17 elementów wyposażenia, które utrudniają sprzątanie mieszkania
Podczas wyposażania wnętrza należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Często zapominamy, że przedmiot powinien być nie tylko piękny i przyjazny dla budżetu, ale także praktyczny w sensie użytkowania i czyszczenia. Aby uniknąć częstych błędów, przeczytaj ten artykuł. Może zaoszczędzić ci sporo czasu i wysiłku podczas sprzątania.
Weź pod uwagę kolor kranu
Jeśli nie jesteś fanem sprzątania, a twoje plany nie zakładają wycierania armatury po każdym użyciu, to dobrze się zastanów, zanim wybierzesz czarne baterie do swojej łazienki lub kuchni. Kamień jest na nich wyraźnie widoczny, a ich konserwacja jest bardziej wymagająca: czarna powierzchnia traci ładny wygląd pod wpływem agresywnych środków czyszczących, a nadmierne tarcie twardą gąbką może powodować zarysowania i odpryski.
Jeśli zależy nam nie tylko na stylowym, ale i praktycznym rozwiązaniu, wybierzmy armaturę z matowej stali nierdzewnej. Mniej widać na niej krople, a powierzchnia jest bardziej odporna na chemię gospodarczą. Jeszcze lepiej, jeśli są to baterie podtynkowe, gdy łączenia są ukryte w ścianie, a nie pod zlewem. Im mniej elementów, tym łatwiejsze czyszczenie.
Wybierz zlewozmywak podwieszany
Kurz i brud często gromadzą się na styku zlewu i blatu. Jeśli jednak wybierzesz umywalkę podblatową (gdzie krawędzie umywalki są ukryte pod blatem), możesz łatwo zetrzeć wszelkie krople i okruchy z blatu, co na pewno ułatwi czyszczenie.
Unikaj ściany z cegieł
Ściana z ceglanym wykończeniem może wyglądać stylowo i uatrakcyjnia wnętrze. Z czasem jednak na cegłach osadza się kurz i nie jest ona łatwa w czyszczeniu.
Jeśli chcesz, aby jedna ze ścian się wyróżniała, wybierz na przykład fototapetę lub panele MDF. Najlepszą opcją są ściany w jasnych kolorach, do których można dodać akcenty dekoracyjne: obrazy, plakaty, lustra itp. Łatwo je wówczas wymienić, jeśli się znudzą.
Zrezygnuj z marmuru na blacie
Marmur to prawdziwy luksus i żadna imitacja tego kamienia nie zapewni takiego bogactwa wzorów. To jednak trudny w użytkowaniu materiał: podatny na pęknięcia i zarysowania, a także porowaty, co oznacza, że rozlane na niego płyny często powodują plamy, których nie da się usunąć. Mogą się w nim gromadzić bakterie i aby temu zapobiec, należy go impregnować co 6 miesięcy.
Lepiej jest wybrać bardziej praktyczne materiały na blat, na przykład sztuczny kamień.
Wybierz odpowiednie fugi
Fuga cementowa jest dość porowata i z czasem wchłania brud, kruszy się i ciemnieje, zwłaszcza jeśli jest w jasnych kolorach. Możesz zaoszczędzić sobie ciągłego szorowania spoin między płytkami w łazience lub kuchni, stosując fugę epoksydową lub polimerową. Jest odporna na wilgoć, nie zmienia koloru i sprawi, że ściany w kuchni i łazience będą wyglądać świeżo przez długi czas.
Małe teksturowane płytki w kuchni to błąd.
Bez względu na to, jak bardzo dbasz o porządek, tłuszcz z gotowanych potraw osadza się na ścianach. Jeśli opaska w kuchni ma wiele teksturowanych wzorów lub wgłębień, trudniej ją wyczyścić. Jeśli to możliwe, wybierz gładkie, wielkoformatowe płytki, na pewno będą łatwiejsze do czyszczenia. Jeśli masz już w kuchni płytki z wieloma teksturowanymi wzorami, możesz je pokryć specjalnym szkłem.
Szafki kuchenne powinny sięgać do sufitu.
Jak często odkurzasz pod i nad szafkami? Zgadza się. Szafki sięgające do sufitu nie ochronią cię przed kurzem, ale zmniejszą jego ilość. Czasami właściciele specjalnie podnoszą standardowe szafki kuchenne wyżej ze względu na wygodę. Na otwartych półkach, zamiast zwykłego środka czyszczącego, użyj specjalnych produktów antystatycznych, które ułatwią sprzątanie. Łatwiej też wytrzeć podłogę pod podwieszaną szafką niż pod meblem na nóżkach.
Powierzchnia ścian powinna nadawać się do mycia.
