12 produktów spożywczych, których nie należy podgrzewać w mikrofalówce
Mikrofalówka to wspaniałe urządzenie, dzięki któremu możemy oszczędzić drogocenny czas. Jedzenie podgrzewa się w niej szybciej niż na kuchence czy w piekarniku, a my nie musimy kontrolować całego procesu. Wystarczy wybrać tryb, ustawić czas i w kilka chwil można cieszyć się ciepłym posiłkiem. Jednak nie wszystkie potrawy są przyjazne dla mikrofalówki. Niektóre z nich mogą się w niej popsuć, a inne pod wpływem promieniowania wytwarzają substancje szkodliwe dla naszego zdrowia.
Ekipa Jasnej Strony stworzyła listę produktów, których pod żadnym pozorem nie powinno się wkładać do mikrofalówki. A w ramach bonusu podzielimy się z wami zbiorem kuchennych sztuczek z wykorzystaniem tego domowego urządzenia.
Mięso, ryby i drób
- Przetworzone mięso zawiera konserwanty, które pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego przekształcają się w niebezpieczne związki chemiczne, takie jak utleniony cholesterol.
- Chrupiąca skórka smażonego kurczaka zamienia się w mikrofalówce w wilgotną, niesmaczną powłokę, a samo mięso podgrzewa się nierównomiernie.
- Każdy, kto kiedykolwiek próbował podgrzewać potrawę z ryby w mikrofalówce, wie, że jest to nieprzyjemne doświadczenie. Po pierwsze, całe mieszkanie wypełnia się brzydkim zapachem. Po drugie, ryba zamienia się w coś zupełnie niejadalnego. Jeśli na przykład podgrzejesz łososia w mikrofalówce, straci on całą wilgoć i stanie się suchy oraz twardy.
Niektóre warzywa, owoce i grzyby
- Brokuły tracą w mikrofalówce większość swoich dobroczynnych wartości. Najlepiej ugotować je na parze — zachowają dzięki temu smak oraz większość witamin i minerałów.
- Zielenina (jak na przykład liście buraka) ma pewne właściwości, które sprawiają, że podczas obróbki w mikrofalówce może się zapalić. W rezultacie zamiast pysznego posiłku na twoim stole wyląduje spalone jedzenie, a sprzęt AGD ulegnie zniszczeniu.
- Promieniowanie elektromagnetyczne wywołuje powstawanie szkodliwych nitrozoamin w szpinaku i burakach. Substancje te mogą być rakotwórcze.
- Kapsaicyna, która znajduje się w papryce chili i nadaje jej ostry smak, zaczyna parować, gdy papryczka jest podgrzewana w mikrofalówce. A kiedy tylko otworzysz drzwiczki urządzenia, pomieszczenie wypełni się kłębami gryzącego dymu.
- Świeże winogrona i agrest przekształcają się w mikrofalówce w cząsteczki plazmy — to ciekawy, ale również ryzykowny eksperyment.
Pizza, chińskie jedzenie i ryż
- Trudno wyobrazić sobie bardziej nieapetyczne danie niż pizza z mikrofalówki. Chrupiące brzegi robią się wilgotne i lepkie, a ser zaczyna być twardy jak beton i przybiera konsystencję gumy. W takim jedzeniu nie ma co prawda nic szkodliwego, ale podczas jego spożywania trudno doznać jakiejkolwiek przyjemności. Pizzę najlepiej odgrzać na gorącej patelni lub w piekarniku w wysokiej temperaturze.
- Nie wkładaj jedzenia do mikrofalówki w tych samych pojemnikach, w których zostało dostarczone. Kartonowe pudełka często zawierają niebezpieczne materiały, takie jak klej, atrament, wosk, plastik lub metal. Mogą one wywołać w twoim domu pożar!
- Chińskie jedzenie zachowuje swój smak i urok, nawet gdy jest zimne. Azjatyckie dania oczywiście można odgrzewać, jeśli się chce, ale nie należy tego robić w mikrofalówce. Problem leży w samych składnikach. Mikrofalówka zamienia pyszne orientalne potrawy w coś oślizgłego, mokrego i nieapetycznego.
- Odgrzewanie ryżu w mikrofalówce zawsze prowadzi do nieprzewidywalnych rezultatów. Jeśli ryż był przechowywany w temperaturze pokojowej przez dłuższy czas lub spędził w lodówce więcej niż jeden dzień, lepiej po prostu go wyrzucić. Ziarna ryżu zawierają bakterię Bacillus cereus, która może utrzymywać się w żywności nawet po jej wstępnym przygotowaniu. Kuchenka mikrofalowa nie podnosi temperatury ryżu wystarczająco wysoko, aby zabić te patogeny, a to może prowadzić do poważnego zatrucia. To samo dotyczy wielu innych pokarmów, które zawierają skrobię.
