Jakie nawyki prowadzą do pojawienia się trądziku na tych 8 częściach ciała
Trądzik może być wskazówką, co dzieje się z naszym ciałem i z jakimi problemami zdrowotnymi się borykamy. W większości przypadków jego przyczyną są nawyki życia codziennego, które łatwo możemy skorygować. Musimy tylko odkryć, co spowodowało pojawienie się kolejnego wyprysku i co możemy zrobić, aby zapobiec temu w przyszłości.
Ekipa Jasnej Strony sprawdziła te przyczyny i dziś chcemy podzielić się z wami praktyczną wiedzą, która może może zmienić wasze życie na lepsze.
1. Wokół ust
Trądzik może pojawić się wokół ust, jeśli coś często dotyka lub drażni skórę tej części twarzy, na przykład telefon komórkowy, pasek od kasku lub instrument muzyczny. Równie dobrze, przyczyną mogą być zarówno różne kosmetyki, jak i hormony czy geny.
Przede wszystkim, jeśli trądzik pojawia się często, zapiszcie się do dermatologa, który dobierze odpowiednie i skuteczne leczenie. Lepiej jednak zapobiegać niż leczyć. Warto wyrobić sobie nawyk mycia twarzy łagodnymi środkami czyszczącymi dwa razy dziennie. Korzystajcie z kosmetyków oznaczonych jako niekomedogenne, czyli niezapychające porów, oraz niezawierających olejów. Unikajcie również dotykania twarzy.
2. Na nosie
Trądzik często pojawia się na nosie, ponieważ na tym obszarze pory są zwykle większe. Co za tym idzie, bakterie i kurz częściej w nich zalegają. Skóra na nosie jest bardziej tłusta i, w konsekwencji, podatna na trądzik.
Może go wywołać dieta, stres i niektóre leki. Czasem jest oznaką poważniejszych problemów zdrowotnych. Najczęściej jednak przyczyna leży w niedostatecznej higienie twarzy. Warto do codziennej rutyny oczyszczania dodać olejek z drzewa herbacianego. To bardzo łagodny i skuteczny środek w walce z trądzikiem. Równie dobrymi substancjami są sulfacetamid oraz siarka — zapobiegają namnażaniu się bakterii na skórze. W poważniejszych wypadkach zapiszcie się do dermatologa.
3. Na czole
Przeważający czynnik jest ten sam — zwiększona produkcja łoju w skórze. Czasem jednak trudno znaleźć przyczynę trądziku, szczególnie gdy nie jest spowodowany zażywaniem leków, hormonami czy stresem. Warto wiedzieć, że czasem winowajcą mogą być nasze włosy.
Jeśli nie myjemy ich dostatecznie często lub gdy są przetłuszczone, zawarty w nich łój może przemieścić się na czoło i zatkać pory. Używane do stylizacji włosów pomady, żele czy woski często zawierają masło kakaowe lub olej kokosowy, które bardzo silnie przetłuszczają skórę. Ten problem pomoże rozwiązać łagodny środek myjący. Jeśli to nie podziała, starajcie się unikać tłustych kosmetyków do włosów i częściej je myjcie.
4. Na szczęce i szyi
Jeśli uważacie, że trądzik ma przede wszystkim podłoże hormonalne, mamy dobrą wiadomość: nie zawsze tak jest. Zmiana poziomu poszczególnych hormonów może doprowadzić do zwiększonej produkcji androgenów, które najczęściej są odpowiedzialne za trądzik u dorosłych. Istnieją jednak pewne obszary naszego ciała, które są wyraźnym wyznacznikiem hormonalnej genezy trądziku, między innymi szczęka i szyja.
Zmiany te są całkowicie naturalne, jeśli występują w trakcie cykli miesiączkowych. Mogą być również rezultatem przyjmowania pewnych leków, na przykład środków antykoncepcyjnych. W poważnych przypadkach przyczyną są problemy zdrowotne, jednak zazwyczaj wystarczy używanie kosmetyków niezatykających porów, przeciwtrądzikowych i nawilżających, a także filtrów przeciwsłonecznych.
5. Na policzkach
Trądzik na policzkach jest bardzo powszechnym problemem, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy niemal wszyscy posiadają telefony komórkowe. Owszem, nie tylko dotykanie twarzy, ale również rozmowa przez telefon może wywołać pojawienie się pryszczy na policzkach. Telefony bardzo skutecznie rozprowadzają bakterie na skórze. Tak samo jak brudne poszewki na poduszki i kołdry, a także wszystkie inne przedmioty, które mają kontakt z cerą.
Trądzik na policzkach może mieć podłoże hormonalne, ale bardziej prawdopodobne, że wywołują go codzienne nawyki. Krótko mówiąc, można go zwalczyć, wyrabiając sobie odpowiednie odruchy. Może to być przecieranie telefonu środkiem dezynfekującym przed każdym użyciem lub niezabieranie go do pomieszczeń pełnych bakterii, takich jak toaleta. Cotygodniowa zmiana pościeli również jest dobrym pomysłem, podobnie jak regularne mycie rąk.
6. Na plecach
Trądzik na plecach może być wynikiem uczulenia na kremy przeciwsłoneczne i nawilżające, balsamy do ciała, olejki do masażu oraz wosk. Przyczyną jest również pot, który miesza się z łojem oraz toksynami nagromadzonymi na skórze i zatyka pory. Dlatego tak ważny jest szybki prysznic po treningu. Porządne mycie pleców jest obowiązkowe.
Trądzik na plecach mogą również wywołać brudne ubrania, koce oraz poduszki. Odzież zbyt przylegająca do ciała też jest złym pomysłem. Nie pozwala skórze oddychać, co nierzadko wywołuje podrażnienia, a w konsekwencji pryszcze. Jeśli powodem nie są czynniki zewnętrzne, warto zwrócić uwagę na dietę i sprawdzić, czy na pewno dostarczamy organizmowi wystarczającą dawkę niezbędnych substancji odżywczych. Stres również może być przyczyną trądziku w tym miejscu.
7. Na nogach
Trądzik jest głównie wynikiem działania bakterii, łoju oraz obumarłych komórek skóry uwięzionych w mieszkach włosów i zapychających pory, co prowadzi do stanów zapalnych. W przypadku nóg za wypryski są odpowiedzialne niemal wyłącznie czynniki fizyczne. Trądzik na tej partii ciała jest spowodowany ocierającym się o ciało sprzętem sportowym lub obcisłą odzieżą i bielizną.
Ale ostrożnie. Trądzik na nogach jest bardzo często mylony z innymi, podobnie wyglądającymi schorzeniami, na przykład zapaleniem mieszków włosowych, egzemą czy rogowaceniem mieszkowym. Jeśli czujecie swędzenie i ból, skonsultujcie się z lekarzem i zastosujcie właściwe leczenie.
8. Na klatce piersiowej
Trądzik na klatce piersiowej powstaje w zasadzie z tych samych przyczyn, co na plecach i nogach. Na przykład, jeśli macie wrażliwą skórę, mocne detergenty mogą zapychać pory oraz drażnić mieszki włosowe. Lepiej wybierać produkty hipoalergiczne, bezzapachowe i pozbawione siarczanów.
Trening w zbyt obcisłej lub nieoddychającej odzieży sportowej również może uwięzić w porach pot, łój i bakterie, podobnie jak używanie niektórych balsamów do ciała. Aby temu zapobiec, szukajcie produktów oznaczonych jako niekomedogenne, czyli niezapychające pory.
Jakimi metodami zapobiegacie pojawieniu się trądziku na twarzy i ciele? Znacie kogoś, kto pozbył się go raz na zawsze?