20 dziwnych i zagadkowych przedmiotów, które zostały wyjaśnione przez internautów
Jesteśmy niemal pewni, że robiąc wiosenne porządki w domu, kiedy przeglądaliście swoje rzeczy i sprawdzaliście, czego możecie się pozbyć, nagle znaleźliście coś dziwnego. Pewnie natknęliście się na jakiś przedmiot, którego funkcji nikt nie mógł rozgryźć. A może spotkało was to, gdy zobaczyliście coś pięknego w sklepie z używanymi rzeczami i kupiliście to, choć nie macie pojęcia, co to jest. Potem taki przedmiot zwykle stoi i czeka, aż odkryjecie jego prawdziwe przeznaczenie.
Ekipa Jasnej Strony uwielbia te dziwne przedmioty i ciekawostki, a jeszcze bardziej uwielbiamy je wam pokazywać. Wybraliśmy więc 20 takich obiektów, których zdjęcia opublikowali internauci, prosząc o wyjaśnienie ich przeznaczenia.
1. „Co to za taca do serwowania? Jest z metalu i drewna”.
Odpowiedź: „Służy do serwowania bajgli z tacami na serek śmietankowy. Brakuje prętów do bajgli i szklanych naczyń. Tu widać taki sam”.
2. „Co to za wycięcia na okładce mojego notesu?”
Odpowiedź: „Oto zdjęcie pokazujące funkcję tych otworów. Zgubiłem link do sklepu sprzedawcy. Wycięcia służą do przechowywania kart. Jeśli wygooglujecie «piracki dziennik» albo «dziennik Jacka Sparrowa», możecie znaleźć ich całą masę”.
3. „Co to za rzecz? Jest metalowa i stosunkowo elastyczna, ale w pewnym momencie czułem, że pęknie. Po prostu jednego dnia znalazłem to w moim domu”.
Odpowiedź: „To usztywnienie od gorsetu lub stabilizatora na kolano”.
4. „Co to za mała metalowa haczykowata rzecz z gumową końcówką znaleziona w pudełku na biżuterię?”
Odpowiedź: „Wydaje mi się, że to wieszak na torebkę. Mocuje się go z boku stołu w restauracji. Można go używać do torebki, ale także do plastikowych toreb z zakupami, stąd wycięcia na palce. Nie jestem pewna, ale tak to wygląda. A «bransoletka» służy do przypięcia całości do rączki, aby nie zgubić tego gadżetu”.
5. „Co to za ciężkie przezroczyste szkło z otworami w srebrnej podstawce?”
Odpowiedź: „To wazon na kwiaty. Wkładką był kawałek skóry, który służył jako stabilizator dla poszczególnych łodyg. Link pokazuje kilka przykładów.”
6. „Znaleziona w szafce w spiżarni. Owalna część przesuwa się w górę i w dół”.
Odpowiedź: „To uchwyt na termometr trzpieniowy. Część sześciokątna to klucz do kalibracji termometru. Powszechne w branży gastronomicznej”.
7. „Białe glazurowane naczynie ceramiczne i/lub donica? Nieczytelne oznaczenia na dole”.
Odpowiedź: „To miska z lat 50. Nie były zwykle używane jako donice, bo są zbyt płytkie dla korzeni. Były stosowane do przechowywania kompozycji kwiatowych, prawdziwych lub sztucznych. Aranżacje ikebana w stylu japońskim były w tamtych czasach bardzo popularne i często były wystawiane w takich niskich misach”.
8. „Szklany wazon znaleziony w sklepie z używanymi rzeczami w Navarre”.
Odpowiedź: „To rodzaj butelki do picia używanej w Hiszpanii, a konkretnie w Katalonii. Pijesz z niej, wlewając bezpośrednio do ust. To nazywa się porron. Kształt jest trochę dziwny, może dlatego że ten, który masz, to tylko dekoracja”.
9. „Co to za metalowy przedmiot w kształcie grzechotki?”
