16 japońskich emoji i ich prawdziwe znaczenie
Emotikony wymyślono w Japonii, by zaoszczędzić miejsce w SMS-ach. Obecnie używa się ich na całym świecie, ale spora część tych obrazków wciąż jest ściśle związana ze swoim pochodzeniem. I co ciekawe, wielu z nas codziennie stosuje emoji, błędnie interpretując ich oryginalną symbolikę.
Ekipa Jasnej Strony wybrała emotikony z najbardziej interesującą historią. Odkryjmy razem ich znaczenie!
1
To wcale nie przypadkowe litery, którym stworzono własne ikony, ale grupy krwi. W Japonii i Korei Południowej ludzie wierzą bowiem, że ich osobowość i relacje z innymi zależą właśnie od grupy krwi. Mimo że nie ma naukowych dowodów na poparcie tej teorii, nadal stanowi ona ważną część tamtejszej kultury.
2
W Japonii panuje przekonanie, że pierwszy sen w nocy 1 stycznia jest najważniejszy, a jeśli ktoś zobaczy w nim górę Fuji, a następnie jastrzębia i bakłażana, to szczęście będzie mu towarzyszyć przez cały nadchodzący rok. Tak więc bakłażan to warzywo przynoszące powodzenie, a jego symbol stosuje się do oznaczania pomyślności.
3
Ta ikonka nie przedstawia zwykłego pysznego deseru, ale miniaturkę miseczki z kruszonym lodem. To popularny japoński przysmak, który często aromatyzuje się syropem lub słodzonym mlekiem skondensowanym. Taki deser jest szczególnie popularny w gorące letnie dni, a różne sklepy dokładają wszelkich starań, aby tworzyć jego unikalne wersje smakowe.
4
Ten symbol może być mylony z niebieskim kwiatem lub diamentem, ale w Japonii jest zazwyczaj stosowany w zupełnie innym kontekście. Oznacza on po prostu coś uroczego, a swą popularność zawdzięcza zamiłowaniu Japończyków do rozkosznych i ślicznych rzeczy.
5
Ta emotka przypomina ciasteczko, ale w rzeczywistości przedstawia popularny japoński przysmak — senbei. To krakers ryżowy posmarowany sosem sojowym i grillowany na węglu drzewnym. Spód przekąski jest owinięty małym kawałkiem wodorostów, aby ułatwić trzymanie.
6
Symbolu kobiety ze skrzyżowanymi rękami zwykle używa się do wskazania nieprawidłowej odpowiedzi lub mówienia „nie”. Dokładnym przeciwieństwem tego obrazka jest kobieta z rękami nad głową — to znak kuli, który wybiera się do wskazania poprawnej odpowiedzi (podobnie jak „ptaszek” w kulturze Zachodu). Przykładowo, kiedy japońscy nauczyciele sprawdzają testy swoich uczniów, zakreślają właściwe odpowiedzi kółkiem, a błędne zaznaczają czerwonym krzyżykiem.
7
Tego symbolu używa się na całym świecie, aby okazać komuś wsparcie lub coś zaaprobować, a także aby zmotywować innych do dalszej pracy. W Japonii podkreślona liczba 100 zapisana czerwonym kolorem jest najczęściej stosowana przez nauczycieli podczas oceniania egzaminów — pokazują w ten sposób, że ich uczniowie poradzili sobie wyjątkowo dobrze. Tego obrazka używają również osoby, które chcą wyrazić swoją dumę.
8
Niewielki rozmiar tej ikony sprawia, że często jest mylona z wieżą Eiffla. W rzeczywistości przedstawia jednak drugi co do wysokości budynek w Japonii, Tokyo Tower, który został zainspirowany słynną francuską budowlą.
9
Niektórzy mogą używać tej ikony do oznaczenia domu lub po prostu budynku, podczas gdy jest to symbol japońskiego urzędu pocztowego. Znajduje się na nim czerwony japoński znak pocztowy.
10
Ten obrazek przedstawia ceremonię oglądania księżyca — festiwal odbywający się w Japonii, kiedy to czci się jesienny księżyc. Pierożki z ryżu i japońska trawa pampasowa to typowe przekąski, które pojawiają się podczas tej uroczystości.
11
Tego obrazka nie należy mylić z kwiatem wiśni. Pierwotnie symbol ten używany był w szkołach, gdzie nauczyciele stosowali go jako pieczęci do oznaczania prac swoich uczniów, którym dobrze poszło. Kiedy na jego wzór powstała emotka, ludzie zaczęli wysyłać ją na specjalne okazje, takie jak Dzień Matki czy Walentynki, aby wyrazić swoją miłość.
12
Zgodnie ze starą legendą noc 7 lipca jest uważana w Japonii za najbardziej romantyczny moment w roku. W tym czasie odbywa się wydarzenie zwane Festiwalem Gwiazd. Popularnym symbolem tego święta jest drzewo bambusowe ozdobione papierowymi serpentynami w różnych kolorach, na których ludzie piszą swoje życzenia. Powyższa ikonka reprezentuje ów festiwal.
13
Niektórzy mogą błędnie interpretować ten obrazek, sądząc, że przedstawia ogień lub parującą, gorącą zupę. W rzeczywistości symbol reprezentuje onseny — gorące źródła, z których słynie Kraj Kwitnącej Wiśni. Jest on nawet używany w mapach Google’a, aby wskazywać lokalizację tych miejsc.
14
Ta ikona przedstawiająca dwie skrzyżowane japońskie flagi symbolizuje święta państwowe w Japonii. Może być używana w połączeniu z innymi emotikonami, aby określić nadchodzące wydarzenie. Przykładowo, skrzyżowane flagi wraz z ikonką koniczyny będą oznaczać obchody japońskiego Dnia Zieleni.
15
Ikonka z trzema pędami przewiązanymi wstążką przedstawia dekorację wykonaną z sosny i bambusa. W okresie noworocznym umieszcza się ją przed domami, aby powitać duchy przodków oraz zapewnić pomyślność i obfitość w nadchodzącym roku.
16
W kulturze zachodniej obrazek ten symbolizuje zmęczenie lub zamyślenie. Z kolei Japończycy używają go, aby przeprosić i wyjednać przebaczenie — to po prostu emotka, która przedstawia pokłon.
Czy kiedykolwiek używaliście którejś z tych ikonek emoji podczas pisania SMS-ów?