10 sygnałów świadczących o tym, że możesz mieć problemy z tarczycą – kobiety są bardziej podatne

Zdrowie
dzień temu

To mały organ o wielkim znaczeniu. Znajdująca się u podstawy naszej szyi tarczyca pomaga prawie każdej części ciała dobrze funkcjonować, więc kiedy szwankuje, organizm da nam o tym znać, a niektóre objawy są bardziej niepozorne niż inne. Zwracanie uwagi na zmiany w naszym ciele pomoże nam szybciej wykryć choroby tarczycy i szybciej rozpocząć leczenie.

Poniżej Jasna Strona zebrała objawy chorób tarczycy oraz to, w jaki sposób wiek, płeć i odżywianie przyczyniają się do ich wystąpienia.

ARTYKUŁ MA WYŁĄCZNIE CELE INFORMACYJNE I NIE ZASTĘPUJE PORADY MEDYCZNEJ. W SPRAWIE STANU ZDROWIA I CHORÓB NALEŻY KONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM.

Nadczynność tarczycy

To jedna z dwóch głównych chorób tarczycy. Dobrze funkcjonująca tarczyca uwalnia odpowiednią ilość hormonów do naszego krwiobiegu, aby nasze ciało dobrze funkcjonowało, ale przy nadczynności tych hormonów jest zbyt dużo, co powoduje problemy ze zdrowiem.

Ale jakie są objawy?

„Poczułem objawy. Coś było nie tak. To narastało od dwóch lat. Rok temu zaczęły mi wypadać włosy, czułem przychodzący falami niepokój bez powodu, miałem wysokie tętno, przegrzewałem się, nie mogłem spać, byłem zmęczony.

Wiele objawów nadczynności tarczycy. Z ich powodu i ponieważ moja siostra ma niedoczynność tarczycy (autoimmunologiczną), domyśliłem się, że to problem z tarczycą, więc poprosiłem lekarza, żeby mnie zbadał”. LuckyDJC / Reddit

1. Kołatanie serca

Zbyt duża ilość hormonu tarczycy sprawia, że serce bije szybciej.

2. Niepokój lub drażliwość

Psychologicznym objawem choroby tarczycy jest to, że wpływa ona na nasz nastrój. Nadczynność tarczycy wywołuje nerwowość lub drażliwość. Niepokój wynikający z choroby tarczycy zwykle idzie w parze z innymi objawami, takimi jak zmiana masy ciała, kołatanie serca i bóle.

3. Rozregulowanie cyklu miesiączkowego

Choroba tarczycy wpływa na cykl menstruacyjny i układ rozrodczy. Może ona powodować nieregularne miesiączki i lżejsze krwawienie, co może skutkować problemami z płodnością.

4. Zwiększony apetyt

Ponieważ tarczyca produkuje hormony, które kontrolują metabolizm i to, jak organizm wykorzystuje energię, nadmierne uwalnianie tych hormonów zwiększy apetyt u chorego.

5. Problemy z oczami

Wiele osób doświadcza drobnych problemów z oczami, w tym zaczerwienienia, suchość lub zaburzenia widzenia: uczucie piasku w oczach, wrażliwość na światło, łzawienie, podwójne lub niewyraźne widzenie, czerwone lub wyłupiaste oczy z zaczerwienionymi, opuchniętymi lub ściągniętymi powiekami.

6. Zwiększona potliwość

Na nadczynność tarczycy może wskazywać nadmierne i częste pocenie się. Osoby z tym typem choroby tarczycy są zazwyczaj ciepłe, a ich skóra jest wilgotna w dotyku.

Wiek i płeć

  • U osób w podeszłym wieku mogą wystąpić bardziej łagodne objawy, w tym nieregularne bicie serca, utrata masy ciała, depresja i codzienne zmęczenie.
  • Kobiety po 60. roku życia są bardziej narażone na choroby tarczycy.
  • U dzieci i nastolatków hormon tarczycy jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Organizmy nastolatków wymagają odpowiednich ilości tych hormonów, żeby prowadzić określone procesy – dojrzewanie jest jednym z nich. Nastolatki, które przez dłuższy czas mają wysoki poziom hormonu tarczycy we krwi, mogą rosnąć szybciej i wcześniej dojrzewać.

Odżywianie

  • Osoby z nadczynnością tarczycy powinny wybierać następujące potrawy: pokarmy o niskiej zawartości jodu, takie jak owoce i soki owocowe, białka jaj, świeże lub mrożone warzywa, zioła i przyprawy oraz oleje roślinne; zielone warzywa liściaste; pokarmy zawierające selen, takie jak ryż, białka jaj, pieczona fasola, płatki owsiane, szpinak itp. oraz pokarmy zawierające żelazo, wapń, witaminę D i przyprawy. Unikaj kofeiny, glutenu, soi i żywności zawierającej jod, takiej jak ryby, wodorosty, produkty mleczne, suplementy jodu, potrawy barwione na czerwono i żółtka jaj.

