4 objawy świadczące o tym, że myjesz zęby za mocno, i jak temu zaradzić
Niektórzy ludzie myślą, że dobrym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego jest mocne szorowanie szczoteczką. Nic bardziej mylnego — płytka jest tak miękka, że można ją usunąć kawałkiem materiału. Używamy szczoteczek po to, aby dotrzeć do wszelkich zakamarków i przestrzeni międzyzębowych, dlatego nie trzeba wywierać dużego nacisku, a raczej skupić się na dokładnym czyszczeniu całej jamy ustnej.
Ekipa Jasnej Strony chce was ostrzec przed tym szkodliwym nawykiem, dlatego przygotowaliśmy dla was 4 częste oznaki świadczące o tym, że myjecie zęby za mocno. Poznacie też 4 sposoby na pozbycie się tego problemu.
PROBLEMY
1. Dziąsła zaczynają się cofać.
Każdy ząb jest chroniony przez szkliwo, które niestety może ulec poważnym uszkodzeniom, jeśli szczotkujecie zęby za mocno. To powoduje cofanie się dziąseł i odsłanianie szyjki zębowej, narażając zęby. Jeśli zauważyliście u siebie takie oznaki, może być konieczne dodatkowe wypełnienie tych obszarów lub kanałów zębowych, a może nawet usunięcie chorych zębów. Według dentystów około 10-20% ludzi na całym świecie ma uszkodzone dziąsła przez nadmierne szczotkowanie.
2. Zęby są nadmiernie wrażliwe.
Poza cofającymi się dziąsłami, zbyt mocne mycie zębów może skutkować też ich nadwrażliwością. Przyczyna jest prosta — korzenie zostają bez ochrony, a wszelkie bodźce trafiają prosto w nerwy. Jeżeli macie problem z piciem gorących lub zimnych napojów albo z gryzieniem twardych rzeczy, to powinniście udać się do dentysty. Ponadto zacznijcie myć zęby delikatniej i spokojniej.
3. Włosie szczoteczki wygląda na zużyte.
Zużyta szczoteczka to najczęstsza przyczyna zdartego szkliwa, co oznacza, że wiele osób myje zęby w niewłaściwy sposób. Uszkodzenia powoduje zbyt mocne dociskanie lub też zbyt twarde włosie. Jeśli zauważycie, że musicie kupować nową szczotkę co kilka tygodni, to znaczy, że wywieracie na nią za duży nacisk. Owszem, należy ją wymieniać co 3-4 miesiące, ale i tak powinna być wtedy w dobrym stanie.
4. Zęby w okolicy dziąseł nie są jasne ani błyszczące.
Zęby w okolicy dziąseł ciemnieją, ponieważ nie są chronione przez szkliwo. Dlatego gdy dziąsła się cofają, odsłaniają pożółkłe lub ciemne fragmenty. Bez szkliwa zęby są narażone na wszelkiego rodzaju bakterie i zarazki, więc jeśli problem będzie się utrzymywał, może to zaważyć na zdrowiu całej jamy ustnej.
PORADY
1. Używaj szczoteczki z miękkim włosiem.
Podczas szczotkowania nie tylko prędkość mycia ma znaczenie, ale też jakość szczoteczki. Najpierw należy zakupić taką o miękkim włosiu, a następnie wprowadzić nowe nawyki. Ustawcie szczoteczkę pod kątem 45 stopni i zacznijcie delikatnie ruszać nią w przód i w tył. Jeśli jesteście praworęczni, możecie spróbować trzymać ją w lewej dłoni, i na odwrót, aby nacisk na zęby był mniejszy.
2. Używaj szczoteczki elektrycznej.
Niektóre modele dostępne na rynku mają wspaniałą funkcję, która powiadamia, gdy nacisk podczas mycia jest za duży. Lampka kontrolna zmieni się z zielonej na czerwoną i zacznie wydawać dźwięk podobny do sygnału alarmowego. Dlatego musicie zwracać uwagę na kolor kontrolki, aby wiedzieć, czy nie wywieracie zbyt dużej siły. Jednak pamiętajcie, że nie każda szczoteczka ma tę opcję, więc przed zakupem sprawdźcie, czy jest ona dostępna.
3. Trzymaj szczotkę 3 palcami.
Trzymanie szczoteczki jak długopisu pomoże w utrzymaniu prawidłowego nacisku na zęby. Dzieje się tak, ponieważ w takiej pozycji z łatwością możemy kontrolować siłę. Z kolei gdy trzymamy szczotkę w zaciśniętej pięści, nie trudno o utratę wyczucia i wtedy właśnie dochodzi do mocnego tarcia o szkliwo. Pamiętajcie, że to nie nacisk odpowiada za czystość zębów — włosie musi docierać do przestrzeni między wszystkimi zębami, aby usunąć kamień i bakterie.
4. Upewnij się, że pasta ma niski współczynnik ścieralności.
Pasta do zębów powinna mieć wystarczającą ziarnistość, aby spełniać swoje zadanie i oczyszczać zęby. Jednak zbyt mocno ścierające produkty wyrządzają więcej szkód, ponieważ usuwają szkliwo. Zamiast czytać informacje na opakowaniu lub wyszukiwać, jak bardzo ścierne są składniki pasty, możecie skorzystać z prostego triku.
Weźcie kawałek folii i wetrzyjcie w nią niewielką ilość produktu. Następnie spłuczcie obficie wodą i zobaczcie, czy folia nie jest porysowana. Ilość rys będzie wskazywać na współczynnik ścieralności pasty.
Czy zauważyliście u siebie podobne objawy? Jeśli tak, to co pomogło wam w wyleczeniu zębów?