14 ripost, które sprawią, że nieuprzejmi rozmówcy zaniemówią

Psychologia
miesiąc temu

Każdy z nas spotkał się kiedyś z nieuprzejmymi uwagami, niewybrednymi komplementami, obraźliwymi żartami, a nawet jawnymi obelgami. Takie sytuacje mogą sprawiać, że czujemy się niekomfortowo i zaczynamy się zastanawiać, jaka reakcja byłaby właściwa. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by stanąć w swojej obronie, nie wychodząc przy tym na kogoś aroganckiego lub agresywnego i nie pozwalając, by czyjeś słowa nas dotknęły.

1. Zneutralizuj wpływ nieuprzejmych komentarzy.

Odpowiadanie na nieuprzejme komentarze z wdziękiem i empatią nie tylko chroni twój spokój ducha, ale także demonstruje inteligencję emocjonalną. Następnym razem, gdy spotkasz się z nieuzasadnioną krytyką, pamiętaj, że dobrze trafiona, niekonfrontacyjna odpowiedź może odwrócić sytuację – dzięki niej złośliwcy zaniemówią.

Nie odnosząc się bezpośrednio do zarzutów, unikniesz eskalacji sytuacji. Zasugerujesz również, że niemiły komentarz może wynikać ze złego nastroju lub problemów osobistych drugiej osoby. Subtelnie podkreśla to niestosowność oryginalnego komentarza, ale bez agresji i wyzywającego tonu.

2. Wyrażaj swoje zdanie bez wdawania się w ostre kłótnie.

Ta riposta w łatwy sposób przekieruje rozmowę z twojego wyglądu na brak oryginalności komentującego, pokazując, że jego próba sprowokowania cię jest zarówno przewidywalna, jak i nieskuteczna. Odpowiadając z odrobiną humoru, zachowujesz spokój i subtelnie sugerujesz, że komentarz nie jest ani wnikliwy, ani konstruktywny.

Takie podejście pozwala ci wzmocnić pewność siebie bez eskalowania sytuacji, pozostawiając komentującego bez słów i podkreślając, że jego próba zniewagi była nieudana.

3. Odwróć sytuację.

W obliczu nieuprzejmych komentarzy na temat wyglądu osobistego, takich jak: „Widzę, że trochę przytyłaś”, sprytna i pewna siebie odpowiedź może skutecznie zneutralizować wpływ gorzkich słów. Riposta w stylu: „Widzę, że musisz stwierdzać na głos rzeczy oczywiste” służy odniesieniu się do komentarza bez brania go sobie do serca, przeciwdziała z humorem, rozładowując napięcie i pozwala ci odzyskać kontrolę poprzez wyznaczenie granicy. Dzięki temu zaznaczysz, że takie uwagi są niedopuszczalne. Tego typu podejście rozbraja sprawcę, umożliwia ci zachowanie godności i wnosi lekkość, pokazując, że negatywność nie ma na ciebie wpływu.

4. Podziękuj za troskę.

Nierzadko zdarza się, że ludzie, na których nam zależy, komentują nasz wygląd z troski. Nie zdają sobie sprawy, że ich słowa mogą nas zranić. Właśnie dlatego ważne jest ustalenie jasnych granic, aby utrzymać zdrową relację i upewnić się, że wszyscy są zadowoleni.

Nawet jeśli wiesz, że ktoś ma dobre intencje, możesz delikatnie dać mu znać, że jego uwagi mimo wszystko cię bolą. W ten sposób dana osoba nauczy się bardziej uważać na swoje słowa w przyszłości.

5. Poinformuj ich, że ich komentarz nie pomoże.

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę naszych umiejętności komunikacyjnych jest otrzymywanie konstruktywnych informacji zwrotnych. Czasami jednak ludzie próbują osłodzić swoje wredne zamiary i przedstawić je jako konstruktywną krytykę. Najlepszym sposobem na zareagowanie na ich słowa jest uświadomienie im, że zrozumiałeś to, co powiedzieli. Następnie wyjaśnij, że takie słowa nie pomagają i że pasywno-agresywna komunikacja rzadko jest skuteczna.

6. Po prostu powiedz: „Dzięki za opinię”.

Wspaniale jest być szczerym, ale wiele osób używa wymówki „mówię jak jest”, aby zranić ludzi swoimi nieproszonymi opiniami. Twoja odpowiedź brzmiąca: „Dzięki za opinię” pokazuje, jak inteligentny i dojrzały jesteś. Zareagowałeś w sposób cywilizowany i nie pozwoliłeś, by cię poniżono. Ostatecznie bycie szczerym polega przede wszystkim na szacunku i rozwadze.

