Psycholog analizuje 8 popularnych postaci z seriali i filmów. Okazuje się, że w ogóle ich nie znaliśmy
Jednym z powodów, dla których tak bardzo lubimy oglądać seriale i filmy, są bez wątpienia wyraziści bohaterowie. Najlepiej, gdy możemy się z nimi utożsamić, a ich życiowe perypetie sprawiają, że przejmujemy się ich losami. Czasami scenarzyści nadają im głębokie znaczenie oraz cechy, które na pierwszy rzut oka wcale nie są oczywiste.
Ekipa Jasnej Strony chciałaby zaprezentować wam szczegółową analizę osobowości naszych ulubionych postaci, dokonaną przez psychologa specjalizującego się w sztuce.
1. Daenerys Targaryen, Gra o tron
W trakcie serialu Daenerys pojawia się pod różnymi postaciami. Dorastała w dość toksycznej rodzinie, w której była nieustannie maltretowana. Psycholog wyjaśnia, że traumy i lęki z dzieciństwa sprawiły, że postać przeszła cykl składający się z trzech ról: Ofiary, Zbawiciela i Agresora.
Ratowała ludzi, bo nikt jej nie uratował, a ona chciała mieć władzę, bo przez długi czas nie była w stanie zapanować nad własnym życiem. Jej doświadczenie pokazało, że trudna przeszłość może uczynić ją silniejszą, ale jednocześnie zniszczyć życie jej i innych ludzi.
2. Carrie Bradshaw, Seks w wielkim mieście
Ta postać, jak twierdzi psycholog, jest infantylna: ma ponad 30 lat, ale wciąż czeka na księcia z bajki i nie panuje nad własnymi finansami. Wszystkie jej myśli i działania skupiają się na znalezieniu miłości, ale nie interesują jej stałe i nieskomplikowane związki — uważa, że brakuje w nich prawdziwego uczucia.
Wydaje się jednak, że może nieświadomie unikać prawdziwej relacji i małżeństwa. Za dowód niech posłuży fakt, że wybiera tylko mężczyzn, którzy nie potrafią i nie interesują się długotrwałymi związkami lub nic do niej nie czują. A to wszystko sprawia, że jest naprawdę nieszczęśliwa: gdyby zorientowała się, że jest samotniczką, nie uganiałaby się za złudzeniami i jej życie byłoby lepsze.
3. Gregory House, Dr House
Postaci, które emanują pewnością siebie oraz nieprzeciętną inteligencją, zawsze łamią zasady i nie potrafią dogadać się z innymi ludźmi, są bardzo pociągające, a jednocześnie uważa się je za socjopatów. Jednak, jak sugeruje psycholog, jeśli przyjrzymy się im bliżej, przekonamy się, że jest to błędny obraz.
Prawdziwi socjopaci w ogóle nie są zdolni do empatii, nie istnieją dla nich takie rzeczy jak miłość i przyjaźń. A w przypadku doktora House’a widzimy, że jest on pełen zrozumienia, chociaż raczej ukrywa tę cechę swojego charakteru. Zawsze zauważa, kiedy jego przyjaciele, koledzy, a nawet pacjenci czują się źle, i próbuje, czasem w impertynencki sposób, pomóc im i opiekuje się nimi.
4. Cersei Lannister, Gra o tron
Ta silna kobieta jest gotowa sięgnąć po wszystko, czego chce, manipuluje każdym i sprawia wrażenie osoby absolutnie bezwzględnej. Zawsze musi czuć się lepsza od innych, a to — jak zaznacza psycholog — jest typowe dla ludzi o osobowości narcystycznej.
Co więcej, tacy ludzie nie są w stanie naprawdę kogoś pokochać. I chociaż Cersei nie jest obojętna w stosunku do swoich dzieci, rodzi się pytanie: czy to prawdziwa miłość, czy po prostu widzi w nich swoje odbicie?
5. Monica Geller, Przyjaciele
W tym przypadku również mamy do czynienia z osobowością narcystyczną. Być może nigdy nie myśleliście o uroczej Monice w ten sposób, a jednak przejawia ona pewne cechy, które według psychologa czynią ją egocentryczną. W dzieciństwie żyła w cieniu swojego starszego brata i pozostawiło to na niej traumatyczny ślad, który chce przezwyciężyć jako osoba dorosła.
Stała się perfekcjonistką, kocha dyscyplinę i kontrolę. Co więcej, charakteryzuje ją stała chęć wygrywania i bycia pierwszą we wszystkim, co robi. Jest to właściwie zdrowy przejaw narcyzmu, dający osobie pozytywną energię i pewność siebie.
6. Samantha Jones, Seks w wielkim mieście
Samantha jest niezależną kobietą, która wie, czego chce i nie przejmuje się opiniami innych. Sprzeciwia się wielu normom społecznym i decyduje się na życie bez rodziny i dzieci. Nigdy również nie polega na swoich partnerach i kocha siebie bardziej niż ktokolwiek inny. Ale to właśnie dlatego nasz psycholog kwestionuje jej zdolność do stworzenia intymnego związku.
Zawsze zachowuje dystans i nie angażuje się emocjonalnie w relacje, woli być kimś, kto nikogo nie potrzebuje, co czyni ją żeńską wersją Pana Big.
7. Susan Delfino, Gotowe na wszystko
To, jak sądzi nasz psycholog, kolejna postać o mentalności ofiary. Tacy ludzie unikają rozwiązywania własnych problemów: widzimy, że Susan potrzebuje stałej opieki — jej mężczyźni, a nawet córka, załatwiają za nią wiele rzeczy, które powinna robić sama.
Co więcej, wydaje się, że z wielu różnych opcji wybiera cierpienie i robi niewiele, by uczynić swoje życie lepszym. Jest to spowodowane niestabilną relacją z matką. Susan po prostu nigdy nie miała szansy na zbudowanie pewności siebie, przez co zawsze spodziewa się najgorszego. Jest jednak przykładem ofiary, która próbuje zmienić swoje życie: widzimy jej próby znalezienia mężczyzn, na których może polegać, a nawet zdobycia stabilnej pracy.
8. Miranda Priestley, Diabeł ubiera się u Prady
To wymagająca szefowa, która nigdy nie jest zadowolona, nigdy nie akceptuje opinii innych i stawia na profesjonalizm. Wszyscy pracownicy się jej boją, ale jednocześnie ją podziwiają. Zgodnie z analizą psychologa wygląda to jak typowy przykład syndromu sztokholmskiego: im surowszy szef, tym lepiej wszyscy wykonują swoją pracę.
Jednak ta postać ukrywa coś innego. Odnosi sukcesy, jest szanowana i niezależna, ale wcale nie czuje się szczęśliwa. Nie jest idealnym wzorem do naśladowania, a raczej postacią, która ma być dla nas pewną przestrogą. Zbyt wiele poświęciła dla swojej kariery i teraz nie ma innych powodów do życia.
Czy macie jakieś przemyślenia na temat mentalności popularnych postaci z seriali i filmów?