Farby lub tapety na bazie wody są najczęstszym wyborem do dekoracji wnętrz. Aby ułatwić czyszczenie, na etapie odnawiania zdecyduj się na zmywalne powierzchnie, takie jak lub wodoodporna tapeta lub farba. Miejsca w pobliżu gniazdek, przełączników i klamek są szczególnie podatne na zabrudzenia. Najbardziej praktyczne będą zmywalne tapety w nieblaknących kolorach.
Kuchenka indukcyjna, a nie gazowa
Według użytkowników płyty indukcyjne są łatwiejsze w czyszczeniu niż wszystkie inne rodzaje płyt. Jej powierzchnia nie nagrzewa się, więc resztki jedzenia nie przywierają: nawet jeśli mleko wykipi, wystarczy wytrzeć płytę ściereczką.
Niezdejmowalne pokrowce na meble to błąd.
Wybierając meble tapicerowane, nie zapominaj o praktyczności: długie włosie na sofie jest świetne, ale trudno je wyczyścić. Jeśli to możliwe, lepiej rozważyć kanapę ze zdejmowanymi pokrowcami, które można wrzucić do pralki, aby odświeżyć mebel.
Wybierz zamknięte regały.
Otwarte półki z mnóstwem drobiazgów wyglądają pięknie na zdjęciu, ale są bardzo niepraktyczne w życiu codziennym, ponieważ gromadzą dużo kurzu. Eksperci uważają, że taki sposób przechowywania nie jest odpowiedni dla małych pomieszczeń, ponieważ z reguły w małych mieszkaniach na półkach przechowywane są nie tylko naczynia i dekoracje, ale także wiele innych rzeczy. Jeśli koniecznie chcesz wyeksponować pamiątki i inne drobiazgi, a nie chcesz ich chować w szafkach, wybierz półki ze szkłem. Za zamkniętymi przezroczystymi drzwiczkami będzie się gromadzić znacznie mniej kurzu.
Wybierz trwały i odporny na wilgoć blat roboczy.
Po umyciu naczyń na blacie wokół zlewu pojawia się wiele kropelek. Jeśli nie zostaną one usunięte na czas, powierzchnia będzie wchłaniać wilgoć, pęcznieć i niszczeć. Aby blat służył dłużej, nie należy oszczędzać i wybrać na przykład taki z granitu. Jeśli okaże się za drogi, lepiej wykonać blat z płytek lub innego trwałego materiału. Idealnie byłoby również, gdyby zlew i blat tworzyły jedną powierzchnię, bez przejść. Wtedy łatwo jest zgarniać wodę i okruchy do zlewu.
Zdecyduj się na proste uchwyty szafek.
Brud szybko gromadzi się na rzeźbionych uchwytach. Te pod zlewem, gdzie zwykle znajduje się kosz na śmieci, oraz w szafce z czystymi naczyniami mogą brudzić się szczególnie szybko. Aby uniknąć nieustannego szorowania uchwytów, kup gładkie i niebrudzące. Wybierając okucia, wykonaj test w sklepie i dotknij uchwytów palcami. Wybierz te, które pozostawiają mniej plam i pasują do stylu twojej kuchni.
Rozważ kupienie młynka pod zlewem.
Istnieje powszechne przekonanie, że młynek jest najbardziej przydatną rzeczą w kuchni zaraz po zmywarce. Obecnie na rynku sprzedawane są zlewozmywaki z wbudowanymi rozdrabniaczami. Urządzenie można zainstalować też na zwykłym zlewie. Taki zakup pozwoli zapomnieć o zatkanych rurach i zaoszczędzić pieniądze na naprawach.
Połóż gładkie podłogi.
Teksturowane podłogi są piękne i efektowne, ale do czasu, gdy trzeba je wyczyścić. Kurz i brud dostają się do szczelin i wgłębień, a wtedy, zamiast po prostu przetrzeć powierzchnię, trzeba poświęcić czas na usunięcie zanieczyszczeń. Aby uniknąć takich problemów, preferuj gładkie podłogi. Różne pomieszczenia wymagają innych rodzajów powierzchni o różnym stopniu odporności na wilgoć. Weź to pod uwagę przy wyborze podłogi laminowanej.
Zrezygnuj z koloru czarnego.
Czerń może i wygląda stylowo, ale nie jest praktyczna. Ciemna powierzchnia wydaje się przyciągać kurz. Oczywiście nie jest to prawdą. Ciemne powierzchnie po prostu bardziej kontrastują z kurzem, który zazwyczaj ma jasny odcień. Wybierając meble, preferuj inne kolory, takie jak szary lub brązowy.
Toaleta wolnostojąca to przeżytek.
Jeśli to możliwe, lepiej jest zawiesić toaletę, wtedy łatwo jest wytrzeć brud pod nią, a na powierzchni zbiera się mniej kurzu. A najlepiej sprawdzą się wbudowane urządzenia sanitarne. Logika jest prosta: jeśli spłuczka jest wbudowana w ścianę, nie pokrywa się brudem i kurzem.