10 oznak, że twój organizm może nie tolerować glutenu

Zdrowie
10 godziny temu

Gluten wydaje się nieszkodliwy, ale u niektórych osób może po cichu wywoływać poważne problemy zdrowotne. Przy braku oczywistych znaków ostrzegawczych jego skutki mogą pozostać niezauważone, prowadząc z czasem do trwałych zmian. Zrozumienie reakcji organizmu na gluten jest niezbędne dla ochrony zdrowia.

1. Problemy żołądkowo-jelitowe

Objawy dotyczą głównie jelit i obejmują nudności, wzdęcia, biegunkę, bóle brzucha, a nawet zaparcia. Objawy te są często mylone z innymi schorzeniami, przez co u wielu pacjentów błędnie diagnozuje się zespół jelita drażliwego. Badania pokazują, że 10-15% światowej populacji cierpi na IBS. Jednak w przypadku osób z nadwrażliwością na gluten ta błędna diagnoza może uniemożliwić im otrzymanie odpowiedniego leczenia, przez co ich dolegliwości się nie złagodzą.

2. Wahania wagi bez powodu

Nietolerancja glutenu może powodować niespodziewane wahania masy ciała, prowadząc do jej utraty lub przyrostu bez wyraźnego powodu. Dzieje się tak z powodu stanu zapalnego na poziomie komórkowym i zaburzeń metabolizmu. Podczas gdy nagła zmiana masy ciała świadczy o różnych problemach zdrowotnych, może ona też wskazywać na nietolerancję glutenu w połączeniu z innymi objawami zespołu złego wchłaniania.

3. Brak równowagi hormonalnej

Nietolerancja glutenu jest ściśle powiązana z zaburzeniami równowagi hormonalnej, objawiającymi się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, nagłymi zmianami masy ciała, zespołem napięcia przedmiesiączkowego i zaburzeniami snu. Te zaburzenia hormonalne mogą się nasilać podczas ważnych etapów życia, takich jak dojrzewanie, ciąża i menopauza. Warto zauważyć, że objawy te występują głównie u kobiet.

4. Problemy z ośrodkowym układem nerwowym

Gluten zwiększa stan zapalny i przepuszczalność jelit, prowadząc do szeregu objawów neurologicznych i psychologicznych. Mogą one obejmować trudności z koncentracją, depresję, niepokój, bezsenność, zmęczenie, drażliwość i „mgłę mózgową”, w przypadku której ludzie mają trudności z zachowaniem koncentracji lub jasności myśli.

Badania wskazują również, że osoby z nietolerancją glutenu są bardziej narażone na migreny w porównaniu z innymi. Chociaż bóle głowy mają różne przyczyny, osoby z nadwrażliwością na gluten mogą zauważyć, że ból pojawia się 30-60 minut po spożyciu żywności go zawierającej.

5. Problemy ze skórą i paznokciami

Nietolerancja glutenu jest ściśle powiązana z niektórymi chorobami skóry, w tym rogowaceniem okołomieszkowym i opryszczkowatym zapaleniem skóry. Schorzenia te często objawiają się swędzącymi wysypkami, które mogą pojawiać się na dłoniach, tułowiu, twarzy, pośladkach, łokciach lub wzdłuż linii włosów. Ponadto nadwrażliwość na gluten może prowadzić do osłabienia i łamliwości paznokci oraz innych podrażnień skóry przypominających egzemę, które mogą wynikać z blokad wywołanych tym alergenem w organizmie.

6. Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) to kolejne schorzenie, które może być powiązane z nietolerancją glutenu. Zaburzenie to, które dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych, charakteryzuje się krótkim czasem skupienia uwagi i trudnościami z samokontrolą. Pojawiające się dowody sugerują, że stosowanie diety bezglutenowej może pomóc złagodzić niektóre objawy związane z ADHD.

7. Zły stan zębów

Nietolerancja glutenu może zaburzać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i minerałów w jelitach, w tym wapnia. Niedobór ten może prowadzić do różnych problemów ze zdrowiem zębów i jamy ustnej, takich jak nadwrażliwość szkliwa, próchnica, ubytki i owrzodzenia jamy ustnej. Jeśli dbasz o higienę jamy ustnej, ale mimo to doświadczasz tych problemów, przyczyną może być spożywanie glutenu.

8. Niedokrwistość z niedoboru żelaza

Celiakia jest często diagnozowana z powodu niedokrwistości z niedoboru żelaza, czyli stanu, w którym organizmowi brakuje tego pierwiastka. Objawy tej anemii obejmują zmęczenie, duszności, bóle głowy, bladość skóry i błon śluzowych, a nawet zapalenie stawów. Dzieje się tak, ponieważ nietolerancja glutenu upośledza zdolność jelit do prawidłowego wchłaniania żelaza, co prowadzi do niedoborów pomimo przyjmowania go w diecie.

9. Choroby autoimmunologiczne

Wiele osób z chorobami autoimmunologicznymi cierpi na nietolerancję glutenu. Celiakia, choroba autoimmunologiczna, występuje, gdy układ odpornościowy omyłkowo atakuje komórki jelita po spożyciu glutenu. Problem potęguje fakt, że celiakia może zwiększać ryzyko rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, w tym autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, autoimmunologicznej zapalenie wątroby, choroby Leśniowskiego-Crohna, cukrzycy, bielactwa nabytego, reumatoidalnego zapalenia stawów i stwardnienia rozsianego.

10. Kamienie migdałkowe

Chociaż nie zostało to dokładnie zbadane, z klinicznego doświadczenia wynika, że problem ten jest często diagnozowany u osób z nadwrażliwością na gluten. Wielu pacjentów zgłasza, że kamienie migdałkowe często ustępują po wprowadzeniu diety bezglutenowej, co sugeruje potencjalny związek między tymi dwoma zjawiskami.

Jak leczyć nadwrażliwość na gluten?

1. Przebadaj się. Udaj się do lekarza na badanie krwi w celu sprawdzenia obecności przeciwciał typowych dla osób z celiakią. Aby uzyskać dokładne wyniki, ważne jest włączenie glutenu do diety przed badaniem.

2. Usunięcie glutenu z diety. Unikaj pokarmów zawierających gluten, takich jak:

  • Pszenica
  • Żyto
  • Kasza bulgur
  • Mąka
  • Semolina

Zawsze uważnie czytaj etykiety produktów i w miarę możliwości wybieraj żywność oznaczoną jako „bezglutenowa”.

Oto kolejny przydatny artykuł dotyczący zdrowia: 10 sygnałów od organizmu, które mogą zwiastować problemy zdrowotne. Zapraszamy do lektury.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły