11 filmów, w których kostiumografowie wykazali się niezwykłym talentem do tworzenia kreacji idealnie pasujących do postaci
Zazwyczaj podczas oglądania filmu tak bardzo skupiamy się na rozwoju intrygi i zwrotach akcji, że pomijamy kostiumy i wygląd głównych bohaterów. Czasem jednak to właśnie kostium jest w stanie wiele nam powiedzieć o motywach i charakterze postaci.
Ekipa Jasnej Strony postanowiła wziąć pod lupę wizerunek bohaterów różnych filmów i seriali. Znaleźliśmy mnóstwo smaczków i niespodzianek, jakie przygotowali dla nas projektanci kostiumów.
1. Diuna
Podczas pracy nad filmem powstało około 1000 różnych kostiumów. Jak mówi ich projektant: „Kostium jest swego rodzaju pomostem między aktorem a odgrywaną przez niego postacią. Umożliwia mu wcielenie się w kogoś innego i zmianę zachowania”.
Jest to szczególnie zauważalne w przypadku Rebeki Ferguson, odtwórczyni Lady Jessiki. Istotną kwestią było ukazanie niezwykłej mieszanki siły i wrażliwości, jakie sobą reprezentowała. Z tego względu jej kostiumy przechodziły transformację. Na samym początku Jessica nosi skromną, czarną suknię, która jest jakby ochronnym pancerzem, umożliwiającym ukrycie się przed światem zewnętrznym.
Później jej stroje stają się bardziej eleganckie i kosztowne. Mimo to, Jessica wciąż chowa twarz za maską lub welonem, co pokazuje jej pozycję konkubiny. Nawet w tych luksusowych sukniach w dalszym ciągu jest spętana.
Wreszcie, gdy rozumie, że musi dostosować się do nowego świata i w nim przeżyć, zakłada specjalny kombinezon, który pozwoli jej się wykazać siłą fizyczną.
2. Wspaniała pani Maisel
Główna bohaterka Wspaniałej pani Maisel zaimponowała widzom nie tylko poczuciem humoru, ale również luksusową garderobą. Projektanci kostiumów mieli przed sobą nie lada wyzwanie. Musieli zarazem ożywić na ekranie styl lat 50. oraz dopasować go do fabuły serialu. Dlatego liczne, barwne płaszcze Midge pełnią rolę zbroi. Kostiumograf nazwał je „odpowiednikiem peleryny superbohatera — to przeobrażająca, ochronna i emocjonalna zbroja, która dodaje jej siły i odwagi”.
3. Seks w wielkim mieście oraz I tak po prostu...
Swego czasu Seks w wielkim mieście był prawdziwym przewodnikiem po świecie nowojorskiej mody lat dwutysięcznych. Gdy producenci ogłosili kontynuację kultowego serialu, najwierniejsi fani nie mogli się doczekać nowych kreacji swych ulubionych postaci. Aby nawiązać do poprzedniej serii, kostiumografowie postanowili ponownie ubrać Carrie w legendarną spódniczkę baletnicy, tylko nieznacznie zmodyfikowaną, jakby te 18 lat wcale nie minęły. Projektanci chcieli również w ten sposób stworzyć wrażenie, jakby nasi starzy znajomi tak bardzo się nie zmienili.
Co do kostiumów w I tak po prostu... nie sposób nie wspomnieć o olśniewającej koralowej sukni Valentino i różowych rękawiczkach.
Kreacja powstała na potrzeby finałowej sceny, w której Carrie stała na jednym z paryskich mostów, gdzie dawniej Mr. Big wyznał jej miłość, a teraz chciała rozsypać jego prochy. Projektantka kostiumów tak skomentowała swój wybór: „Nie było innej możliwości. Ta scena przypomniała mi cesarzową Józefinę... Idealna do francuskiej scenerii”.
4. Squid Game
Południowokoreański serial w krótkim czasie stał się światowym hitem głównie dzięki swemu nietuzinkowemu kolorytowi. Fanom do gustu szczególnie przypadły kostiumy. Zielone dresy uczestników i różowe uniformy strażników stały się najbardziej rozpoznawalnymi elementami serialu. Ten odcień zieleni od razu wywołał wśród koreańskiej publiczności skojarzenia z nostalgicznymi dresami, które dzieci wkładały w latach 70. podczas festiwalów sportowych. Wybór tych kolorów nie jest przypadkowy: po części oznacza naukę oraz symbolikę. Odcienie zostały ze sobą zestawione nieprzypadkowo, po części ze względów naukowych, a po części symbolicznych: na palecie kolorów róż znajduje się po przeciwnej stronie niż zieleń, co pokazuje, że gracze i strażnicy są przeciwnikami.
Front Man, ubrany na czarno i noszący perfekcyjnie symetryczną maskę, stał się jedną z najbardziej tajemniczych postaci. Reżyser wyjawił, że maska jest ukłonem w kierunku Dartha Vadera, głównego czarnego charakteru Gwiezdnych Wojen.
Co więcej, ten szczegół miał odróżniać Front Mana od strażników, graczy oraz VIPów.
5. West Side Story
Nowa wersja musicalu w reżyserii Stevena Spielberga bazuje na filmie sprzed sześćdziesięciu lat. Ubiór Marii jest jednym z najbardziej przemyślanych w obu produkcjach. Biała, koronkowa sukienka, którą dziewczyna nosi na tańcach, gdzie poznaje Tony’ego, symbolizuje jej młodość i niewinność. Ma ona jednak jeden ważny szczegół — czerwony pasek. Sugeruje on przyszłe wejście w dorosłość i zarazem symbolizuje przemianę Marii w kobietę.
