Mamy pracują więcej godzin niż ktokolwiek inny i zasługują na wszystko, co najlepsze
W Stanach Zjednoczonych czynnych zawodowo jest około 75% kobiet, które mają dzieci poniżej 18. roku życia. Każda pracująca mama jest więc w zasadzie zatrudniona na dwa etaty. Kobiety muszą zapewniać właściwą opiekę swoim dzieciom i jednocześnie być wydajnymi i aktywnymi pracownikami. Nic więc dziwnego, że współczesne mamy są przemęczone i nie mają czasu dla siebie.
Jasna Strona podziwia, ile wysiłku wkładają matki w opiekę nad rodziną i jak ciężko pracują, by zbudować karierę. Dlatego chcielibyśmy jeszcze raz przypomnieć wszystkim pracującym mamom powody, dla których zasługują na tytuł prawdziwych superbohaterek.
Przeciętna mama pracuje 98 godzin w tygodniu.
W badaniu przeprowadzonym przez Welch’s and Market Researchers OnePoll udział wzięło 2000 Amerykanek, mających dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Ankieta miała na celu ustalenie, jak pracujące matki zarządzają czasem i jak udaje im się wykonywać zadania.
Okazało się, że przeciętna mama rozpoczyna swój dzień o 6:23 i dopiero o 20:31 jest wolna od pracy i rodzinnych obowiązków. Oznacza to, że każdego dnia kobieta poświęca 14 godzin na wypełnianie zobowiązań, nie poświęcając czasu dla siebie.
Część matek ma wrażenie, jakby tkwiło nieskończonej pętli codziennych obowiązków. A 4 na 10 uczestniczek badania przyznało, że ich życie przypomina czasem długi łańcuch niekończących się zadań.
Matki poświęcają około godziny i 7 minut na siebie.
To samo badanie wykazało, że przez ogrom pracy i sprawowanie opieki nad rodziną aktywnym zawodowo mamom brakuje czasu własnego. Do dyspozycji dla siebie mają średnio godzinę i 7 minut.
Problem w tym, że pracujące mamy muszą zrezygnować z wielu rzeczy w swoim życiu, aby odnaleźć zdrową równowagę między pracą a życiem prywatnym. Przykładowo nie mają więc czasu na odwiedziny u bezdzietnych znajomych, a zdarza się nawet, że prawdziwym wyzwaniem staje się wyjście do toalety, kiedy nie mogą choćby na chwilę zostawić dziecka bez opieki.
Poświęcanie czasu dla siebie jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego. Pomaga oczyścić umysł, zwiększyć produktywność i daje nam okazję, by zdefiniować, jakie są nasze prawdziwe pragnienia i ambicje. Wpływa również na poprawę relacji z innymi ludźmi, w tym z członkami rodziny, dzięki czemu łączące nas więzi stają się głębsze i silniejsze.
Kobiety nie zdają sobie sprawy, jak wysokim kosztem okupione jest macierzyństwo.
Kobiety, dla których ważna jest kariera, zdają sobie sprawę, że powrót do wykonywania zawodu po urlopie macierzyńskim jest trudny. Najnowsze badania dowiodły jednak, że wiele pań nie spodziewało się, że macierzyństwo tak bardzo odbije się na ich pracy i życiu osobistym. Niejedna z nich odczuwa ciągłą presję, by być idealną matką i doskonałym pracownikiem.
Z powodu braku wsparcia, ciągłego stresu i chęci udowodnienia, że mogą zrobić wszystko bez żadnych wyrzeczeń, kobiety czują się przytłoczone i sfrustrowane. Od pracujących matek wymaga się, żeby były dostępne 24 godziny na dobę dla szefa i rodziny. A to spore wyzwanie, jeśli firma nie oferuje elastycznych godzin pracy albo kiedy mama nie ma nikogo, komu mogłaby powierzyć część domowych obowiązków.
Kobiety nie powinny mieć jednak poczucia winy.
Zdarza się, że pracujące mamy mają wyrzuty sumienia, ponieważ pomimo najlepszych chęci nie mogą spędzać tyle czasu ze swoimi pociechami co kobiety, które zostały w domu. Na szczęście, jak wykazało badanie przeprowadzone przez profesor Kathleen McGinn z Harvard Business School, dzieci nie ponoszą żadnych konsekwencji wynikających z decyzji matki o powrocie do pracy.
Okazuje się, że dorosłe dzieci pracujących matek są tak samo szczęśliwe, jak dzieci kobiet, które postanowiły zrezygnować z kariery i poświęcić się ich wychowywaniu. Co ciekawe, córki czynnych zawodowo pań lepiej radzą sobie również w przyszłej pracy i częściej udaje im się znaleźć zatrudnienie.
Czy kiedykolwiek musiałyście pracować i jednocześnie zajmować się domem? Jak sobie radziłyście? Opowiedzcie o swoich doświadczeniach w komentarzach!