Metoda Mizoguchi — co to jest i jak wpływa na poprawę postawy ciała?
Wiele osób cierpi na ból różnych części ciała z powodu nieprawidłowej postawy, dlatego właśnie powstała metoda Mizoguchi. Obejmuje ona serię prostych ćwiczeń, których wykonanie zajmuje dosłownie kilka minut. Należy je jednak robić regularnie, aby bez nadmiernego wysiłku skorygować postawę i uzyskać więcej korzyści. Metodę wymyśliła tancerka Yoko Mizoguchi, która twierdzi, że te ćwiczenia pozwalają rozluźnić stawy i odzyskać utraconą elastyczność.
Mimo że książka Mizoguchi jest obecnie dostępna jedynie w hiszpańskiej wersji językowej, ekipa Jasnej Strony chce wam pokazać podstawowy trening wchodzący w skład tej metody, który możecie wykonać nawet podczas krótkiej przerwy w pracy. Poznacie również korzyści wynikające ze stosowania tego rozwiązania — zapraszamy do lektury.
Czym jest metoda Mizoguchi?
Metoda Mizoguchi to aktywność fizyczna bazująca na nastawieniu i rozciągnięciu stawów. Jej cel to przywrócenie naturalnej mobilności naszych ciał i uzyskanie idealnej sylwetki bez nadmiernego wysiłku. Autorka tej metody, Yoko Mizoguchi, opracowała ją z myślą o ludziach, którzy chcą zmniejszyć napięcie mięśni, ale mają trudności z wykonywaniem intensywnych ćwiczeń fizycznych, nawet w łagodniejszym wydaniu, w formie jogi czy pilatesu. Największa zaleta treningu proponowanego przez Mizoguchi to fakt, że zajmuje on zaledwie kilka minut.
1. Chodzenie na pośladkach
To ćwiczenie, nazywane również spacerem na pośladkach, polega na przemieszczaniu się na pupie po podłodze. Aby je wykonać, należy usiąść z kolanami skierowanymi do boku (jak pokazano na rysunku). Siedząc z wyprostowanymi plecami, przechylaj się na boki, imitując chodzenie, tyle że na pośladkach. Taki trening usprawnia ruch miednicy i bioder, co z kolei poprawia koordynację i wytrzymałość, szczególnie podczas tradycyjnego chodzenia.
2. Ruchy okrężne ramionami
Jest to jedno z najbardziej podstawowych i najłatwiejszych ćwiczeń stosowanych w większości treningów. Możecie je wykonywać na stojąco lub siedząco. Wystarczy kreślić ramionami niewidzialne koła, zaczynając ruch okrężny do przodu, a następnie do tyłu. Dzięki temu zredukujecie napięcie z okolicy barków i szyi. To idealna propozycja dla osób, które przesiadują długo przed komputerem.
3. Ruchy okrężne łopatkami
To kolejne ćwiczenie wskazane dla osób spędzających dużo czasu w pozycji siedzącej. Koncepcja jest dość prosta: poruszanie ramionami, jak byśmy chcieli narysować plecami niewidzialny krzyż. Zaczynamy od ruchu z góry na dół, a następnie z przodu do tyłu. Na końcu kręcimy całymi plecami od lewej do prawej. Całość zajmuje dosłownie kilka sekund, ale doskonale rozluźnia napięcie w plecach.
4. Masaż pośladków
Wykonanie tego ćwiczenia trwa zaledwie minutę, a potrzebna jest do niego piłeczka tenisowa lub golfowa. Połóż się na plecach na podłodze. Umieść piłkę pod jednym z pośladków i zacznij kręcić biodrami przez około pół minuty. Następnie powtórz całość z piłeczką pod drugim pośladkiem. Ta propozycja poprawia ruchomość bioder, a także zmniejsza napięcie mięśni w okolicach miednicy.
5. Rozciąganie stawu skokowego
To ćwiczenie można wykonywać, siedząc na krześle w biurze, a zajmuje naprawdę kilka sekund — więc teraz nie ma już żadnych wymówek! Wyciągnij nogi i poruszaj stopą w przód i w tył. Dla uzyskania najlepszych rezultatów, staraj się unikać kręcenia na boki. Te ruchy zredukują napięcie w stawie skokowym, a z czasem zaowocują również bardziej eleganckim chodem.
Korzyści ze stosowania metody Mizoguchi
Jak twierdzi sama pomysłodawczyni, metoda Mizoguchi ma bardzo pozytywny wpływ na nasze ciało, gdyż koncentruje się na rozluźnieniu stawów w okolicy bioder, miednicy, ramion i nóg, bez konieczności angażowania się w intensywny trening. Uważa ona również, że stosując tę metodę i rzetelnie wykonując powyższe ćwiczenia, można osiągnąć następujące rezultaty:
- Przywrócenie elastyczności ciała.
- Zmniejszenie napięcia mięśniowego.
- Uzyskanie równowagi, siły i wytrzymałości po obu stronach ciała.
- Bardziej zrównoważone funkcjonowanie układu nerwowego.
- Szczuplejsza sylwetka.
- Regulacja funkcji motorycznych przy odpowiedniej postawie ciała.
- Pozbycie się problemów trawiennych (na przykład zaparć).
- Wyćwiczenie sporadycznie trenowanych mięśni.
- Lepsza koordynacja ruchowa, a w efekcie płynny i elegancki chód.
Aby uzyskać najlepsze rezultaty z przedstawionego treningu, na każde ćwiczenie należy poświęcać około 30 sekund i powtarzać cały cykl przynajmniej raz dziennie każdego dnia. To naprawdę prosty trening, więc można go wykonywać nawet w czasie przerw w pracy lub część ćwiczeń zacząć w biurze, a resztę dokończyć później w ciągu dnia.
Dużo czasu poświęcacie na dbanie o kondycję swojego ciała? Chętnie poznamy inne techniki i ćwiczenia pomagające wyeliminować ból związany z siedzącym trybem życia.