10 ludzkich zachowań, które stresują psy — jednym z nich jest przytulanie
Jako ludzie jesteśmy przyzwyczajeni do rozmawiania o stresie — w końcu większość z nas doświadcza go na co dzień. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, psy mogą również cierpieć z powodu stresu. Zestresowany psiak pokaże kilka objawów, które mogą być postrzegane jako nadpobudliwość, apatia lub po prostu dziwne zachowanie. Niewykluczone, że sposób, w jaki radzimy sobie z tymi objawami, jest przyczyną problemu — nawet jeśli nigdy nie chcieliśmy zaszkodzić swoim czworonożnym towarzyszom.
Właśnie dlatego ważne jest, abyście wiedzieli, co oznacza stres dla psa. A ponieważ jesteśmy pewni, że chcecie jak najlepiej dla swoich pupili, ekipa Jasnej Strony pomyślała, że warto dowiedzieć się, co robić, a czego nie robić, aby nie stresować psa. Nie przegapcie również naszego bonusu na końcu artykułu.
1. Zostawianie zwierzęcia samego na długi czas
Lęk separacyjny lub stres są bardzo częste u młodych psów, które nie są jeszcze przyzwyczajone do zostawania bez opieki. Starsze psy również mogą być dotknięte lękiem separacyjnym, ponieważ tracą swoją naturalną zdolność do dbania o siebie. Przejawia się to destrukcyjnym zachowaniem, uporczywym szczekaniem lub wyciem, gdy wychodzisz lub wracasz. Niektóre psy mogą nawet załatwiać swoje potrzeby w domu.
Zaleca się nie zostawiać zwierzaka samego na dłużej niż 6-8 godzin. Przed wyjazdem należy zabezpieczyć drzwi i okna, aby zapobiec ucieczce, upewnić się, że mają wystarczającą ilość wody i jedzenia oraz zostawić im zabawki. Przed wyjściem powinieneś ignorować zwierzę przez około 20 minut. Zrób to samo po powrocie i nie witaj ani nie głaszcz psa, dopóki się nie uspokoi. Wtedy oboje możecie spędzić razem trochę czasu.
2. Wyprowadzanie psa na bardzo krótkiej smyczy i niepozwalanie mu biegać swobodnie
Nie od dziś wiadomo, że psy muszą ćwiczyć na świeżym powietrzu i uwielbiają uwalniać energię podczas biegania. Dotyczy to zwłaszcza tych psów, które żyją z nami w mieszkaniach i nie mają miejsca do ćwiczeń w środku. Jeśli twoje miasto nie pozwala na wyprowadzanie psów bez smyczy, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na to, jak napięta jest smycz, której używasz. Może ona nie tylko spowodować fizyczny uraz psa (pomyśl na przykład o urazach pleców), ale także go zestresować. To również może wpłynąć na zachowanie czworonoga.
Postaraj się zabrać swojego zwierzaka na plac, do parku lub na otwartą przestrzeń, gdzie możesz go spuścić ze smyczy i pozwolić swobodnie biegać. Najlepiej robić to przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby zapobiec stresowaniu się psa i utrzymać go w dobrej kondycji fizycznej. Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz go spuścić ze smyczy, upewnij się, że ta, której używasz, jest wystarczająco luźna, aby pies mógł czuć się swobodnie podczas biegu. Oczywiście nie jest to łatwe, jeśli mówimy o dużym psie, ale wciąż istnieje wiele alternatyw. Możesz kupić np. uprząż treningową lub szelki. Pozwalają one na wyprowadzanie zwierzaka bez stresu.
3. Surowa dyscyplina
Według badań psy wychowywane w nieprzyjaznym środowisku są bardziej narażone na stres. Częste kary, krzyki, ciągnięcie za smycz lub zmuszanie do siadania poprzez naciskanie na plecy mogą powodować niepokój. Może to również sprawić, że twój pies będzie miał zły humor i niechętnie będzie bawić się z innymi psami.
Spróbuj pozytywnego nastawienia. Kiedy pies wykonuje polecenie, pogratuluj mu, pogłaszcz go lub podaruj mu smakołyk. Jeśli nie spełnia twojego rozkazu, nigdy go nie uderzaj ani nie krzycz na niego. Po prostu powiedz stanowczo „nie”, a następnie zignoruj to. Powtarzając to, pies w końcu zrozumie, czego od niego wymagasz.
