10 najczęściej popełnianych błędów w kuchni
Bliżej wam do profesjonalnego kucharza, czy do osoby, która potrafi przypalić wodę w garnku? Jeśli wybraliście drugą opcję, nie martwcie się — nie jesteście sami! Często przyzwyczajenie, pośpiech, a nawet kuchenne mity sprawiają, że nasze potrawy nie wychodzą tak smaczne, jak byśmy tego chcieli.
Ekipa Jasnej Strony uwielbia gotować (i jeść), dlatego przygotowaliśmy dla was listę najczęściej popełnianych błędów w kuchni, oraz sposoby na to, jak ich uniknąć. Rzućcie okiem i dajcie znać, co myślicie!
1. Przyrządzanie mięsa świeżo po wyjęciu z zamrażarki
Wiele osób wyciąga kawałek mięsa z zamrażarki i od razu wrzuca je na patelnię, do piekarnika lub na grill. To duży błąd, ponieważ mięso, choć z zewnątrz wygląda na ugotowane, w środku może wciąż być surowe. Wskazane jest wyjęcie go z zamrażarki na noc przed przyrządzeniem. Najlepiej dzień wcześniej wstawić mięso do lodówki, dzięki czemu powinno mieć wystarczająco dużo czasu na rozmrożenie.
2. Krojenie wszystkiego tym samym nożem
Ci, którzy myślą, że oszczędzają czas, używając jednego noża do przygotowania całego dania, są w błędzie. Użycie odpowiedniego noża do danego produktu sprawia, że cały proces jest łatwiejszy i szybszy. Do krojenia mięsa weź duży nóż; do warzyw, owoców, a nawet usuwania kości z drobiu wybierz mniejszy; do krojenia chleba idealny jest nóż ząbkowany.
3. Mieszanie ryżu podczas gotowania
Do częstych błędów należy także mieszanie ryżu podczas gotowania. Dlaczego? Mieszanie ryżu uwalnia skrobię i może powodować pękanie ziaren, a co za tym idzie — sklejony ryż.
Aby produkt się nie skleił, należy unikać mieszania go podczas gotowania. Należy jednak użyć odpowiedniej ilości wody — zazwyczaj jedna szklanka wody na każde 1/2 szklanki ryżu, w zależności od rodzaju — i odczekać czas gotowania, nie mieszając, czyli średnio od 15 do 25 minut w przypadku białego ryżu i około 45 minut w przypadku brązowego ryżu.
4. Krojenie steka od razu po zdjęciu z ognia
Oprócz przyprawiania mięsa zaraz po wyjęciu z lodówki, innym bardzo częstym błędem jest krojenie go zaraz po zakończeniu pieczenia. Zaleca się, aby po wyjęciu z piekarnika lub zdjęcia z ognia pozostawić je na kilka minut, ponieważ ciepło uwięzione wewnątrz mięsa pomaga dokończyć proces gotowania i gwarantuje soczystość.
5. Używanie niewłaściwego oleju
Nie wszystkie oleje spożywcze są takie same. Niektóre doskonale nadają się do smażenia w wysokich temperaturach, podczas gdy inne stają się wtedy zjełczałe. Czysta oliwa z oliwek ma ciemniejszy kolor i mocniejszy smak i jest idealna do przygotowywania sosów i smażenia w niskich temperaturach, ale nie powinno się jej używać, gdy mamy do czynienia z temperaturami wyższymi niż 191ºC.
Olej słonecznikowy najlepiej nadaje się do smażenia i pieczenia. Olej kukurydziany jest dobrym wyborem do smażenia na głębokim tłuszczu. Olej rzepakowy natomiast jest najlepszym wyborem, gdy przepis wymaga bardzo wysokich temperatur.
6. Umieszczanie składników na zimnej patelni
Innym częstym błędem jest wkładanie jedzenia na patelnię, gdy jest jeszcze zimne, co powoduje, że wchłania więcej tłuszczu. Najlepiej najpierw rozgrzać patelnię, wlać olej i dodawać składniki, gdy tłuszcz zaczyna się nagrzewać. Możesz poczekać 2-3 minuty, aż patelnia się rozgrzeje.
7. Niepróbowanie jedzenia podczas gotowania
Nie ma nic złego w smakowaniu potraw podczas gotowania, o ile zachowujesz odpowiednie warunki higieniczne. Ważne jest, aby sprawdzić, czy sos jest dobry, albo czy makaron już się ugotował. Pozwala to uniknąć błędów i daje czas na ewentualne poprawki.
8. Dodawanie oliwy do wody, w której gotujesz makaron
To mit, który należy od razu obalić. Dodanie oliwy do wody z makaronem nie tylko nie zapobiega klejeniu się makaronu, ale może również sprawić, że sos nie połączy się z nim odpowiednio. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz nie miesza się z wodą, a podczas odcedzania makaron pokrywa się cienką warstwą oliwy. Ponadto ryzykujecie rozwścieczenie Włochów.
9. Wylewanie całej wody po makaronie
Wiele osób pozbywa się całej wody po makaronie. To duży błąd, ponieważ jest ona pełna skrobii i sprawia, że sos staje się bardziej spójny i smaczny. W przypadku niektórych przepisów, woda z makaronu jest niezbędna! Warto mieć pod ręką kubek lub chochelkę, którymi możemy „wyłowić” nieco wody z garnka i dolać jej do sosu.
10. Niewłaściwe krojenie cebuli
Czy zalewasz się łzami na samą myśl o krojeniu cebuli? Krojąc cebulę, uszkadzamy jej komórki, co powoduje wydzielanie gazów, powodujących łzawienie.
Na szczęście jest na to rozwiązanie! Krój to warzywo ostrym nożem zgodnie z kierunkiem włókien — pasków, które biegną od korzenia do łodygi. Najlepiej jest pokroić cebulę w drobne piórka metodą julienne. Nie zapobiegnie to całkowicie wydzielaniu drażniących oparów, ale jeśli nóż będzie ostry, krojenie okaże w miarę znośne.
Czy znacie inne wskazówki kulinarne, które ułatwiają gotowanie? Podzielcie się nimi w komentarzach!