10 wskazówek, które polepszą twoje umiejętności samoobrony i zapewnią ci większe bezpieczeństwo
Wiedza na temat metod walki i obrony może wam kiedyś uratować życie. Ale zanim będziecie musieli ją wykorzystać, warto poznać pewne wskazówki, dzięki którym uczynicie otaczające was środowisko bezpieczniejszym lub przynajmniej zminimalizujecie ryzyko znalezienia się w groźnej sytuacji. Pozornie nieistotne rzeczy, takie jak sposób i miejsce parkowania samochodu lub siadanie w środkach transportu publicznego, mogą mieć ogromne znaczenie.
Ekipa Jasnej Strony zebrała kilka porad, które mogą uczynić wasze codzienne życie nieco bezpieczniejszym. Sprawią one również, że będziecie bardziej świadomi potencjalnych zagrożeń. Mamy nadzieję, że te wskazówki faktycznie wam się przydadzą!
1. Nie chodź blisko ścian
Gdy zbliżacie się do jakiegoś ślepego zaułka, nie idźcie tuż przy murze. Dzięki temu zyskacie więcej czasu na podjęcie dobrej decyzji, jeśli ktoś będzie czekał za rogiem, by was zaatakować. Być może nawet uda wam się zauważyć napastnika, zanim cokolwiek zrobi, i zdołacie uciec. Zawsze bądźcie uważni i rozglądajcie się dookoła, sprawdzając, czy w pobliżu nie ma potencjalnego zagrożenia.
2. Parkuj tyłem
Kiedy zatrzymujecie się na parkingu, zawsze stawiajcie auto przodem do wyjazdu. Będziecie dzięki temu spokojniejsi i zyskacie możliwość szybkiego odjechania z miejsca. Jeśli zdarzy się sytuacja, w której trzeba będzie wyjechać w pośpiechu, stresie i strachu, to osoby, które zaparkowały przodem, będą miały zdecydowanie utrudnione zadanie.
3. Stawiaj auto w odpowiednim miejscu
Mimo że znalezienie wolnego miejsca parkingowego może być trudne, warto poświęcić trochę więcej czasu na szukanie bezpiecznej lokalizacji. Przede wszystkim wybierzcie miejsce, które jest dobrze oświetlone — dzięki temu prawdopodobnie nie staniecie się czyimś celem, ponieważ w ciemności łatwiej się ukryć i nie widać dobrze ani samochodu, ani tego, co się za nim znajduje.
4. Sprawdzaj swój samochód
Zanim wejdziecie do samochodu, sprawdźcie z daleka, czy nikt się przy nim nie ukrywa. Nie zapomnijcie też schylić się i zobaczyć, co znajduje się pod autem. Kiedy już skończycie przegląd na zewnątrz, koniecznie zajrzyjcie również do środka.
5. Noś ze sobą latarkę
Latarka o dużej mocy trzymana w torebce może przydać się w różnych sytuacjach. Przykładowo, jeśli idziecie gdzieś w nocy, latarka będzie o wiele lepszym narzędziem do oświetlenia drogi niż światło w telefonie. Po pierwsze, jest ona zdecydowanie mniej atrakcyjna dla złodziei niż wasz smartfon; a po drugie, jeśli ktoś was zaatakuje, możecie jej użyć, aby uderzyć napastnika lub wezwać pomoc poprzez sygnał świetlny (gdy nie będziecie mogli krzyczeć lub zadzwonić).
Poza tym latarka może zostać użyta do oślepiania przestępcy, dzięki czemu zyskacie czas na ucieczkę. Kiedy zatrzymujecie się w hotelu, również warto zawsze mieć latarkę obok łóżka.
6. Poproś pracowników, aby nie podawali nikomu numeru twojego pokoju
Kiedy meldujecie się w hotelu, poproście pracownika recepcji o zapisanie numeru pokoju na kartce papieru zamiast wypowiadania go na głos — wówczas nikt nie podsłucha, gdzie będziecie nocować. A jeśli z jakiegoś powodu recepcjonista i tak poda tę informację ustnie, możecie bez oporu poprosić o inny pokój i wyjaśnić, że to dla was bardzo ważne, aby tym razem nikt nie usłyszał tych danych.
7. Poproś o 2 komplety kluczy
Jeśli podróżujecie w pojedynkę, podczas zameldowania poproście w recepcji o dwa komplety kluczy (o ile to możliwe). Ludzie wokół was będą myśleć, że ktoś wam towarzyszy i dlatego nie będziecie wydawać się łatwym celem dla przestępców. Możecie nawet głośno wspomnieć o kompanie podróży w rozmowie z pracownikiem hotelu.
8. Noś przy sobie blokadę do drzwi
Niestety zamki hotelowe nie zawsze są solidne. Łatwo je sforsować, a hotele często nie dokonują ich wymiany w przypadku zgubienia lub kradzieży klucza. W ramach dodatkowego zabezpieczenia używajcie więc blokady do drzwi. Skorzystajcie z niej, kiedy bierzecie prysznic, śpicie lub po prostu za każdym razem, gdy przebywacie w pokoju.
9. Pamiętaj, gdzie stanąć w windzie
Jeśli w windzie jest wystarczająco dużo przestrzeni i możecie wybrać sobie miejsce, stańcie obok panelu z przyciskami, tyłem do ściany. W ten sposób będziecie widzieli wszystkie osoby w windzie — w przeciwieństwie do sytuacji, w której stalibyście przodem do wyjścia, a plecami bylibyście odwróceni do osób stojących za wami. Jeśli do windy wejdzie ktoś podejrzany, naciśnijcie jak najwięcej przycisków i natychmiast wysiądźcie.
10. W środkach transportu publicznego wybieraj właściwe miejsce
Jeśli w transporcie publicznym nie jest zbyt tłoczno i macie możliwość wyboru miejsca siedzącego, koniecznie z tego skorzystajcie! Najlepiej wybrać miejsce przy przejściu, blisko kierowcy. W ten sposób unikniecie stania w kącie i łatwiej się wydostaniecie, jeśli ktoś będzie wam dokuczał. Kiepskim pomysłem jest natomiast stanie blisko wyjścia, ponieważ kiedy drzwi się otworzą, ktoś może chwycić i porwać waszą torebkę.
Czy kiedykolwiek słyszeliście o tych wskazówkach lub zastosowaliście je w praktyce? Czy znacie inne porady, które wzbogaciłyby tę listę?