12 prawdziwych historii, które mogą naprawić złamane serce kawałek po kawałku

Każdego roku rak jajnika dotyka około 7400 kobiet w Wielkiej Brytanii, ale tylko jeden na pięć przypadków jest wykrywany we wczesnym stadium. Liczby te są niepokojące, ale zwracając baczną uwagę na swoje ciało i rozpoznając 6 subtelnych objawów, możesz zwiększyć swoje szanse na wczesną diagnozę, a nawet uratować swoje życie. Ten typ raka pochodzi z jajników, znajdujących się po obu stronach macicy w pobliżu jajowodów, lub może rozpocząć się w otrzewnej – warstwie tkanki podtrzymującej jajniki.
TREŚĆ JEST DOSTARCZANA WYŁĄCZNIE W CELACH INFORMACYJNYCH I NIE ZASTĘPUJE PORADY MEDYCZNEJ. W KWESTII STANU ZDROWIA I SCHORZEŃ NALEŻY SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM.
Jeśli odczuwasz ucisk, skurcze lub ból w okolicy miednicy lub brzucha, warto skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Jest to najczęściej zgłaszany objaw raka jajnika, a tuż za nim plasują się wzdęcia. Podczas gdy niektóre kobiety opisują ten ból jako podobny do skurczów menstruacyjnych, inne twierdzą, że jest zupełnie odmienny. Niezależnie od tego, jak się to objawia, jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe dolegliwości, zawsze lepiej jest zasięgnąć porady lekarskiej.
Istnieje wiele powodów, dla których ktoś może doświadczać zmian w funkcjonowaniu pęcherza w ciągu życia. Ponieważ jajniki znajdują się w pobliżu pęcherza, rak jajnika może prowadzić do objawów takich jak zwiększona częstotliwość oddawania moczu, wyciek moczu, nagłe parcie na pęcherz lub dyskomfort i nacisk w okolicy pęcherza. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, warto skonsultować się z lekarzem.
Raport naukowy ujawnił, że 13% osób zidentyfikowało krwawienie jako objaw raka jajnika. Doświadczenie krwawienia lub plamienia między miesiączkami lub po menopauzie może budzić niepokój. Wszelkie nietypowe zmiany w wydzielinie, które różnią się od normy, warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy.
Uczucie sytości po dużym posiłku jest całkowicie normalne. Jeśli jednak doświadczasz tego samego uczucia po zjedzeniu niewielkiej ilości jedzenia, może to wskazywać na gromadzenie się płynów, co bywa oznaką raka jajnika. Jeśli to odczucie się utrzymuje się lub towarzyszą mu inne nietypowe objawy, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnozy.
National Library of Medicine podaje, że wzdęcia są drugim najczęściej zgłaszanym objawem przed diagnozą raka. Wzdęcia te mogą występować przed lub po posiłkach albo być bardziej zauważalne podczas menstruacji. Poza tym w miarę postępu choroby rak może prowadzić do gromadzenia się płynów w jamie brzusznej, co dodatkowo przyczynia się do dyskomfortu i obrzęku.
Rak jajnika wpływa nie tylko na pęcherz; guz może również uciskać jelita, prowadząc do problemów takich jak niestrawność, zaparcia lub biegunka. Dodatkowo choroba może powodować zmęczenie, ból pleców, nietypowe krwawienie i dyskomfort, a także niespodziewaną utratę lub przyrost masy ciała. Ponieważ rak jajnika wiąże się z różnymi objawami, zauważenie choćby jednego z nich powinno być powodem do skonsultowania się z lekarzem. Nie wolno ignorować potencjalnych sygnałów ostrzegawczych.
Zrozumienie własnego ciała jest niezbędne, a regularne sprawdzanie piersi pomoże nam wykryć wszelkie zmiany. Większość z nich jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą wymagać konsultacji medycznej. W tym artykule podpowiadamy, jak wykonywać samobadanie piersi i opisujemy 7 sygnałów sugerujących, że należy udać się do lekarza.