjalnie opuścił szeregi wojska, ale nadal wspierał swoich kamratów. W 2014 roku zaczął organizować zawody Invictus Games, w których ranni żołnierze konkurują ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych.
W 2017 roku Harry po raz pierwszy pokazał się publicznie z Meghan Markle. Para pobrała się w maju 2018, a rok później na świat przyszedł ich syn Archie Harrison Mountbatten-Windsor.
8. Meghan Markle
Jeszcze dekadę temu Meghan była aktorką występującą w amerykańskich serialach telewizyjnych, takich jak CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku, Szpital miejski i W garniturach. Po zaręczynach z księciem Harrym w 2017 roku zrezygnowała z aktorstwa, by całkowicie oddać się królewskim obowiązkom. W maju 2019 roku urodziła syna Archiego.
Jednak jej życie jako członkini monarchii nie trwało długo — na początku 2020 roku para postanowiła zrezygnować z królewskich tytułów i rozpocząć pracę na rzecz własnej niezależności finansowej, nie zaprzestając wspierania dobrego imienia królowej.
9. Księżniczka Anna
Księżniczka Anna wykonuje sporą część obowiązków w imieniu swojej matki Elżbiety II. W 2017 roku odbyła największą liczbę oficjalnych wizyt spośród wszystkich członków brytyjskiej monarchii, łącznie z królową. Podróżuje również za granicę i jest zaangażowana w ponad 200 akcji organizacji charytatywnych i innych instytucji publicznych.
10. Książę Andrzej
Do roku 2011 książę Andrzej pełnił funkcję specjalnego przedstawiciela ds. handlu międzynarodowego i inwestycji Wielkiej Brytanii. W 2015 roku został prezesem rady nadzorczej Międzynarodowej Fundacji Nagród Księcia Edynburga. W ramach wypełniania obowiązków na tym stanowisku odbywa podróże krajowe i zagraniczne, bierze udział w różnych wydarzeniach i wręcza Złote Nagrody.
W 2019 roku Andrzej, książę Yorku, oficjalnie ogłosił zaprzestanie pełnienia obowiązków w imieniu korony „na czas nieokreślony”.
11. Księżniczka Beatrycze
Po ukończeniu studiów w 2011 roku księżniczka Beatrycze pracowała w wielu miejscach, między innymi w nowojorskiej firmie z sektora IT. Była też patronką hospicjum dla dzieci Forget Me Not. W 2010 roku została pierwszym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej, który ukończył maraton w Londynie.
12. Księżniczka Eugenia
W 2013 roku Eugenia przeprowadziła się na rok do Nowego Jorku, gdzie pracowała jako kierownik ds. aukcji charytatywnych w internetowym domu aukcyjnym Paddle8. Po powrocie do Londynu objęła stanowisko w galerii sztuki Hauser & Wirth, gdzie pracuje do dziś.
Jeszcze podczas studiów Eugenia poznała swojego późniejszego wieloletniego narzeczonego Jacka Brooksbanka. Para pobrała się w październiku 2018 roku.
13. Książę Edward
Książę Edward, najmłodszy syn królowej Elżbiety i księcia Filipa, nie zabiega o zainteresowanie opinii publicznej i wiedzie spokojne życie u boku swojej żony Zofii. W czerwcu 2019 roku para obchodziła 20. rocznicę ślubu.
Edward ma również całkiem sporo swoich monarszych obowiązków. Przyznaje nominacje wojskowe, angażuje się w program Nagrody Księcia Edynburga, a przede wszystkim patronuje około 80 organizacjom, takim jak Badminton Scotland czy British Paralympic Association.
14. Zofia, hrabina Wesseksu
Hrabina Wesseksu często towarzyszy mężowi podczas sprawowania obowiązków na rzecz korony. W 2011 roku odbyli wspólnie wizytę w Afganistanie, a rok później — w ramach obchodów diamentowego jubileuszu królowej — odwiedzili Karaiby. Ponadto Zofia bierze udział w szeregu rozmaitych wydarzeń, od pokazów mody po akcje wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Łącznie patronuje ponad 70 organizacjom charytatywnym i instytucjom publicznym.
Słyszeliście o innych ciekawych wydarzeniach z życia brytyjskiej monarchii w ciągu ostatnich 10 lat? Pamiętacie wizyty następców tronu w Polsce? Wymieńmy się wspomnieniami w komentarzach!