Jak wykonywać samobadanie piersi i 7 sygnałów sugerujących, że należy udać się do lekarza
Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, nazywany też różowym październikiem (Pinktober) lub miesiącem różowej wstążki. Ale nie jest to jedyny czas w roku, kiedy powinnyśmy podejmować kroki, aby dbać o siebie i pamiętać o istnieniu nowotworu piersi. Jak wynika z danych centrum Kimmel Cancer Center przy Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, 40% zdiagnozowanych przypadków raka piersi jest wykrywanych przez kobiety, które wyczuły guzek, a to oznacza, że regularne samobadanie ma kluczowe znaczenie.
Ekipa Jasnej Strony uważa, że kobiety powinny dobrze znać własny biust, aby potrafiły zidentyfikować nietypowe zmiany i wiedziały, kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Kiedy badać
Badania przesiewowe, takie jak mammografia, powinny być wykonywane co roku przez kobiety w wieku 40 lat i więcej, ale dobrze by było, aby każda dorosła kobieta przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzała samobadanie piersi. Najlepiej robić to w 3.-5. dniu cyklu. Należy pamiętać, by taką kontrolę wykonywać tego samego dnia każdego miesiąca.
Badanie należy przeprowadzać na stojąco przed lustrem, aby widzieć ewentualne zmiany fizyczne w klatce piersiowej. Powinno się je również wykonać w pozycji leżącej. Wiele kobiet uważa, że najłatwiej jest wyczuć zmiany w piersiach, gdy ich skóra jest mokra i śliska, dlatego dobrym pomysłem jest samobadanie pod prysznicem.
Jak badać
Należy szukać widocznych wskazówek sugerujących, że nasze piersi wymagają kontroli lekarskiej. Można to zrobić na kilka sposobów:
- W swobodnej pozycji z ramionami wzdłuż ciała
- Z ramionami uniesionymi nad głową, w lekkim zgięciu do przodu
- W pozycji pochylonej z rękoma opartymi na biodrach
- Delikatnie szczypiąc sutki, aby sprawdzić, czy nie wypływa z nich nietypowa wydzielina
Oprócz oceny wzrokowej, należy też wybadać palcami, czy nie pojawiła się jakaś zmiana niewidoczna gołym okiem. Prawą ręką badamy lewą pierś i odwrotnie. Palce można przesuwać w 3 kierunkach:
- Z góry na dół i z dołu do góry
- Ruchami okrężnymi
- Od środka na zewnątrz i odwrotnie
Oznaki sugerujące, że należy zgłosić się do lekarza:
Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas badania sutków:
- Czy występuje wodnista, mleczna lub żółta wydzielina lub krew
- Czy piersi mają nietypowy kształt
- Czy sutek znajduje się w innym miejscu lub wydaje się wciśnięty do środka zamiast wystawać
- Czy pojawiła się wysypka, zaczerwienienie lub obrzęk
Mogą też wystąpić zmiany w innych częściach piersi, na przykład:
- Guzki w dowolnym miejscu klatki piersiowej
- Wgłębienie lub pomarszczona skóra
- Zaczerwienienie, rany, wysypka lub obrzęk
Zachowaj spokój i udaj się do lekarza.
Nawet jeśli znajdziesz coś nietypowego, nie wpadaj w panikę. Pamiętaj, że 60-80% guzków w piersiach to łagodne zmiany. Ale zawsze dla pewności należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać diagnozę.
Regularnie badacie swoje piersi? Macie znajomą, która znalazła guzki podczas samobadania w domu? Opowiedzcie nam tę historię, niech usłyszą ją inne kobiety!