Jak zorganizować swoje miejsce do pracy z domu
Podczas pracy zdalnej większość z nas korzysta z laptopa albo komputera stacjonarnego, klawiatury bezprzewodowej i myszki lub touchpada. Niektórzy używają też dodatkowego monitora. W każdym razie warto upewnić się, że cały sprzęt jest ustawiony prawidłowo, czyli ergonomicznie.
Ekipa Jasnej Strony zbadała sprawę i porównała opinie różnych ekspertów na temat tego, jak powinno się zorganizować swoje miejsce pracy. Oto, co udało nam się ustalić.
1. Zadbaj o właściwe akcesoria.
- Jeśli używasz laptopa, bo nie masz stałego miejsca pracy, ustaw go na podstawce, żeby ekran znajdował się na wysokości wzroku. Zaopatrz się też w oddzielną, bezprzewodową klawiaturę i mysz, aby ramiona i nadgarstki znajdowały się w neutralnym położeniu. Stacja dokująca to świetny element wyposażenia, umożliwiający pozostawienie innych połączeń komputera na miejscu, gdy zdecydujesz się pracować gdzie indziej.
- Jeżeli masz stałe miejsce pracy, możliwe, że posiadasz też monitor podłączony do laptopa lub komputer stacjonarny. Powinien wystarczyć monitor 25 lub 27-calowy — pod warunkiem, że masz odpowiednie złącze i nie wybierzesz najtańszego dostępnego modelu. Chociaż większość monitorów ma regulowaną wysokość, przydatna może się okazać podstawka umożliwiająca optymalne ustawienie (sprawdzą się też książki albo stare pudło).
Niezależnie od miejsca pracy, warto zainwestować w słuchawki nagłowne, najlepiej wygłuszające, żeby móc brać udział w telekonferencjach i słuchać muzyki bez przeszkadzania innym. Z drugiej strony pomagają one się skoncentrować na pracy. Niektórzy polecają też zakup urządzenia wielofunkcyjnego (drukarki/ ksero/skanera), ale to już zależy od twoich potrzeb.
2. Ustawienie doskonałe
Powodem, dla którego biurowe stacje robocze są ustawiane w określony sposób, jest zapewnienie ustawienia kostek, kolan, bioder i łokci pod kątem 90 stopni. Inne ułożenie ciała powoduje kompensowanie postawy ze strony mięśni, co może powodować urazy.
Odpowiednie ustawienie sprzętu może jednak wcale nie być takie proste, ponieważ przeciętna wysokość biurka wynosi około 75 centymetrów — dla niektórych to za wysoko lub za nisko. Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest dostosowanie krzesła. Upewnij się, że łokcie są zgięte pod kątem 90º. Ramiona powinny spoczywać płasko na biurku, a nadgarstki być w położeniu neutralnym — nie mogą się wyginać ani opadać w dół, bo niepotrzebnie je to obciąża.
- Uwaga: Jeśli nie sięgasz stopami do podłogi, użyj podnóżka lub sterty papierów.
Kręgosłup powinien być zawsze wyprostowany. Podparcie pleców i odcinka lędźwiowego przez oparcie krzesła zapobiega garbieniu się. Kluczowym elementem ergonomicznego ustawienia sprzętu jest jednak odpowiednia regulacja monitora. Ustawienie to zależy od użytkownika, konieczne może być więc poeksperymentowanie. Oto kilka wskazówek:
- Górna część ekranu powinna się znajdować na wysokości oczu lub nieco poniżej. Umożliwia to trzymanie ramion prosto, żeby nie garbić pleców. Kiedy patrzysz na środek ekranu, oczy powinny być skierowane nieco w dół, żeby szyja znajdowała się w odpowiednim położeniu.
- Ustaw monitor co najmniej 50 centymetrów (mniej więcej na odległość ramienia) od oczu lub nieco dalej, jeśli monitor jest duży.
- Odchyl go o około 10-20 stopni do tyłu (30-45 stopni, jeśli nosisz okulary dwuogniskowe), aby patrzeć na ekran pod odpowiednim kątem.
- Jasność ekranu nie może być za mała ani za duża. Ogólna zasada jest taka, że jasność monitora powinna być tylko nieco większa niż oświetlenie otoczenia. To z kolei musi być wystarczające do czytania dokumentów papierowych bez dodatkowego źródła światła.
Jeżeli pracujesz z użyciem dwóch monitorów, zastanów się, jak je ustawić:
- W przypadku, gdy któryś z monitorów jest tym głównym, powinien się znajdować przed tobą.
- Jeśli używasz obu monitorów tak samo często, ustaw je tak, żeby siedzieć pomiędzy nimi.
Przy wyborze klawiatury i myszki trzeba się kierować zasadami ergonomii, ponieważ wpływają one na pozycję dłoni, nadgarstków i ramion. Odpowiednie ułożenie tych części ciała zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów.
- Klawiatura powinna się znajdować tam, gdzie spoczywają dłonie.
- Myszka znajduje się obok klawiatury. Należy nią poruszać za pomocą nadgarstka, a nie łokcia, żeby go nie przeciążać.