Odpowiedź: „To tylko srebrne pudełko na pamiątkę w kształcie grzechotki dla dzieci. Można wsadzić tam pukiel włosów po pierwszej wizycie u fryzjera. Srebrne przedmioty są tradycyjnymi prezentami dla niemowląt z okazji chrzcin i są popularne od czasów wiktoriańskich. Tu jest trochę informacji o ich historii”.
10. „Co to za narzędzie z szczypcami z rolkami zębatymi obracanymi za pomocą korby skrzydełkowej u góry?”
Odpowiedź: „To wygląda jak naprawdę fajny wyciskacz do tubek z farbą. Prawdopodobnie dobrze się sprawdzi przy wyciskaniu pasty do zębów”.
11. „Znalazłem to w starej szafie. Myślę, że to może być matowe srebro”.
Odpowiedź: „To klamra do trzymania nut podczas marszu. Ta jest na instrument dęty blaszany. Tu widać podobną”.
12. „Jest w domu od lat! Porusza się jak pałeczki, macie jakiś pomysł?”
Odpowiedź :"To stary rozciągacz do rękawiczek. Służy, jako pomoc przy zakładaniu rękawiczek".
13. „Masywne mosiężne naczynie przynitowane do cienkiego metalowego ramienia z drewnianą rączką”
Odpowiedź: „Jest to część testera temperatury zapłonu ropy naftowej. To miedziana kadź do przechowywania płynnej ropy naftowej”.
14. „Szklane przedmioty znalezione w sklepie z używanymi rzeczami. Myślałem, że może to sprzęt laboratoryjny. Nie jestem naukowcem”.
Odpowiedź: „Mogą to być lampy oliwne z brakującymi okrągłymi knotami, które zwisają w zbiornikach oleju w kształcie łzy. Istnieją również szklane rurki z krawędzią na jednym końcu, przez którą przesuwa się knot. Zapobiega to wpadaniu knota do zbiornika”.
15. „W dotyku jak twarda guma, zostało znalezione w ziemi”.
Odpowiedź: „To są znaczniki do znakowania bydła, to podstawa z zestawu do podków końskich”.
16. „Co to jest? Nie jestem pewna, do czego to służy. Jakieś pomysły?”
Odpowiedź: „Jeśli kogoś to interesuje, oto produkt: tester jakości wody, który analizuje każdą wodę i pokazuje wynik w aplikacji”.
17. „Znalezione podczas sprzątania piwnicy rodziców. Wygląda jak stojak na książki. Wykonany jest z drewna, a farba jest mocno złuszczona. W górnej komorze znaleziono podarte kawałki gazet, jedna pochodziła z 1967 roku”.
Odpowiedź: „To włoski (w stylu florenckim) stojak na telefon. Powinna być szuflada na długopisy i papier oraz osobista książka telefoniczna. Pionowe wgłębienie jest przeznaczone na książkę telefoniczną. Na górze jest uchwyt do przenoszenia”.
18. „Na aukcji została nazwana torbą do szycia, ale ma podszewkę w środku i nie mam pojęcia, do czego służy”.
Odpowiedź: „Ocieplacz na imbryk, ten konkretny typ był powszechny w Holandii. W języku niderlandzkim mówią na to theemuts (czapka herbaciana). Służy do utrzymania temperatury napoju”.
19. „Do czego służy ten grawerowany klocek drewna? 12×12 cm. To jakaś gra?”
20. „Do czego służy ten dziwnie wyglądający mebel? Jest wielkości podnóżka”.
Odpowiedź: „Ergonomiczny klęcznik. Siedzisz na siedzisku po lewej stronie. Kolana opierają się o poduszkę po prawej stronie. Kiedyś był popularny”.
Czy znaliście już te przedmioty? Czy kiedykolwiek natknęliście się na coś tak niezwykłego, że musieliście sprawdzić, co to jest? Opowiedzcie nam o tym w komentarzach!