17 fotograficznych wpadek, które podbiły internet

Kręgosłup człowieka ma jak wiadomo naturalne krzywizny, jednak gdy rozwinie się ich zbyt dużo, mogą wywołać problemy zdrowotne. Prawidłowa postawa zapewnia stabilność i kontrolę nad ciałem oraz poprawia nasz ogólny wygląd. W dodatku wpływa na funkcjonowanie narządów wewnętrznych i układu nerwowego człowieka. Kręgosłup, gdy coś jest z nim nie tak, wysyła nam sygnały, które my niestety często ignorujemy, a uwagę poświęcamy mu dopiero po wystąpieniu naprawdę uciążliwych objawów.
Ekipa Jasnej Strony sprawdziła, jakie konsekwencje dla kręgosłupa ma siedzący tryb życia oraz w jaki sposób można naprawić wady postawy. Poniżej znajdziecie zebrane przez nas informacje. W ramach bonusu na końcu artykułu zamieściliśmy trzy krótkie testy, które pomogą wam sprawdzić, czy wasza postawa jest prawidłowa.
Jeśli nie wiecie, czy wasz kręgosłup jest za bardzo wychylony do tyłu, przyjrzyjcie się swojej miednicy. W przypadku tej wady postawy miednica jest wygięta i przesunięta do przodu w porównaniu z jej prawidłowym ułożeniem. Oprócz tego u niektórych osób dochodzi do nadmiernego zaokrąglenia górnej części pleców. Przy wychyleniu pleców do tyłu ścięgna podkolanowe są często napięte, a w innych częściach ciała może występować zachwianie równowagi — w ten sposób ciało próbuje dostosować się do nieprawidłowej postawy.
Dlaczego ta wada jest szkodliwa?
Hiperlordoza charakteryzuje się nadmiernym wygięciem dolnej części pleców. Brzuch jest wypchnięty za bardzo do przodu, a mięśnie pośladkowe — do tyłu. Gdy spojrzymy na ciało z boku, będzie przypominało literę C.
Dlaczego ta wada jest szkodliwa?
Kifoza objawia się zaokrąglonymi plecami na górze, czyli nadmierną krzywizną kręgosłupa przypominającą nieco garb. Tej wady może nabawić się osoba, która spędza zbyt dużo czasu w pochylonej pozycji np. siedzącej i cały czas trzyma głowę wysuniętą do przodu.
Dlaczego ta wada jest szkodliwa?
Ta wada postawy zwana potocznie żółwią szyją wiąże się z rosnącą popularnością urządzeń cyfrowych, takich jak laptopy czy smartfony. Polega ona na tym, że wysunięta do przodu głowa znajduje się przed ramionami, a nie bezpośrednio nad nimi. W tej pozycji mięśnie szyi i kręgosłup są nadmiernie obciążone, co zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa.
Dlaczego ta wada jest szkodliwa?
Oto kilka prostych testów, dzięki którym dowiecie się, czy macie prawidłową postawę ciała:
Jak dbacie o prawidłową postawę ciała? Znacie jakieś sztuczki, które pomagają korygować wady kręgosłupa?