12 przyzwyczajeń, które uniemożliwiają wzbogacenie się, nawet jeśli harujesz bez wytchnienia
„Starsi ludzie zawsze radzą młodym, aby oszczędzali pieniądze. To zła rada. Nie oszczędzaj groszy. Inwestuj w siebie. Nigdy w życiu nie zaoszczędziłem ani dolara, dopóki nie skończyłem 40 lat” — powiedział Henry Ford. Nieświadomie przyswajamy postawy naszych rodziców dotyczące pieniędzy i oszczędzania. Nie myślimy jednak o tym, że niektóre z tych rad działają przeciwko nam i uniemożliwiają nam zwiększenie oszczędności.
1. Grosz do grosza
Taktyka oszczędzania w celu pomnażania kapitału jest stara jak świat. Ale wydaje się rozsądna tylko na pierwszy rzut oka: im bardziej skupiamy się na sposobach oszczędzania, tym mniej myślimy o tym, jak zarabiać pieniądze. Pozwól sobie na nową bluzkę: pozbawiając się drobnych przyjemności i tak nie zgromadzisz pokaźnej sumy w ciągu roku. Lepiej poświęcić swoje wysiłki na rozwijanie umiejętności, które pomogą ci zdobyć wyższe stanowisko lub założyć własną firmę.
2. Pieniądze psują ludzi.
Wizerunek szlachetnego i duchowo bogatego biedaka, który przeciwstawia się małostkowemu, pozbawionemu zasad bogaczowi, nie został jeszcze wykorzeniony ze świadomości ludzi. Z jednej strony jest to jakieś pocieszenie dla tych, którzy nie mają majątku. Z drugiej strony jest to kolejna niewidzialna przeszkoda, która uniemożliwia nam zwiększenia zarobków.
To tak, jakbyśmy obawiali się utraty naszych najlepszych cech wraz ze wzrostem dochodów. Sami bogaci nie widzą związku między ilością pieniędzy na koncie a cechami osobistymi. Henry Ford stwierdził: „Pieniądze nie zmieniają człowieka, a jedynie go obnażają. Jeśli dana osoba jest z natury samolubna, arogancka i chciwa, pieniądze tylko to podkreślą”.
3. Nie można się wzbogacić uczciwą pracą.
Niektórzy uważają, że wzbogacić się można tylko poprzez podejrzane machinacje i układziki. Być może było to prawdą kilka wieków temu. Ale dziś świat staje się coraz bardziej otwarty i każdy ma możliwość pomnażania dochodów.
Na przykład, w 2007 roku Julie Dean założyła Cambridge Satchel Company z zaledwie 600 funtami kapitału początkowego. Chciała wysłać swoje dzieci do dobrej szkoły i dość szybko wymyśliła sposób na zarabianie pieniędzy. Kobieta postanowiła produkować skórzane torby ze wzorem postaci z Harry’ego Pottera. Dziś firma ma ponad 120 sklepów, współpracuje z Vivienne Westwood, a sama Julie trafiła na strony Forbesa.
4. Roboty nie przerobisz.
Z reguły zdanie to wypowiadają ci, którzy nie chcą lub boją się zbyt dużo pracować. Warren Buffett, jeden z najczęściej cytowanych milionerów, uważa, że pieniądze można zarabiać nawet we śnie. Co to oznacza? Nie musisz pracować 24/7, ani nawet 12 godzin każdego dnia. Wystarczy znaleźć sposób na zarabianie pieniędzy poza godzinami pracy, mówiąc prościej, mieć pasywny dochód (na przykład wynajmując nieruchomość lub zarabiając na hobby).
5. Pieniądze nie rosną na drzewach.
To zdanie, rzucone beztrosko przez mamę lub tatę, przyzwyczaja nas do myśli, że trzeba ciężko pracować (a nawet robić coś, czego się nie lubi) dla materialnego dobrobytu. Po części dlatego uważamy, że praca niekoniecznie musi być interesująca, by można było wypełniać swoje obowiązki na zasadzie: „jakoś to będzie”.
Zawód i hobby mogą się nie pokrywać, ale konieczne jest zainteresowanie pracą, aby wykonywać ją dobrze. Biznesmen i miliarder Bernard Arnault jest pewien, że taka postawa pomoże ci się wzbogacić: „Pieniądze są tylko konsekwencją. Zawsze mówię mojemu zespołowi: «Nie martwcie się o zysk. Jeśli dobrze wykonujecie swoją pracę, prędzej czy później zysk pojawi się sam»”.
6. Jeśli nie masz pieniędzy w wieku 40 lat, nie będziesz miał ich już nigdy.
Można spędzić lata, żałując, że w młodości wybrało się niewłaściwą specjalizację lub ubolewając nad brakiem koneksji. Możesz też spojrzeć na inspirujące przykłady: Sam Walton założył Walmart w wieku 44 lat. Kiedy Charles Flint stworzył IBM, miał 61 lat.
