Oto 6 najlepiej rozpoznawalnych sygnałów wzywania pomocy, które powinien znać każdy, nawet dziecko

Jak wskazują statystyki, każdego roku w samych Stanach Zjednoczonych odnotowuje się 240 milionów połączeń z numerem alarmowym, co daje oszałamiające 600 tysięcy połączeń dziennie. Ludzie często znajdują się w sytuacjach awaryjnych. Oczywiście nie da się przewidzieć przyszłości i na nią przygotować, ale dzięki naszym wskazówkom będziecie potrafili rozpalić ogień, który nie zgaśnie zbyt szybko, a także nauczycie się wysyłać sygnał SOS za pomocą telefonu i zdobędziecie wiele innych umiejętności.
Po przeanalizowaniu różnych sytuacji zagrażających życiu, z których ludzie wyszli obronną ręką, ekipa Jasnej Strony stworzyła przydatny poradnik. Bezpieczeństwo jest przecież najważniejsze, a dzięki poniższym sztuczkom i metodom z pewnością ograniczycie element ryzyka w życiu codziennym.
Chwyt Heimlicha to szybka metoda na udzielenie pierwszej pomocy przy zadławieniu. Może do tego dojść, gdy jedzenie, zabawka lub inne przedmioty blokują nam dopływ powietrza. Jak go wykonać?
Jeśli to ty się dusisz, a w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby pomóc, użyj oparcia krzesła do wykonywania pchnięć. Według badań spowoduje to podobną kompresję powietrza, jak gdyby robiła to inna osoba.
Jeśli u ciebie lub innej osoby wystąpi krwawienie tętnicze (jasnoczerwone, pulsujące), możesz spróbować tymczasowo je zatrzymać przy pomocy opaski uciskowej. Zawsze lepiej jest użyć przeznaczonej do tego opaski (zazwyczaj w apteczce pierwszej pomocy znajdziesz co najmniej jedną sztukę), ale jeśli jej nie masz i nie możesz dotrzeć do pomocy medycznej, spróbuj zrobić zastępczą opaskę uciskową.
Cienkie elementy, takie jak ładowarki od telefonów i przewody słuchawkowe, są znacznie węższe niż prawdziwa opaska, więc trzeba zachować ostrożność i używać ich tylko w ostateczności (pamiętaj, że jeśli masz taką możliwość, wezwij fachową pomoc).
Krwawienie powinno ustąpić w ciągu 2 minut. Pamiętaj, aby nie trzymać opaski uciskowej dłużej niż 2 godziny, o ile to oczywiście możliwe.
Większość smartfonów ma wbudowaną latarkę, ale nawet jeśli bateria się wyczerpie, telefon i tak może się przydać w sytuacji kryzysowej. Użyj ekranu, aby odbić promienie słoneczne lub światło księżyca. Odbicie można zobaczyć z dużej odległości i w zasadzie z powodzeniem zastępuje ono latarkę. Jeśli zobaczysz statek bądź samolot, wyciągnij rękę i zrób znak pokoju (dwa palce ku górze), nakierowując odbicie w telefonie w kierunku palców.
Dobrze jest również zapamiętać kod Morse’a oznaczający SOS — to 3 kropki (szybkie błyski światła), 3 kreski (dłuższe błyski) i znowu 3 kropki (szybkie błyski).
Jeśli jesteś na świeżym powietrzu i musisz rozpalić ogień, a nie masz pod ręką zapałek ani zapalniczki, nie wpadaj w panikę. Jeżeli akurat masz przy sobie baterię AA i sreberko od gumy do żucia, twoje szanse na skuteczne rozpalenie ognia wzrastają. Wytnij ze sreberka długi cienki pasek, złóż go na pół i przetnij pod ukosem, aby jego środek był najcieńszym miejscem po rozłożeniu (jak pokazano na obrazku).
Podłącz obie części sreberka do dodatniej i ujemnej strony baterii i poczekaj, aż się zapali.
Jeśli goni cię struś i nie widzisz żadnego schronienia, ucieczka raczej nie pomoże, ponieważ strusie bywają szybsze od ludzi. Połóż się na ziemi, opuść głowę i udawaj martwego. Zakryj głowę rękami, aby chronić czaszkę. Przygotuj się na to, że struś może do ciebie podejść, a nawet na tobie stanąć. Takie zachowanie również może spowodować obrażenia, ale ryzyko poważnego urazu jest wtedy znacznie mniejsze.
Gdy znajdziesz się w wodzie i w pobliżu nie będzie żadnych pływających przedmiotów, których możesz się trzymać, zdejmij spodnie. Zwiąż nogawki prostym supłem, a następnie chwyć spodnie w pasie. Wyciągnij je nad wodę i szybko napełnij powietrzem, a następnie mocno zaciśnij spodnie w pasie, aby powietrze się nie wydostało.
Możesz powtórzyć ten krok, aby zebrać jak najwięcej powietrza. Następnie włóż głowę miedzy nogawki spodni i użyj ich jako kamizelki ratunkowej, jak pokazano na powyższym obrazku.
Jeśli musisz uciekać z budynku, który ma więcej niż dwa piętra, a jedyne wyjście to okno lub balkon, użyj prześcieradeł do ucieczki. Zwiąż ich tyle, ile posiadasz, i przymocuj jeden koniec wokół ramy łóżka lub innego ciężkiego przedmiotu. Utwórz improwizowaną uprząż do zjazdu (również z prześcieradła), jak pokazano na powyższej ilustracji, i przywiąż do niej koniec liny lub prześcieradła.
Umieść poduszkę na ramie okna, aby uniknąć nadmiernego tarcia między liną a krawędzią okna.
Jeśli musisz przeprawić się przez rzekę lub jezioro i masz przy sobie plandekę, zrób zastępczą tratwę. Rozłóż ją na ziemi i połóż na niej lekkie gałązki (wypełnij plandekę unoszącymi się na wodzie materiałami i zawiń ją tak, aby w środku znajdowało się powietrze). Zwiąż końce oraz całą tratwę liną bądź sznurkiem. Pamiętaj, aby zrobić test przed wypchnięciem tratwy na głęboką wodę. Upewnij się, że jest w stanie unieść twój ciężar i się nie rozpadnie.
To jeden z pomysłów internautów. Możesz spróbować stworzyć improwizowaną strzałę lub grot ze starej płytki drukowanej, przykładowo ze starego komputera. Ponieważ wykonuje się ją z metalu, cięcie i kształtowanie może być nieco trudne. Jednak gdy ją naostrzysz, będzie doskonałym narzędziem.
To również pomysł jednego z naszych czytelników. Duża, pusta puszka i solidny nóż mogą pomóc w stworzeniu małego pieca. Wyrzuć pokrywkę i zrób małe, pionowe nacięcia, jak pokazano na obrazku. Pozginaj połowę z nich do środka, a połowę zostaw w pionie, aby wykonać stojak na patelnię lub garnek. Wytnij też otwór z boku (będziesz tam wkładał opał) i pilnuj ognia.
Czy znacie jakieś inne przydatne wskazówki, które można dodać do tej listy? Chętnie dowiemy się czegoś nowego!