Zabroniłam mojej pasierbicy dołączyć do nas na rodzinnej wycieczce

Rodzina i dzieci
14 godziny temu

Rodzinne wakacje powinny dostarczać wspaniałych wspomnień i zbliżać do siebie rodzinę. Czasami jednak mogą one wydobyć na powierzchnię ukryte napięcia... Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się swoim trudnym doświadczeniem związanym z rodzinną wycieczką, podczas której sprawy szybko wymknęły się spod kontroli.

Dziękujemy, że podzieliłaś się z nami swoją historią, Lindo. Budowanie relacji z nastoletnimi pasierbami może być niezwykle skomplikowane i w pełni rozumiemy związane z tym kłopoty. Mamy nadzieję, że zebrane przez nas porady zapewnią ci wsparcie i wskazówki, których potrzebujesz w tym trudnym czasie.

Przeprowadź szczerą rozmowę.

Poświęć trochę czasu, aby usiąść ze swoją pasierbicą w spokojnym, zacisznym otoczeniu, gdzie poczuje się bezpiecznie i będzie mogła się otworzyć. Pozwól jej swobodnie mówić o swoich uczuciach, nawet jeśli trudno je usłyszeć. Unikaj przerywania dziewczynce lub przyjmowania defensywnej postawy; zamiast tego skup się na prawdziwym zrozumieniu jej perspektywy. Zapewnij ją, że jest dla ciebie ważna i że chcesz znaleźć sposób na wspólne przezwyciężenie konfliktu.

Uznaj jej emocje.

Nawet jeśli zachowanie twojej pasierbicy jest trudne lub uciążliwe, spróbuj spojrzeć na sytuację z jej punktu widzenia. Powiedz jej, że rozumiesz, dlaczego mogła poczuć się wykluczona lub obciążona warunkiem, który jej postawiłaś, aby zasłużyła na wycieczkę. Uznanie jej emocji nie oznacza usprawiedliwienia jej działań, ale pokazuje, że dostrzegasz jej uczucia i troszczysz się o nie.

Ustal jasne granice bez obwiniania.

Rozmawiając o obowiązkach domowych, wyjaśnij swoje rozumowanie w spokojny sposób, bez obwiniania. Przyznaj, że mogło się to wydawać dużą odpowiedzialnością dla osoby w jej wieku i zapewnij ją, że nigdy nie chciałaś sprawić, by poczuła się wykluczona. Wykorzystaj tę okazję do ustalenia jaśniejszych granic i oczekiwań na przyszłość. Omów, w jaki sposób obowiązki mogą być bardziej sprawiedliwie dzielone, zapewniając dziewczynkę, że jest doceniania i uwzględniania w rodzinie.

Priorytetowo traktuj więzi rodzinne.

Podejmij świadomy wysiłek, aby zaplanować aktywności, które angażują wszystkich członków rodziny i zachęcają do budowania więzi. Może to być wieczór gier, weekendowa wędrówka czy maraton filmowy — wybierz zajęcia, które pozwolą twojej rodzinie cieszyć się wspólnym czasem bez rozpamiętywania dawnych konfliktów. Wspólne tworzenie pozytywnych wspomnień może pomóc naprawić relacje i zmniejszyć poczucie odsunięcia u twojej pasierbicy.

Upewnij się, że wie, że jest dla ciebie ważna.

Regularnie przypominaj swojej pasierbicy, że jest cenionym członkiem twojej rodziny i że twoja miłość do niej jest bezwarunkowa. Drobne gesty, takie jak okazywanie zainteresowania jej hobby, świętowanie jej sukcesów lub wyrażanie dumy z tego, kim jest, mogą mieć duże znaczenie, pomagając jej poczuć się bezpieczną i docenioną. Z czasem te konsekwentne zapewnienia mogą pomóc odbudować zaufanie i zademonstrować zaangażowanie w silną, pełną miłości relację, pomimo wszelkich nieporozumień z przeszłości.

Budowanie silnych relacji z pasierbami może czasami stanowić wyzwanie. Rodziny mieszane czasami napotykają trudności w równym traktowaniu wszystkich dzieci. Tak też było z najbliższymi Madison: jej mąż uznał, że jej córka nie pojedzie na rodzinną wycieczkę i zamiast niej wziął dziewczynę jego syna. Sytuacja przybrała jeszcze gorszy obrót po ich powrocie, co skłoniło Madison do zasięgnięcia naszej porady. Oto jej historia.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły