15 drobnych szczegółów w filmach Disneya, których większość z nas nie zauważyła

Niedawno w prasie można było przeczytać nagłówki na temat dyskusji poświęconej tożsamości płciowej jednego z dzieci Angeliny Jolie i Brada Pitta. Po 4 latach ubierania się jak chłopiec i nazywaniu siebie John, ich córka Shiloh pojawiła się na czerwonym dywanie w dziewczęcej odzieży. Takie przypadki pokazują, że świat jest pełen różnorodności, i że nie ma nic złego w tym, że dzieci odkrywają swoją tożsamość płciową. Czasem jednak rodzice nie wiedzą, jak reagować na tego rodzaju decyzje najmłodszych.
Ekipa Jasnej Strony zebrała kilka porad dla rodziców dotyczących wspierania dzieci, które nie są pewne swojej tożsamości płciowej.
Dla osób niewpisujących się w tradycyjne normy płciowe coming out może być jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu. Jeśli twoje dziecko chce z tobą o tym porozmawiać, staraj się nie tylko je wspierać, ale pokaż również, jak bardzo doceniasz zaufanie, jakim cię darzy.
Nawet jeśli nie rozumiesz, co się dzieje i trudno ci to zaakceptować, uszanuj jego wybór. Rozmawiaj z dzieckiem otwarcie i konstruktywnie wyraź swoją opinię. Niech wie, że kochasz je bez względu na wszystko.
Jeśli twoje dziecko odkrywa swoją tożsamość płciową, powinieneś zapoznać się ze związaną z nią terminologią oraz poszczególnymi różnicami. Dzięki temu lepiej zrozumiesz tę kwestię. Na początek, musimy podkreślić, że pojęcie tożsamości płciowej oraz orientacji seksualnej opisuje się w całkowicie odmienny sposób. Jak mówi endokrynolog dziecięcy Julia Cartaya: „Orientacja seksualna mówi z kim idziemy do łóżka, podczas gdy tożsamość płciowa opisuje jako kto się na nim kładziemy”.
Terminologia dotycząca tożsamości płciowej jest również ważna ze względu na sposób, w jaki otoczenie dziecka będzie się do niego zwracać. Dlatego warto posługiwać się właściwymi zaimkami osobowymi: on, ona lub oni.
Tożsamość płciowa to sposób osobistego postrzegania własnej płci oraz pożądanego postrzegania przez innych ludzi. Nie możesz zmienić czyjejś tożsamości płciowej tylko dlatego, że to ci się nie podoba albo uważasz to za niewłaściwe, nawet jeśli dotyczy twojego dziecka.
Jeśli opowiada ci o swoich wątpliwościach i słysząc to czujesz się nieswojo, zadaj sobie kilka pytań, na przykład: „Czy tożsamość płciowa dziecka jest dla mnie ważniejsza niż jego szczęście, zdrowie i poczucie spełnienia?” albo: „Dlaczego złoszczę się lub smucę na myśl o dziecku, które jest osobą transpłciową?”
Każdy rodzic powinien zachęcać swoje dzieci do bycia sobą i do tego, aby dobrze się z tym czuły, bez względu na zastane schematy społeczne. Pozwalaj dziecku bawić się zabawkami i ubierać ciuchy, które się mu/jej podobają. Gdy nie przykładamy do tego tematu aż tak dużej wagi, najmłodsi mają więcej możliwości wyrażania siebie. Dzięki temu nie będą się obawiać rozmów i zadawania pytań dotyczących kwestii własnej tożsamości.
Bardzo ważne jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa w szkole. Aby uniknąć znęcania się nad nim przez innych uczniów, warto porozmawiać z nauczycielami w czasie tak ważnych zmian w jego życiu. Dobrym pomysłem będzie również zorganizowanie dla młodzieży zajęć powiązanych z tematem tożsamości płciowej. Dzięki temu jest szansa, że unikniesz uprzedzeń czy różnych przejawów dyskryminacji.
Porozmawiaj z nauczycielami o toalecie, z której twoje dziecko będzie korzystało, o tym jak się do niego zwracać lub jakie sporty (oraz w jakich drużynach) będzie uprawiać. Warto też poruszyć temat tożsamości płciowej z innymi rodzicami, aby uniknąć nieprzyjemności.
Czasem trudno utożsamiać się ze społecznością LGBTQ+ uczniom, którzy nie rozumieją, co to znaczy i jakie emocje temu towarzyszą. Bez względu na to, jak bardzo inne dzieciaki będą wspierać i przyjaźnić się z twoim dzieckiem, cennym doświadczeniem będzie dla nich poznanie również innych osób z tego kręgu społecznego.
Jeśli twoje dziecko zawiera znajomości z członkami społeczności LGBTQ+, które mają te same doświadczenia, pozna ludzi, którzy lepiej je zrozumieją. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości powstaną specjalne obozy wakacyjne przeznaczone dla młodzieży identyfikującej się z tą społecznością.
Jakimi innymi poradami podzielilibyście się z rodzicami, których dzieci chcą zmienić płeć?