4. Udawanie, że rzucasz piłkę
Nic nie sprawia psu więcej szczęścia, niż wspólna zabawa. Tworzy emocjonalną więź między tobą a twoim psem. Są jednak pewne rodzaje zabaw, które podobają się tylko ludziom. Na przykład, kiedy udajesz, że rzucasz piłkę, ale w rzeczywistości po prostu chowasz ją za sobą. Na początku pies chętnie po nią pójdzie. Ale jeśli będziesz to powtarzać, pies zacznie czuć się niespokojny i zdezorientowany. Najwyraźniej nie będzie to już dla niego zabawne. Takie zachowanie może sprawić, że twój zwierzak straci do ciebie zaufanie.
Badania wykazały, że zabawa ze zwierzakiem ma wpływ na poziom kortyzolu — hormonu regulującego stres. Nie rób żartów swojemu psu. Baw się z nim, rzuć piłkę i pozwól mu ją podnieść. Możesz także wykorzystać ten czas, aby nauczyć go innych sztuczek, takich jak podawanie łapy.
5. Narażanie psa na bardzo głośne dźwięki
Bycie stale narażonym na bardzo głośne dźwięki, takie jak wysokie tony, ostra muzyka, petardy, hałas uliczny, klakson itp., jest stresujące dla każdego. To samo dotyczy psów. Różnica polega na tym, że nie wiedzą, skąd dochodzi hałas. Po prostu się boją, ich tętno wzrasta, a poziom stresu gwałtownie rośnie. Wyobraź sobie, że słyszysz różne dźwięki i nie masz pojęcia, skąd pochodzą!
W celu uniknięcia takiego stresu, ważne jest, aby twój zwierzak miał schronienie, do którego może się udać, kiedy potrzebuje czuć się bezpiecznie. Prawdopodobnie sam wybierze miejsce: może być pod łóżkiem, stołem lub w dużym pudełku. Nie próbuj wyciągać psa z jego bezpiecznego miejsca. Niech się uspokoi i wyjdzie sam. Postaraj się ograniczyć narażanie go na głośne dźwięki, a jeśli nie jest to możliwe, spróbuj odtworzyć w tle delikatną muzykę.
6. Zabranianie mu węszenia
Twój pies otrzymuje informacje o swoim otoczeniu węsząc każdy zakamarek, a także poprzez zapach innych psów. Kiedy na przykład zabierzesz go na spacer i pociągniesz za smycz, aby mu to uniemożliwić, pozbawisz przyjaciela możliwości zapoznawania się ze światem.
Pysk psa jest bardzo szczególnym narzędziem i używanie go daje mu coś w rodzaju drugiego spojrzenia na świat. To niesamowite, jeśli się nad tym zastanowić. Na następnym spacerze pozwól psu się poprowadzić i powąchać wszystko, co napotka. Jeśli się zatrzyma, bądź cierpliwy i poczekaj, aż skończy. Pozwól mu swobodnie wąchać.
7. Zbyt mocne przytulanie lub dotykanie pyszczka
Okazywanie uczuć to coś charakterystycznego dla ludzi. Psy nie rozumieją tych gestów tak jak my. Większość z nich wykazuje oznaki dyskomfortu, niepokoju lub stresu, gdy jesteśmy w stosunku do nich zbyt uczuciowi. Nie lubią też, gdy dotykasz lub głaszczesz je po pysku. A już na pewno nie lubią, gdy robią to nieznajomi. Kiedy pies widzi opadającą dłoń, może założyć, że zaraz zostanie uderzony.
Jeśli zobaczysz, że kiedy przytulasz go mocno lub próbujesz pieścić jego pysk, on ziewa, opuszcza uszy, odwraca wzrok, chrząka lub wstaje, by odejść, to oznacza, że nie chce tego rodzaju pieszczot. Nie wszystkie psy tak mają. Niektóre z nich uwielbiają się przytulać, a nawet o to proszą. Ale jeśli widzisz oznaki czegoś przeciwnego, przestań. Lepiej opuść rękę na wysokość ich pyska i pozwól im podejść do ciebie, powoli i spokojnie.