Niedoczynność tarczycy

Występuje, gdy tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, które dostarcza do całego organizmu, co powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie niektórych jego części. Objawy mogą nie być zauważalne na wczesnych etapach, bo bywają dość rzadkie. Jakie to objawy?

„Moje brwi przerzedziły się i podejrzewam, że to niedoczynność tarczycy, bo ją u mnie zdiagnozowano. Jednak jest to JEDYNY objaw, który w tej chwili mam. Czy wypadanie brwi to tylko wstęp do gorszych objawów, czy powinnam doświadczać czegoś więcej?”. Wt87745 / Reddit

1. Wypadanie brwi

Z powodu niedoczynności tarczycy wypadają zwykle włosy po zewnętrznej stronie brwi – znajdującej się najbliżej ucha. Utrata włosów spowodowana tym schorzeniem często nie jest trwała – wszystko wróci do normy, kiedy wyregulujesz poziomy hormonów.

2. Grube, suche, łamliwe paznokcie

Paznokcie u rąk i nóg mogą różnić się wyglądem i stanem z powodu problemów z tarczycą. Paznokcie mogą rosnąć szybciej lub wolniej, a ich wygląd może się zmieniać – pojawiają się bruzdy, zmienia się gładkość, tekstura, a nawet mogą stać się tak kruche, że odchodzą od łożyska.

3. Problemy z pamięcią

Pod względem psychicznym, choroba tarczycy – niedoczynność – ogranicza ilość hormonów uwalnianych do mózgu, co powoduje zmęczenie, przez co chory ma kłopoty z zapamiętywaniem informacji.

4. Marznące stopy

Z powodu spowolnienia metabolizmu, temperatura ciała spada, powodując marznięcie dłoni lub stóp. Niedoczynność tarczycy może również powodować suche, popękane pięty i podeszwy stóp. Skóra może mieć skórzastą teksturę i wygląd lub mogą się na niej pojawić głębokie, bolesne pęknięcia.

Dieta i odżywianie

  • Jod jest wykorzystywany przez tarczycę do produkcji hormonów. Jeśli jednak cierpisz na chorobę Hashimoto lub masz inne autoimmunologiczne problemy z tarczycą, możesz być bardziej podatny na negatywne skutki uboczne jodu. Spożywanie pokarmów bogatych w jod, takich jak wodorosty, może powodować lub wzmagać niedoczynność tarczycy. Przyjmowanie suplementów jodu może wywołać ten sam efekt.
  • Kobiety w ciąży: Ponieważ płód przyjmuje jod od matki, kobiety w ciąży potrzebują więcej jodu.

Wiek i płeć

  • Kobiety po 60. roku życia są bardziej narażone na choroby tarczycy.
  • Niemowlęta również mogą chorować na niedoczynność tarczycy. Większość noworodków urodzonych bez lub mających nieprawidłowo funkcjonującą tarczycę nie wykazuje od razu objawów, ale jeśli choroba nie zostanie szybko wykryta i leczona, to mogą wystąpić takie objawy jak problemy z jedzeniem, słaby wzrost, słaby przyrost masy ciała, żółtaczka (zaburzenie charakteryzujące się zażółceniem skóry i białek oczu), zaparcia, słabe napięcie mięśniowe, sucha skóra, zachrypnięty głos przy płaczu, powiększony język i miękki obrzęk lub wybrzuszenie w pobliżu pępka, czasami znane jako przepuklina pępkowa.
    Jeśli niedoczynność tarczycy u niemowlęcia nie jest leczona, może powodować poważne problemy z rozwojem fizycznym i psychicznym.
  • Nastolatki: Dzieci i młodzież z niedoczynnością tarczycy mogą doświadczać wszystkich typowych objawów, ale mogą również słabo rosnąć, co skutkuje niskim wzrostem, mieć wolno rozwijające się zęby stałe, opóźnione dojrzewanie i słabszy rozwój poznawczy.

Wpływ stresu na funkcjonowanie tarczycy

Stres może nasilać objawy choroby tarczycy, pogarszając je lub wydłużając czas ich ustępowania. Należy unikać stresujących sytuacji, o ile to możliwe, i porozmawiać z zaufanym lekarzem, jeśli istnieje podejrzenie schorzeń tego rodzaju.

Oto kilka technik łagodzenia stresu:

  • Regularne ćwiczenia,
  • Unikanie czynników stresogennych, gdy tylko jest to możliwe,
  • Techniki oddechowe,
  • Psychoterapia i inne techniki terapeutyczne,
  • Zajęcia obejmujące jogę, medytację i prowadzenie dziennika.

Nasze ciała nieustannie coś mówią, wystarczy tylko słuchać, żeby zapewnić sobie to, czego nam potrzeba. Zapoznaj się z tym artykułem, żeby zrozumieć, co twój mocz mówi o twoim zdrowiu.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły