12 ciekawostek, które udowadniają, że Indie to naprawdę wyjątkowy kraj
Indie, oficjalnie znane jako Republika Indii, są drugim pod względem liczby ludności krajem na świecie. To południowoazjatyckie państwo jest znane z różnorodności języków i religii. Między innymi z tego powodu Indie są idealnym miejscem do doświadczania różnych kultur i przyciągają co roku wielu turystów.
Ekipa Jasnej Strony zebrała niektóre z najbardziej niesamowitych faktów, które udowadniają, że Indie są wyjątkowym krajem.
1. Mężatki noszą obrączki na palcach stóp.
W większości krajów zachodnich noszenie obrączki na lewej ręce oznacza bycie w związku formalnym. W Indiach obrączka jest umieszczana na prawej ręce. Lewa jest uważana za tę, która wykonuje „brudną robotę”, od sprzątania po zakładanie butów.
Ale zamężne kobiety w Indiach noszą obrączki nie tylko na rękach. Zakładają je również na stopy. Pierścionek na palec u stopy (zazwyczaj drugi), znany jako bichhiya, jest tradycją wśród hinduistów.
Hindusi wierzą, że ten zwyczaj ma również właściwości lecznicze. Nacisk, jaki pierścień wywiera na drugi palec stopy, rzekomo reguluje cykl menstruacyjny i zapewnia zdrowie macicy. Pierścionki są zwykle wykonane ze srebra, ponieważ uważa się, że ten metal może usuwać negatywne elementy z ciała.
2. Hindusi odżywiają się zgodnie z 6 porami roku.
Indie oficjalnie mają 4 pory roku, ale według kalendarza hinduskiego istnieją 2 dodatkowe, znane jako Varsha, czyli monsun, oraz Hemant, czyli przedwiośnie. Pory roku są związane z zasadami Ajurwedy, pradawnej medycyny holistycznej, która narodziła się w Indiach.
Medycyna ajurwedyjska skupia się na równoważeniu różnych rodzajów energii w organizmie. Jej wyznawcy wierzą, że to, co jemy, ma fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. Ponadto, natura dostarcza w każdej porze roku dokładnie takie jedzenie, jakie powinniśmy spożywać w danym czasie.
Przykładowo, latem dostępne są takie owoce i warzywa jak arbuz i ogórek. Jako że dobrze nawadniają organizm, zjadanie ich brzmi jak dobry pomysł. Podczas pory monsunowej wiele osób choruje na grypę, zatem wtedy spożywa się owoce o właściwościach antyoksydacyjnych, takie jak owoce pestkowe, które pomagają zapobiec chorobom.
3. McDonald’s i inne marki fast-food mają mnóstwo opcji wegetariańskich.
Indie są na pierwszym miejscu na świecie pod względem liczby mieszkających tam wegetarian. Około 38% populacji nie je żadnego rodzaju mięsa. Wynika to głównie z przekonań religijnych, ponieważ hinduiści szanują wszystkie rodzaje życia. Niektóre z tych zwierząt, jak krowy, są dla nich święte.
Dlatego wiele dużych sieci fast-food, takich jak McDonald’s, dostosowało się do potrzeb klientów. W menu McDonald’s w tym kraju znajduje się McAloo Tikki Burger i McVeggie. Obie kanapki mają w środku wegetariańskiego burgera z grochu, ziemniaków i indyjskich przypraw.
4. Krowy są traktowane jak ludzie (a czasem nawet lepiej).
Krowy są święte w Indiach. Hinduiści wierzą, że te zwierzęta są wcieleniem Matki Ziemi. Ich mleko jest naprawdę cenionym produktem, ponieważ odżywia zarówno ludzi, jak i zwierzęta.
Z tego powodu krowy chodzą swobodnie po kraju. Prawie 6 milionów włóczy się po chodnikach największych miast, czasem nawet blokując ruch. Jeśli, będąc w Indiach, zobaczysz spacerującą krowę, nie powinieneś jej ruszać — po prostu przejdź wokół niej lub poczekaj, aż sama odejdzie.
W Indiach zabroniony jest ubój i eksport krów. Od 2007 roku te zwierzęta zaczęły otrzymywać dowody tożsamości ze zdjęciami, aby chronić je przed wywozem z kraju. Gdy krowa przestaje dawać mleko, a rolnika nie stać na jej utrzymanie, zazwyczaj jest ona zostawiana w mieście.
5. Małpy swobodnie korzystają z basenu i puszczają latawce.
Niemal wszyscy wiedzą, że w Indiach krowy i inne zwierzęta żyją swobodniej. Co ciekawe, zwierzaki w tym kraju najwyraźniej upodabniają się do ludzi — bo co innego można pomyśleć o małpie puszczającej latawce na dachu budynku?
Filmik podbił internet w Indiach i musimy się zgodzić, że był to niezwykły widok. W Bombaju natomiast nagrano grupę małp bawiących się w basenie. Kto by pomyślał, że te zwierzęta są tak dobrymi pływakami?
6. W Indiach uznaje się trzecią płeć.
Hidźry — tak mieszkańcy Indii nazywają osoby trzeciej płci. Od 2014 roku w tym kraju legalnym jest nieidentyfikowanie się jako mężczyzna ani kobieta. Hidźry zazwyczaj noszą kolorowe sari i makijaż. Hindusi wierzą, że mają one moc przynoszenia szczęścia i rzucania klątw.