8. Używanie różnych komend
To normalne, że rozmawiasz ze swoim zwierzakiem tak, jakby rozumiał wszystko, co mówisz. Staraj się jednak zawsze używać tych samych komend: leżeć, do mnie, zostań, siad itd. Odłóż na bok wszystkie synonimy. Twój zwierzak nie rozumie, że mówiąc: „Przynieś mi to” i „Idź, weź to”, próbujesz powiedzieć to samo. Gdy użyjesz różnych słów, pies poczuje się zdezorientowany, ponieważ zobaczy, że chcesz, aby coś zrobił, ale nie będzie wiedział, co.
Upewnij się, że kontrolujesz ton swojego głosu, kiedy wydajesz psu polecenia. Zwróć także szczególną uwagę na mowę ciała. Twój pies znacznie lepiej zareaguje na bodźce wzrokowe — wskazywanie przedmiotów lub pstrykanie palcami to skuteczne sposoby komunikowania się z nim. Pomyśl również o wykorzystaniu powtórzeń na swoją korzyść. Psy uwielbiają rutynę, więc nie wahaj się poświęcić kilka minut dziennie na ćwiczenie tego, czego nauczyłeś je wcześniej.
9. Ubranka
Psy są na ogół bardziej skłonne do zaakceptowania noszenia ubranek niż koty. Niektóre rasy nawet to lubią, zwłaszcza jeśli ubranie pomaga im wytrzymać zimno. Ale większość psów tego nie potrzebuje i noszenie ubranek jest dla nich wyjątkowo niewygodne i frustrujące.
Powinieneś obserwować, jak twój czworonożny przyjaciel reaguje, gdy próbujesz go ubrać. Jeśli wykazuje wyraźne oznaki gniewu i chce uciec, po prostu odpuść. Nie zmuszaj psa do robienia rzeczy, na które nie ma ochoty. Może to nie tylko powodować u niego duży stres, ale także szkodzić skórze ze względu na materiały, z których wykonane są ubranka dla psów.
10. Brak rutyny
Psy to zwierzęta lubiące nawyki. Utrzymanie codziennej rutyny pomaga im czuć się szczęśliwszym, bezpieczniejszym, a nawet może pomóc im przetrwać wszelkie przyszłe zmiany. Z drugiej strony zwierzęta, które nie mają ustalonych dziennych schematów, mają tendencję do stresu, depresji i wykazują niepokój w swoim zachowaniu.
Zawsze lepiej jest wprowadzić rutynę, gdy pies jest jeszcze szczeniakiem. Ustal harmonogram spania, jedzenia, chodzenia do łazienki, spacerów i zabawy. Jest to ważne dla ciebie i twojego zwierzaka, aby wzmocnić waszą relację. Dopóki przestrzegasz harmonogramu swojego psa, możesz wprowadzać nowe aktywności bez obawy, że cokolwiek wpłynie na jego stabilność.
Bonus: Jeśli jesteś zestresowany, twój pies też się stresuje.
Badania wykazały również, że psy odzwierciedlają nastrój swoich właścicieli. Więc jeśli jesteś zestresowany, są szanse, że twój zwierzak też jest. Aby to ustalić, naukowcy zmierzyli poziom kortyzolu (hormonu stresu) zarówno u właścicieli, jak i u zwierząt, które wzięły udział w badaniu. Odkryli, że wyniki były zsynchronizowane w obu przypadkach.
Te odkrycia pokazują, jak silna jest więź między ludźmi a ich zwierzętami. Pomagają również zwiększyć świadomość, jak lepiej dbać o zdrowie naszych psów. Musimy zacząć od troski o własne samopoczucie. Jeśli więc zauważysz, że twój zwierzak zachowuje się inaczej niż zwykle, możesz zadać sobie pytanie, jak ty się czujesz i poszukać sposobów na relaks. Wtedy oboje będziecie mogli dalej w pełni cieszyć się życiem.
Jakie inne rzeczy, które zwykle robimy, mogą potencjalnie stresować nasze psy? Czy jest coś, co pomaga waszym małym przyjaciołom poczuć się lepiej? Oczywiście nie zapominajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub pytania dotyczące zdrowia waszych psów, dla pewności warto udać się do weterynarza.