Gdy jesteśmy młodsi, mamy wiele zmartwień: rodzina i dzieci pochłaniają większość naszego czasu, a po pracy nie mamy już energii. Istnieją jednak zalety wieku dojrzałego: doświadczenie, stabilność i zdolność do oceny ryzyka w zrównoważony sposób.
7. Pieniądze szczęścia nie dają.
Pisarz Zig Ziglar zauważył kiedyś: „Pieniądze nie są najważniejszą rzeczą w życiu, ale w skali konieczności są wystarczająco blisko tlenu”. Sama ilość pieniędzy na koncie bankowym nie uczyni cię szczęśliwym. Ale możesz kupić rzeczy, które dadzą ci satysfakcję i poprawią jakość twojego życia.
8. Za bogactwo trzeba będzie zapłacić czymś innym.
Ta fraza cuchnie babcinymi przesądami: podobno, jeśli ktoś żyje w dobrobycie, będzie cierpiał z powodu nieodwzajemnionej miłości lub złego stanu zdrowia. Dlatego podświadomie boimy się stracić to, co jest nam drogie, wymieniając to na dochód.
To uprzedzenie może być spowodowane cherofobią, czyli obawą przed szczęściem: przekonaniem, że za szczęście trzeba koniecznie zapłacić. Cherofobia jest zaburzeniem lękowym, które wymaga pomocy psychologicznej.
9. Aby być bogatym, trzeba urodzić się w bogatej rodzinie.
Bill Gates, przedsiębiorca, filantrop i założyciel Microsoftu, powiedział kiedyś: „Jeśli rodzisz się biedny, to nie twoja wina, ale jeśli umierasz biedny, to twoja wina”. Często myślimy, że bogaci mieli w życiu dużo szczęścia. Ale nie każdy był otoczony luksusem od dzieciństwa.
Na przykład prezenterka telewizyjna Oprah Winfrey spędziła dzieciństwo w wiejskiej dziczy i ubóstwie, ale w wieku 17 lat została najmłodszą reporterką w historii. Projektant mody i jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Ralph Lauren, musiał nosić ubrania swoich starszych braci. Kiedy je otrzymał, obudziła się w nim twórcza energia i chęć stworzenia czegoś własnego.
10. Nie stać mnie.
To przekonanie stawia niewidzialną poprzeczkę: czujesz, że nie możesz zarobić więcej. Jeśli zarabiasz mniej, niż byś chciał, spróbuj rozejrzeć się wokół siebie. Być może nadszedł czas, aby poszukać firmy, w której twoje kompetencje będą bardziej cenione.
Przedsiębiorca i współzałożyciel Google, Sergey Brin, uważa, że problem leży w naszym myśleniu: „Zauważam egzystencjalny strach u młodych ludzi. Ja tego nie miałem. Widzą ogromne góry, podczas gdy ja widziałem tylko małe wzgórze do pokonania”.
11. Przecież wystarcza mi na życie.
Tak często myślą ci, którzy nie chcą lub boją się zmienić coś w swoim życiu. Ludzie przyzwyczajają się do pracy, której nie lubią. Łatwiej jest im żyć bardzo skromnie za obecną pensję, niż podnosić swoje umiejętności, aby uzyskać wyższe stanowisko lub nauczyć się nowej specjalności.
Takie myślenie wskazuje na strach przed porażką. Niestety, trudno jest zwiększyć dochody bez podejmowania choćby niewielkiego ryzyka. Mark Zuckerberg twierdzi: „Największym ryzykiem jest niepodejmowanie ryzyka. W dzisiejszym nowoczesnym i szybko zmieniającym się świecie odmowa podjęcia jakiegokolwiek ryzyka gwarantuje jedynie porażkę”.
12. Sami sobie szkodzimy.
Pytanie o wynagrodzenie pojawia się podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub przed awansem. Zazwyczaj jesteśmy wtedy zestresowani i mamy tendencję do nadmiernej nieśmiałości. Dlatego często podajemy niższą stawkę niż ta, która by nas satysfakcjonowała. Lub nawet od razu zgadzamy się na oferowaną kwotę. Jest mało prawdopodobne, aby pomogło to poprawić naszą sytuację finansową.
W takim przypadku lepiej jest podać świadomie wyższą stawkę. Najprawdopodobniej pracodawca zaproponuje nieco niższą, a ty będziesz w stanie uzyskać wynagrodzenie, którego pierwotnie oczekiwałeś.
Jakie popularne powiedzenia i postawy związane z pieniędzmi cię irytują? Dlaczego?