Jeśli pojedziesz do Indii, prawdopodobnie zobaczysz hidźry na samym środku ruchliwej ulicy. Pukają w szyby samochodów, prosząc o monety w zamian za błogosławieństwo. Niektóre również wpraszają się na wesela i śpiewają, aby przynieść szczęście młodej parze.
7. Hindusi mogą poślubić drzewa i zwierzęta.
W Indiach ludzie mogą poślubić drzewa i zwierzęta. Chociaż takie małżeństwo nie ma mocy prawnej, uroczystość jest uznawana kulturowo. Głównym powodem tego rytuału jest przekonanie, że ludzie Manglik są pechowi.
Tak Hindusi nazywają osoby, które niosą w sobie „Mangal Dosha”. Mangal Dosha jest określane przez pozycję Marsa w czasie, gdy się urodziłeś. Posiadanie Mangal Dosha oznacza, że możesz przynieść pecha swojemu małżonkowi i jego rodzinie.
Osoby urodzone pod wpływem „Mangal Dosha” powinny wykonać rytuał, aby klątwa mogła zostać przeniesiona na drzewo lub zwierzę. Dziewczęta są zwykle proszone o poślubienie figowca lub bananowca, aby złamać klątwę przed ich faktycznym ślubem. Ceremonia ta nosi nazwę Kumbh Vivah.
8. Małym dzieciom nakłada się eyeliner.
Wielu rodziców w Indiach nakłada swoim dzieciom czarny eyeliner, ale nie taki, który można kupić w sklepie. Ta farba jest znana jako kajal lub surma. Nazwa może się różnić w zależności od każdego regionu w kraju.
Podstawowymi składnikami kajalu są antymonit (minerał z grupy siarczków) lub galena (siarczek ołowiu). Zgodnie z popularnym przesądem kajal jest znany z odpędzania złego oka. Niektórzy wierzą, że produkt ten może również chronić oczy przed chorobami, jednak większość lekarzy neguje skuteczność takich działań.
9. Mężczyźni często trzymają się za ręce.
Chociaż w Indiach nie popiera się gestów uczuciowych w miejscach publicznych, trzymanie się za ręce jest bardzo powszechnym zwyczajem między osobami tej samej płci. Przyjaciele płci męskiej często trzymają się za ręce oraz przytulają, uważając to za gest prawdziwej przyjaźni.
10. Policjanci wykazują się sporą dozą kreatywności.
W Indiach policjanci często są bardzo kreatywni. Od różnych kostiumów, po telefony przyczepione do kasków w celu nagrywania działań operacyjnych — wszystko jest możliwe. Indyjska policja ma też dość nietypowe sposoby karania osób łamiących prawo.
Przykładowo, policja w Pune zmusza ludzi do praktykowania jogi na ulicach. Medytacja i codzienna joga są silnie promowane wewnątrz sił policyjnych. Funkcjonariusze wierzą, że te ćwiczenia mogą poprawić dyscyplinę oraz pomagają w radzeniu sobie z frustracją i gniewem.
Innym zachowaniem, które promuje się w indyjskiej policji, jest zapuszczanie wąsów. Wąsaci funkcjonariusze otrzymują dodatkową premię do wynagrodzenia. Ich szefowie wierzą, że dzięki wąsom policjant jest bardziej godny szacunku.
11. Większość mieszkańców Indii nie mówi w języku hindi.
W Indiach mówi się ponad 19 500 językami i dialektami, ale tylko 121 z nich jest używanych przez więcej niż 10 000 osób. Hindi jest jednym z języków urzędowych. Co ciekawe, Indie nie mają języka narodowego.
Hindi jest językiem ojczystym 44% ludzi w tym kraju. Bengalski jest drugim najczęściej używanym, przy czym tylko 8,3% populacji twierdzi, że jest to ich język ojczysty. Liczba osób posługujących się tym językiem jest różna w zależności od regionu.
Nie musisz się jednak martwić o to, czy porozumiesz się podczas wizyty w Indiach. Angielski również jest językiem urzędowym. W tym państwie żyje ponad 129 milionów osób mówiących po angielsku. Jest to trzeci kraj na świecie pod względem populacji osób mówiących w tym języku, po USA i Nigerii.
12. Niektóre kultury czczą węże.
Indie są krajem wielu kultur i rytuałów, a także najprzeróżniejszych festiwali. Niektóre z nich są bardzo popularne, jak Holi, czyli Festiwal Kolorów. Jest też Kumbh Mela, największy festiwal hinduistyczny, podczas którego wyznawcy odbywają rytualną kąpiel w rzece.
Ale kalendarz pełen jest także innych okazji, takich jak Festiwal Węża, zwany Naag Panchami, obchodzony piątego dnia księżycowego miesiąca Shravana. W tym czasie czci się żywe węże, a oddani czciciele karmią je mlekiem i szczurami.
Jeśli kiedykolwiek byliście w Indiach, napiszcie w komentarzu, z jakimi rzeczami z naszej listy mieliście styczność! Podzielcie się innymi historiami z podróży!