20 osób, które zrobiły zakupy online, sądząc, że hasło „oczekiwania vs rzeczywistość” to tylko żart

Jedną trzecią naszego życia spędzamy, śpiąc lub próbując zasnąć. A jednak statystyki podają, że co trzecia dorosła osoba w USA nie wysypia się wystarczająco. W Stanach mieszka więc naprawdę dużo zmęczonych ludzi! Czas, który spędzamy na śnie jest kluczowy dla naszego mózgu i wpływa na nasze zdrowie, a nawet na urodę. Problem bezsenności można jednak łatwo rozwiązać — wystarczy, że po prostu kładlibyśmy się spać o określonej porze.
Na Jasnej Stronie bardzo chcemy, aby wszyscy nasi czytelnicy porządnie się wysypiali. Specjalnie dla was udało nam się określić idealną porę na pójście spać.
Żeby się dowiedzieć, jaki powinniście mieć harmonogram snu, musicie zdecydować, o której godzinie chcecie się budzić. Najnowsze badania wskazują, że nie ma różnicy między pobudką o świcie a spaniem do późnego popołudnia. Należy jednak pamiętać, że jeśli chcecie wstać z łóżka wypoczęci, musicie ustawić alarm na tę samą godzinę we wszystkie 7 dni w tygodniu.
Niezbędna ilość snu zmienia się w ciągu naszego życia. Kiedy byliśmy dziećmi, musieliśmy spać do 14 godzin, ale w wieku 20-40 lat potrzebujemy już tylko około 7 do 9 godzin wypoczynku. Zastanówcie się, ile czasu musicie spędzić w łóżku, żeby obudzić się z mnóstwem energii. Wasze ciało samo podpowie wam, jaka ilość snu jest dla was idealna.
Kiedy już będziecie wiedzieli, o której się budzicie i ile godzin snu potrzebujecie, z łatwością uda wam się obliczyć, kiedy trzeba iść spać. Jeśli na co dzień będziecie trzymać się tego harmonogramu, senność przyjdzie naturalnie i w odpowiednim czasie, a rano bez trudu będziecie w stanie się obudzić.
Powiedzmy, że na podstawie swojego wieku i doświadczenia wiecie, że potrzeba wam 7 godzin snu. Postanawiacie więc, że każdego dnia będziecie budzić się o 8 rano. W tej sytuacji musielibyście kłaść się do łóżka o 1 w nocy. Ale jeśli postanowicie zmienić swój harmonogram i wstawać o 6 rano, to od tej pory musielibyście codziennie wybierać się na spoczynek o 23:00.
Często uważa się, że ludzie powinni kłaść się spać około 22:00, aby uzyskać lepszą jakość snu. Jednak ostatnie badania przeprowadzone na Harvardzie dowiodły, że to zupełnie błędne przekonanie. Naukowcy twierdzą, że nawet tzw. „nocne marki” były w stanie dobrze funkcjonować w ciągu dnia, o ile miały regularne godziny snu. Jeśli więc kładziecie się spać o 3 nad ranem i wstajecie o 10:00, to nie ma problemu — o ile oczywiście konsekwentnie utrzymujecie tę rutynę.
Najlepszym sposobem na poprawę jakości swojego snu jest chodzenie do łóżka o tej samej porze każdego dnia. Nie tylko ułatwi wam to zasypianie, ale także sprawi, że będziecie mądrzejsi i szczęśliwsi! Pamiętajcie, że niewystarczająca ilość snu w dni powszednie i odsypianie w weekendy to zwyczaje prowadzące do cukrzycy, otyłości i chorób układu krążenia.
Dowiedzieliście się już, że wcale nie trzeba być rannym ptaszkiem, aby dobrze spać. Wciąż powinno się jednak dbać o higienę snu: warto unikać oglądania zbyt emocjonujących filmów przed snem, chodzenia spać z pustym żołądkiem i spania w jasnym, głośnym otoczeniu. Zwracanie uwagi na proste rzeczy, takie jak wyciszenie smartfona i używanie zasłon zaciemniających, może również znacząco poprawić wasz wygląd o poranku!
Jakie są wasze nawyki związane ze snem? Czy skorzystalibyście z którejś z tych wskazówek, aby móc lepiej wypocząć?