7 części ciała, których nie powinno się tatuować

Ilość snu może być tak samo ważna jak ćwiczenia i odpowiednia dieta. Jeśli twój organizm nie otrzyma tyle snu, ile potrzebuje, mózg będzie szukać źródła energii gdzie indziej, na przykład w wysokokalorycznym jedzeniu i cukrze. Apetyt kontrolują dwa hormony, z których jeden zwany jest hormonem głodu (grelina), a drugi hormonem sytości (leptyna). To one mają za zadanie równoważyć nasze zachcianki, ale niedobór snu może zaburzyć ich równowagę w organizmie.
Jasna Strona przedstawia niektóre powody, dla których sen jest istotny dla utraty wagi, i radzi, co robić, żeby wspomóc was w waszych zmaganiach.
Hormony odgrywają ważną rolę w regulacji apetytu i snu, dlatego też krócej śpiąc, zaburzamy ich równowagę. To z kolei może powodować u nas chęć spożywania wysokokalorycznych potraw, nawet jeśli ostatni posiłek jedliśmy godzinę temu.
Co robić:
Nocne podjadanie utrzymuje funkcjonowanie naszego metabolizmu w czasie, w którym nie powinien pracować, wskutek czego spożyte kalorie magazynowane są w postaci tłuszczu. Nie pomaga nam to też w utrzymaniu dobrej jakości snu, choć zjedzenie niskokalorycznej przekąski nie powinno nam zaszkodzić.
Co robić:
Żeby mieć siłę na ćwiczenia, powinniśmy być w pełni wypoczęci, bo wówczas nasz organizm wytwarza hormon wzrostu, który powoduje przyrost mięśni. Hormon wzrostu zazwyczaj zaczyna działać podczas snu. Jeśli mamy niedobory snu, wówczas jego produkcja zwalnia, co skutkuje mniejszą szansą na spalenie tłuszczu.
Poza tym trenowanie, kiedy jesteśmy zmęczeni, może też okazać się niebezpieczne, zwłaszcza jeśli dźwigamy ciężary. W przypadku urazu hormon wzrostu pomaga przyśpieszyć proces leczenia, dlatego tak istotne jest, żebyśmy byli porządnie wyspani.
Nic w tym dziwnego, że mamy ochotę na coś słodkiego po długim dniu w pracy. Bezsenność i zachcianki kulinarne łączy tak naprawdę toksyczna relacja, bo to właśnie brak snu przyczynia się do zaburzeń równowagi hormonów regulujących łaknienie, co powoduje przyrost wagi.
Co robić:
Krótki sen nocny, na przykład 6-7 godzin każdej nocy, wiąże się z przybieraniem na wadze, a konkretnie może skutkować dodatkowymi centymetrami w talii i zwiększoną ilością tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale też dzieci, szczególnie w środkowym okresie dzieciństwa (6-8 lat).
Co robić:
Ile godzin zazwyczaj śpicie? Jakie zmiany chcielibyście wprowadzić, żeby schudnąć?