Płyny, oleje i gęste zupy
- Wodniste zupy mogą być podgrzewane w mikrofalówce bez żadnych problemów. Jednak gęsta zupa krem to zupełnie inna historia. Po pewnym czasie danie zacznie bulgotać i rozpryskiwać się wewnątrz urządzenia. Dzieje się tak, ponieważ płyn nagrzewa się nierównomiernie. Aby uniknąć tego efektu, mieszaj zupę raz na minutę. Możesz też włożyć do miski z zupą drewnianą łyżkę lub patyczek.
- Mikrofalówka całkowicie niszczy smak kawy. W napoju nie powstają żadne szkodliwe substancje, ale cieszyć się nim będą mogli tylko ci, którzy uwielbiają goryczkę i kwaskowatość. Jeśli naprawdę chcesz dokończyć filiżankę swojego ulubionego napoju, lepiej dorzuć do niego lód i wypij resztkę kawy na zimno.
- Mleko modyfikowane, pokarm dla niemowląt i mleko matki podgrzewają się w mikrofalówce nierównomiernie. Dlatego płyn może być częściowo bardzo gorący i potencjalnie poparzyć język, usta lub gardło dziecka.
- Czysta woda w kubku też może cię zaskoczyć. W mikrofalówce temperatura płynu wzrasta, ale bąbelki, które towarzyszą procesowi wrzenia, nie zawsze pojawiają się na powierzchni. Jeśli do takiej wody włożysz torebkę herbaty lub łyżeczkę, płyn natychmiast się zagotuje, a kubek może wybuchnąć!
- Różne oleje, takie jak winogronowy, rzepakowy, sezamowy czy oliwa z oliwek, nie są płynami, lecz tłuszczami. Olej włożony do mikrofalówki po prostu nie podgrzeje się do wymaganej temperatury.
BONUS: Magiczne funkcje mikrofalówki
Po dokładnym przestudiowaniu całej listy produktów, których nie należy podgrzewać w mikrofalówce, niekoniecznie musisz pozbywać się tego domowego urządzenia. Mikrofalówka to przydatny sprzęt i można go wykorzystać do zupełnie nieoczywistych celów.
- Szybkie obieranie czosnku. Aby nie męczyć się przy usuwaniu łupinki z ząbków czosnku, wystarczy włożyć go do mikrofalówki na 15-20 sekund.
- Przygotowanie świeżo wyciśniętego soku. Jeśli włożysz pomarańcze lub cytryny do mikrofalówki na 10-20 sekund, będzie ci o wiele łatwiej wycisnąć z nich sok. Promieniowanie niszczy wewnętrzne błonki w owocach cytrusowych.
- Prażenie nasion i orzechów. Wsyp je do ceramicznego pojemnika przystosowanego do mikrofalówki, dodaj kroplę oleju i umieść w mikrofalówce. Prażenie nasion i orzechów trwa 3 minuty.
- Obieranie warzyw. Czasami cukinia lub warzywa korzeniowe okazują się trudne do obrania. Aby przyspieszyć ten proces, wystarczy zostawić warzywa w mikrofalówce na 2-3 minuty, ustawiając ją na najniższy tryb mocy. Po tym czasie usunięcie skórki będzie znacznie łatwiejsze.
- Krojenie cebuli. Aby uniknąć ronienia łez, włóż cebulę do mikrofalówki na 45 sekund. Dzięki temu zniszczysz enzymy odpowiedzialne za produkcję żrącego gazu, który podrażnia oczy.
- Spienianie mleka. Możesz przyrządzić cappuccino bez drogiego ekspresu do kawy. Aby to zrobić, wlej mleko do szklanego lub ceramicznego słoika z zamykaną pokrywką (powinien być do połowy wypełniony) i energicznie nim potrząśnij. Wystarczy 30 lub 60 sekund, aby mleko się spieniło. Następnie włóż słoik do mikrofalówki na kolejne 30 sekund i obserwuj, jak pianka się podnosi. Wystarczy dodać ją do kawy i cappuccino jest gotowe.
- Eksperci zalecają odgrzewanie potraw tylko jeden raz. Im dłużej jedzenie jest przechowywane, tym większe ryzyko, że rozwiną się w nim szkodliwe mikroorganizmy i bakterie. Odpowiednio przygotowane danie nie wyrządzi szkody twojemu zdrowiu, ale mimo wszystko warto zaopatrzyć się w termometr kuchenny, który pozwoli mierzyć temperatury potraw po obróbce termicznej. Ponadto dokładnie mieszaj jedzenie, aby żadne składniki nie pozostały zimne — mogą one stać się pożywką dla bakterii. Pamiętaj, że im częściej odgrzewasz jedzenie, tym staje się ono mniej smaczne: warzywa zamieniają się w papkę, a mięso robi się gumowe.
Czy dodalibyście coś do naszej pierwszej lub drugiej listy w oparciu o swoje osobiste doświadczenia?