11 niespodziewanych zwrotów akcji, które przypomniały nam o pozytywnej stronie życia

Jeśli żyjesz z cukrzycą, zdecydowanie powinieneś regularnie sprawdzać poziomu cukru we krwi. Jest to jednak ważne również wtedy, gdy nie cierpisz na tę chorobę, ponieważ w dłuższej perspektywie zmiany poziomu glukozy mogą mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie. Zebraliśmy kilka typowych sygnałów, które może wysyłać twoje ciało, ostrzegając cię o zaburzeniach poziomu cukru we krwi.
Treści są udostępniane wyłącznie w celach informacyjnych i nie mają na celu zastąpienia porady medycznej. W kwestiach dotyczących stanu zdrowia i schorzeń należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli masz nadciśnienie oraz cukrzycę, te dwa schorzenia mogą z czasem uszkodzić zdolność nerek do filtrowania substancji i płynów. W miarę gromadzenia się wody w organizmie dłonie i stopy czasami zaczynają puchnąć — to sygnał ostrzegawczy, że możesz mieć chorobę nerek. Skonsultuj się z dietetykiem, aby utrzymać poziom cukru we krwi pod kontrolą.
Ciągłe pragnienie to klasyczny objaw cukrzycy spowodowany zbyt dużą ilością cukru we krwi. Objawowi temu często towarzyszy częste oddawanie moczu, ponieważ nerki pracują intensywniej, aby odfiltrować nadmiar cukru. W tym procesie pobierają również więcej płynów z tkanek, co powoduje, że musisz częściej niż zwykle korzystać z toalety. Aby uzupełnić tracone płyny, trzeba więcej pić — w przeciwnym razie możesz doznać zawrotów głowy i się odwodnić.
Zmęczenie i skrajne wyczerpanie to objawy niekontrolowanego poziomu cukru we krwi. Gdy cukier pozostaje w krwiobiegu, zamiast dotrzeć do komórek ciała, mięśnie nie otrzymują wystarczającej ilości paliwa, które mogłyby wykorzystać jako energię. Możesz wówczas odczuwać jedynie lekkie zmęczenie, albo być tak wyczerpany, że konieczna będzie drzemka.
Zawroty głowy lub drżenie mogą być oznaką niskiego poziomu cukru we krwi lub hipoglikemii. Może się to zdarzyć po posiłku zawierającym dużo prostych cukrów, gdy pominiesz przekąskę lub nie zjesz pełnego posiłku, gdy jesz później niż zwykle albo gdy pijesz alkohol bez jedzenia. Nie pomijaj posiłków, jeśli chorujesz na cukrzycę, zwłaszcza podczas przyjmowania leków przeciwcukrzycowych.
Wiele osób z niekontrolowanym wysokim poziomem cukru we krwi zauważa, że są bardziej głodne niż zwykle. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, możesz tracić na wadze bez wyraźnego powodu, nawet gdy jesz więcej.
Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, twój organizm nie wykorzystuje insuliny w sposób prawidłowy i nie jest w stanie transportować glukozy do komórek — gromadzi się ona wówczas we krwi. Organizm wytwarza energię poprzez szybkie spalanie tłuszczu i mięśni, co prowadzi do niewyjaśnionej utraty masy ciała.
Niekontrolowany poziom cukru we krwi może powodować uszkodzenie nerwów, znane również jako neuropatia cukrzycowa. Typowym objawem jest uczucie mrowienia lub drętwienia w dłoniach i stopach. Niektóre osoby odczuwają również ból w tych okolicach, który często nasila się w nocy.
Pęcherze, infekcje, suchość, swędzenie, przebarwienia i inne dolegliwości skórne mogą stanowić sygnały wysokiego poziomu cukru we krwi. W przypadku wystąpienia tego typu problemów dermatologicznych należy skontaktować się z lekarzem.
Skaleczenia, zadrapania, siniaki i inne rany goją się wolniej w przypadku niekontrolowanego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca powoduje uszkodzenie nerwów i wpływa na krążenie, zwłaszcza w dolnej części nóg i stóp, co może opóźniać gojenie, ponieważ nie ma wystarczającego przepływu krwi do tego obszaru. Nawet drobne rany są bardziej podatne na infekcje, dlatego koniecznie należy zwracać na nie uwagę.
Wysoki poziom cukru we krwi oraz nadciśnienie mogą uszkodzić delikatne struktury w oczach i zagrozić twojemu wzrokowi. Możesz również zauważyć trudności w pracy, problemy z prowadzeniem pojazdów oraz częste bóle głowy. Skonsultuj się z okulistą, gdy tylko pojawią się te objawy, aby zapobiec pogorszeniu się wzroku.
Częste lub nawracające infekcje mogą być oznakami wysokiego poziomu cukru we krwi. Możesz doświadczać chorób dziąseł, infekcji dróg moczowych, bakteryjnych lub grzybiczych infekcji skóry, a jeśli jesteś kobietą — także infekcji drożdżakowych. Choć są one powszechne również u osób bez cukrzycy, wyższy poziom glukozy we krwi zwiększa ryzyko ich występowania.
Zwróć uwagę na wszystkie wymienione objawy i koniecznie skonsultuj się z lekarzem, gdy tylko je zauważysz. Jeśli cierpisz na cukrzycę typu 2, postępuj zgodnie z planem leczenia ustalonym przez specjalistę. Przyjmuj leki, stosuj zdrową dietę i ćwicz, aby utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach. Nie zapomnij też regularnie badać poziomu cukru we krwi, aby wiedzieć, że utrzymuje się on w prawidłowym zakresie.
Nasze ciała niekiedy ujawniają jeszcze więcej informacji na temat zagrożeń dla naszego zdrowia, o czym można przeczytać w naszym innym artykule: 7 niepokojących rzeczy, które mocz może powiedzieć o twoim zdrowiu.