Według badań należy myć tylko 3 części ciała. Oto dlaczego
Niektórzy uważają, że poranny prysznic jest doskonałym sposobem na odświeżenie się i rozpoczęcie dnia, podczas gdy inni preferują wieczorną kąpiel jako sposób na relaks i odpoczynek. Jednak nauka nie potwierdza takiej konieczności. Dermatolog Sandy Skotnicki zaleca rzadsze branie prysznica i mycie tylko 3 części ciała.
Ekipa Jasnej Strony zebrała informacje na temat tej potwierdzonej naukowo metody, aby przekazać wam, jak często należy brać prysznic i jakie są jedyne 3 części ciała, które należy myć.
Częsty prysznic może nie być najlepszym pomysłem.
Zbyt częste branie prysznica może przynieść skórze więcej szkody niż pożytku. Na przykład może wysuszyć skórę, zwłaszcza jeśli użyjesz peelingu lub mydła. Co więcej, możesz pozbawić swoją skórę ważnych olejów, lipidów i bakterii, które pomagają jej opierać się stanom zapalnym, zachować gładkość i wzmacniają jej barierę ochronną.
Jak często należy się myć?
Według dr Chrisa, lekarza występującego w programie ITV This Morning, codzienny prysznic jest szkodliwy, ponieważ zmywa przyjazne bakterie żyjące na skórze. Co więcej, zbyt częsta kąpiel szkodzi nie tylko skórze, ale także włosom. Dr Angela Lamb uważa, że nadmierne mycie włosów może je wysuszać i pozbawiać pigmentu. Dlatego wielu dermatologów zaleca branie prysznica co drugi dzień lub 2-3 razy w tygodniu, a dr Niket Sonpal twierdzi, że nie powinniśmy myć włosów szamponem każdego dnia.
1. Pachy
Mycie ciała od stóp do głów mydłem i wodą może powodować problemy ze skórą. Bardzo ważne jest jednak zachowanie dokładnej higieny w okolicach pach. Dr Sandy Skotnicki zaleca 3-etapową pielęgnację pod prysznicem, która obejmuje mycie pach zamiast codziennego brania prysznica, aby uniknąć problemów takich jak egzema.
2. Okolice intymne
Innym efektem codziennego mycia całego ciała mogą być problemy spowodowane wodą zawierającą sól i chemikalia, takie jak chlor, fluor i pestycydy. Dlatego mycie okolic intymnych wraz z pozostałymi 2 częściami ciała może być wystarczające. Te rejony, podobnie jak pachy, są podatne na wrastanie włosków i rozwój grzybów. Aby uniknąć infekcji, należy codziennie myć części intymne.
3. Stopy
Mycie stóp jest ważną częścią zalecanej przez dermatologów 3-krokowej pielęgnacji pod prysznicem, ponieważ, gdy chodzimy boso, gromadzi się na nich brud, a gdy nosimy skarpetki i buty, wilgoć, która sprzyja rozmnażaniu bakterii.
Czy próbowaliście kiedyś tej metody mycia ciała? Jeżeli nie, to czy ją rozważacie? Dajcie znać w komentarzach!