7. Powiedz „Ok”.

Traktowanie czyichś uwag zbyt poważnie nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Możliwe, że osoba, która je wygłasza, nie wie, jak radzić sobie z własnymi emocjami, a może celowo próbuje cię zranić. Dlatego po prostu potwierdź, że słyszałeś, co powiedziała stanowczym „OK”, a następnie kontynuuj swój dzień.

8. Zwróć im uwagę.

Wielu z nas zostało nauczonych bycia miłym dla ludzi i unikania niepotrzebnych konfrontacji za wszelką cenę. Czasami jednak najlepiej jest być bezpośrednim. Jeśli ktoś zachowuje się nieuprzejmie, można zwrócić mu uwagę, zwłaszcza jeśli zdarzyło się to już w przeszłości. Dzięki temu dasz tej osobie znać, że jesteś świadomy tego, co robi i że nie pozwolisz jej kontrolować swojego nastroju lub działań. Ucinając rozmowę, zasygnalizujesz, że nie pozwolisz im na siebie wpłynąć bez względu na wszystko.

9. Udawaj, że nie zwróciłeś na to uwagi.

Po prostu powiedz, że nie usłyszałeś i poproś, by krytykant powtórzył jeszcze raz. Jeśli nie wydajesz się zainteresowany tym, co mówi, może stracić ochotę na dodawanie czegokolwiek więcej i po prostu odejść. Innym powodem, dla którego warto poprosić o powtórzenie, jest to, że ktoś mógł mieć zły dzień lub trudny moment. Niewykluczone, że po twoim pytaniu ta osoba zda sobie sprawę, że postąpiła nietaktownie lub po prostu poczuje się zakłopotana swoimi słowami.

10. Zgódź się z tym, co powiedzieli.

Ta reakcja jest przydatna, gdy ktoś próbuje sprawić, żebyś poczuła się źle z powodu własnych emocji. Komentarze takie jak: „Jesteś taka wrażliwa” lub „Jesteś taka dramatyczny” są dość lekceważące i protekcjonalne, nie sądzisz? Jeśli przypomnisz rozmówcy, że jesteś w zgodzie ze swoimi emocjami i czujesz się komfortowo, wyrażając swoje uczucia, pokażesz wysoki poziom dojrzałości i inteligencji emocjonalnej.

11. Zmień temat.

Jeśli zmienisz temat, nie będziesz musiał użerać się z osobą, która cię obraziła. Poza tym krytykant zda sobie sprawę, że jego komentarz na ciebie nie wpływa lub że nawet go nie zauważasz. Może to powstrzymać go przed ponowną próbą powiedzenia czegoś niemiłego, ponieważ będzie wiedzieć, że nie zwracasz uwagi na takie rzeczy.

12. Bądź sarkastyczny.

Nawet jeśli odpowiesz nieco sarkastyczne, pokażesz w ten sposób drugiej osobie, że nie chcesz być dotknięty jej negatywnym nastawieniem. Sarkastyczna odpowiedź udowodni również nieuprzejmym ludziom, że nie jesteś łatwym celem, co powinno zniechęcić ich do robienia kolejnych wrednych uwag.

13. Przenieś uwagę na pozytywy.

Czasami ludzie lubią łagodzić swoje złośliwe komentarze, mówiąc najpierw coś miłego. W takim przypadku po prostu zignoruj obraźliwą część komentarza i skup się na komplementach. W ten sposób pokażesz, że pasywno-agresywny sposób komunikacji na ciebie nie zadziała.

14. Powiedz: „Dziękuję”.

Może wydawać się sprzeczne z intuicją, aby odpowiedzieć na niegrzeczny komentarz słowem „dziękuję”, ale jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zakończenie niechcianej rozmowy. Odpowiadając „dziękuję”, uznajesz szczerość krytykanta, ale nie pozwalasz, by jego ostre słowa zaszły ci za skórę.

Odwzajemnianie nieuprzejmych komentarzy nie jest jedyną rzeczą, na którą powinieneś uważać. Zapoznaj się z listą 9 błędów etykiety biznesowej, przez które możesz stracić awans, na którym ci zależy.

Komentarze

Otrzymuj powiadomienia
Masz szczęście! Ten wątek jest pusty,
co oznacza, że masz prawo do pierwszego komentarza.
Śmiało!

Powiązane artykuły