6. Spencer
Twórcy kostiumów nie postawili sobie za cel wiernego odtworzenia garderoby księżnej Diany. Aby stworzyć bazę strojów, połączeń kolorystycznych oraz trików modowych, wnikliwie przeanalizowali style, których się trzymała w latach 1988-1992. Ostatecznie garderoba niemal stała się odrębną postacią filmową. Stroje noszone przez Dianę odzwierciedlały jej samopoczucie — jasne kolory w połączeniu z przygnębiającym tłem symbolizowały depresję Diany. Jej kolorowe stroje na formalne okazje kontrastowały z ponurymi i neutralnymi odcieniami ubiorów pozostałych członków rodziny królewskiej, co podkreślało dystans między nimi a księżną.
Swoją drogą, Kristen Stewart nie pasowała do roli Diany pod względem kształtu sylwetki. Aby wizualnie dodać jej kilka centymetrów, kostiumografowie musieli uciec się do kilku sztuczek. Na przykład, podnieśli stany sukien i zmienili proporcje ubrań. Oczywiście, doskonała praca kamerzysty dodatkowo się do tego przyczyniła.
7. Dom Gucci
Aby stworzyć garderobę do filmu o jednej z najbardziej stylowych rodzin w przemyśle modowym, projektanci kostiumów musieli wybrać 400 do 500 strojów. Oczywiście, jedne z najbardziej spektakularnych należały do Patrizii Reggiani, w którą wcieliła się Lady Gaga. Jej ekscentryczny charakter wyrażały nie tylko kolorowe ubrania, ale również nadmiar biżuterii. Lady Gaga nosiła duże kolczyki oraz liczne bransoletki i łańcuchy. Dobrym przykładem jest ujęcie, w którym Patrizia wraz z mężem przebywają w ośrodku narciarskim. Pani Gucci ma wtedy na sobie 4 złote łańcuchy.
Kostiumy odzwierciedlają również emocjonalny stan Patrizii w poszczególnych częściach filmu. Na początku, przed ślubem z Maurizio Guccim, wygląda dość słodko i niewinnie. Nosi romantyczne sukienki w grochy i jasne trencze. Po ślubie Patrizia całkowicie zmienia garderobę. Pokazuje się tylko w ubraniach luksusowych marek. Bliżej rozwodu i pod koniec filmu, wkłada jeansy i skórzaną kurtkę.
Jak mówią kostiumografowie, Patrizia stopniowo zmienia się w agresywną kobietę, owładniętą obsesją zemsty, która w ogóle nie dba o swój ubiór.
8. Śmierć na Nilu
Gdy projektant kostiumowy tworzył wizerunek Linnet Doyle, spadkobierczyni milionera w Śmierci na Nilu, chciał pokazać nie tylko jej majątek, ale również wrażliwość i kruchość. Do tego celu wykorzystał zwiewne suknie w miękkich, pastelowych odcieniach.
Kradzież biżuterii związana z głównym wątkiem kryminalnym jest nie mniej ważnym elementem fabuły. W powieści Agathy Christie, na której bazuje film, rabuś ukradł perłowy naszyjnik. Reżyser filmu podniósł poprzeczkę i zastąpił perły naszyjnikiem od Tiffany’ego z 128,54-karatowym żółtym diamentem. Na potrzeby filmu firma nawet stworzyła wysokiej jakości kopię biżuterii.
9. Eternals
Film ten może nie tylko pochwalić się imponującymi efektami specjalnymi czy gwiazdorską obsadą, ale również nietypowymi kostiumami postaci. Według projektantki, ważne dla niej było, aby postaci wyglądały naturalnie, a ich kostiumy nie przypominały mundurów. Poza tym, każdy z bohaterów ma przypisany inny kolor, który odzwierciedla ich supermoce w zależności od kontrolowanego żywiołu: ziemi, powietrza, wody itd., a zarazem podkreśla ich charaktery.
10. Nie patrz w górę
Bohaterka, w którą wcieliła się Meryl Streep, stała się jedną z najbardziej ekstrawaganckich postaci w komedii satyrycznej Nie patrz w górę. Choć w filmie jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, reżyser opisał ją kostiumografom nieco inaczej: „Meryl Streep zabiera nas w podróż po piekle”. Z tego względu ekipa kostiumowa zdecydowała się ubrać Janie Orlean, główną postać filmu, na czerwono. Swoją drogą, ubiór marki Armani dodatkowo podkreślił jej wysoki materialny status.
Na szczególną uwagę zasługuje zegarek. Janie nosi zegarek firmy Piaget zwany Extremely Lady. To prawdziwy model, który był w obiegu w latach 60. ubiegłego wieku.
11. Ostatni pojedynek
Kostiumografowie pracujący nad tym filmem stali przed nie lada wyzwaniem. Musieli przenieść widzów do XIV wieku. Aby kostiumy i dekoracje wyglądały naturalnie, reżyser poprosił projektantów, aby korzystali z neutralnych, przytłumionych odcieni. Rezultat pracy ekipy kostiumowej przerósł wszelkie oczekiwania — niektóre ujęcia wyglądały jak dzieła mistrzów epoki Renesansu.
Jodie Comer, aktorka grająca główną rolę, powiedziała, że musiała zakładać 17 warstw odzieży i duże drewniaki. Reżyserowi podobał się dźwięk, jakie wydawały podczas chodzenia w nich po bruku.
Które z powyższych kostiumów podobały wam się najbardziej?